Tieto charakterové vlastnosti dokážu predpovedať vznik príznakov demencie
Demencia je syndróm, pri ktorom dochádza k obmedzeniu kognitívnych funkcií do miery, ktorá pri starnutí nie je bežná. Nástup príznakov demencie by mohli odhaliť aj vlastnosti osobnosti.
Štúdia v Journal of the American Geriatrics Society poukázala na to, že u ľudí s určitými osobitými vlastnosťami osobnosti je oveľa pravdepodobnejší výskyt niektorých príznakov demencie.
„Tieto poznatky zodpovedajú údajom zo starších výskumov, ktoré označujú neurotizmus za rizikový faktor kognitívnych porúch, a otvorenosť za obranný mechanizmus pred nimi,“ uvádzajú autori v štúdii.
Vedci sa pozreli na celkovo 5 ľudských vlastností, ktoré by mohli ovplyvniť riziko vzniku miernych kognitívnych a motorických porúch: neurotizmus, extrovertnosť, otvorenosť, ochotnosť a svedomitosť.
Vedecký tím sa zameral na pozorovanie 524 ľudí zo štátu New York vo veku 65 a viac rokov. 62 percent z nich tvorili ženy a na začiatku štúdie nik nevykazoval príznaky demencie.
Úlohou účastníkov bolo absolvovať kognitívne, psychologické a pohybové testy a vyplniť dotazník o ich osobnostných vlastnostiach. O tri roky neskôr sa dostavili na kontrolu do Medicínskeho centra Alberta Einsteina v New Yorku.
Po troch rokoch sa u 38 účastníkov objavili kognitívne a motorické poruchy, pre ktoré je charakteristická najmä pomalá chôdza a problémy s myslením. Tieto poruchy sa neprejavili u nikoho, koho vyhodnotili ako otvoreného človeka.
69 ľudí ďalej trpelo miernymi kognitívnymi poruchami, pri ktorých má pacient problémy s rozmýšľaním, ktoré sú nadmerné pre jeho vek. Tento problém vedci spojili s neurotizmom.
Podľa autorov zatiaľ nie je isté, čo spôsobuje prepojenie medzi povahovými črtami a niektorými príznakmi demencie. Podľa všetkého sú niektoré prejavy povahy príznakom degenerácie časti kognitívnych schopností. Je tiež možné, že samotné povahové vlastnosti sú spúšťačom demencie.
Lekári, ktorí boli súčasťou odborného tímu, sa zhodujú na tom, že povahové vlastnosti by sa pri preventívnych prehliadkach pacientov vo vyššom veku mali brať do úvahy v súvislosti s možným nástupom príznakov demencie, a to najmä pri vysoko otvorených alebo neurotických ľuďoch.
Tieto bežné lieky výrazne zvyšujú riziko autizmu a ADHD, tehotné ženy by ich nemali brať
Lieky, ktoré užívajú milióny tehotných žien, môžu mať za následok autizmus u detí.
Lekár sa nakazil rakovinou: Takto ju dokázal dostať od pacienta
Ide o prvý zdokumentovaný prípad svojho druhu.
Tento druh mlieka je spojený s depresiou a úzkosťou
Výskumníci radia, ktorý typ mlieka je lepší z hľadiska vplyvu na duševné zdravie.
Odborník na rakovinu hrubého čreva: Tieto tri veci by som v kúpeľni nikdy nepoužil
Lekár prezradil niekoľko bežných vecí, ktoré vám po vykonaní potreby môžu škodiť.
Dietologička: Tieto vitamíny by som nikdy neužívala, spôsobujú obličkové kamene a rakovinu
Odborníčka na výživu onkologických pacientov varuje pred bežnými doplnkami stravy, ktoré užívajú milióny ľudí po celom svete.