8 otázok, podľa ktorých zistíte, či ste emocionálne vyčerpaní
- 20:46 09.06.2020
- Bratislava
Týchto osem otázok vám prezradí, či trpíte emocionálnou vyčerpanosťou. Ak zistíte, že ste v ohrození, riešenie nájdete v článku.
Každý z nás občas čelí stresu. Niekedy je ho menej, inokedy nám dáva zabrať. Sú však chvíle, keď sa človek nevymaní z náručia stresu ani počas niekoľkých dní, čo spúšťa nadmernú produkciu adrenalínu, vďaka ktorému sme stále v strehu pred novými výzvami.
Nadbytok adrenalínu v tele nás síce vie pripraviť na emocionálne a fyzicky vyčerpávajúce chvíle, ale tiež znamená, že nemáme dostatok „hormónu šťastia“ serotonínu, ktorý môže v kritických situáciách rozhodnúť o tom, ako ich napokon zvládneme.
Ak sa vám zdá, že ste psychicky aj fyzicky na dne a neviete sa postaviť späť na nohy, môže ísť o emocionálne vyčerpanie. Dokáže ho odhaliť aj nasledovných 8 výrokov, v ktorých sa zrejme nájdete:
- Smejem sa menej ako inokedy, a to aj v situáciách, ktoré mi predtým pripadali smiešne.
- Mám otupené zmysly. Jedlo je bez chuti, hudba ma nepohlcuje, masáž neposkytuje úľavu a nosím len čierne alebo sivé oblečenie.
- Mám problémy so spánkom. Buď sa mi nedá zaspať, alebo by som celý deň len spal/-a.
- Ťažko sa mi socializuje. Keď som s kamarátmi alebo rodinou, nedá sa mi sústrediť na to, čo hovoria.
- Dráždia ma zvuky aj pohyb. Veci ma ľahko vyvedú z miery.
- Som podráždenejší/-šia ako inokedy, najmä keď si s niekým píšem alebo volám.
- Úzkosť vo mne narástla do extrémnych výšin, z davov a premávky mám klaustrofobické pocity.
- Ľahko sa rozplačem, najmä pri filmoch, čítaní zlých správ, dojemných príbehov aj pri pozeraní filmov so šťastným koncom.
Ak pod stresom zažívate niektorú z týchto reakcií alebo niekoľko z nich naraz, môže ísť o emocionálne vyčerpanie. Kontrolu nad svojimi pocitmi môžete získať späť pomocou štyroch stratégií. Myslite však na to, že každá z nich si vyžaduje tréning a trpezlivosť.
Nepremáhajte sa
Málokto z nás má v uponáhľanom živote dosť času na to, aby sa venoval sám sebe. Denne sa vyčerpávame prácou a starostlivosťou o rodinu, nákupy a iné bežné záležitosti, ktoré v kombinácii so stresom z finančných ťažkostí, rodinných hádok alebo ochorenia môžu prispieť k emocionálnemu vyčerpaniu.
Riešenie tohto problému znie jednoducho – častejšie hovorte „nie“. Mnohí emocionálne vyčerpaní ľudia sa času pre seba dočkajú len počas noci, kvôli čomu sa krátia o spánok, čím len stupňujú produkciu adrenalínu v organizme. Ak v súčasnosti čelíte niekoľkým stresujúcim problémom naraz, lepšiu príležitosť na odmietanie návrhov a žiadostí blízkych nedostanete.
Vaše „nie“ by nemal sprevádzať pocit viny. Nebojte sa blízkym vysvetliť, prečo ich návrh musíte odmietnuť a vždy pamätajte na to, že teraz je najlepší čas myslieť na seba. Zaraďte vlastné meno do zoznamu rodiny a priateľov a doprajte si minimálne toľko starostlivosti, koľko jej venujete im.
Dajte si pauzu
Znie to tak jednoducho, a pritom to robí len málokto. Pri pomyslení na pauzu ľudia intuitívne zrýchľujú tempo, aby dopredu stihli spraviť všetko to, čo by na nich po prestávke počkalo. Opäť tak padajú do náruče stresu, ktorý len ťažko mizne počas vytúženého oddychu.
Herbert Benson z Harvardovej univerzity prišiel na to, že len 20 minút oddychu denne dokáže zabrániť vzniku príznakov emocionálneho vyčerpania alebo ich zmierniť o takmer 50 percent. Tento čas si pritom môžete rozdeliť počas dňa. Môžete ho využiť aj na meditáciu.
Pridanou hodnotou pauzy je aj premýšľanie nad prítomnosťou – aspoň 20 minút do dňa sa nemusíte obťažovať s náročnou minulosťou alebo premýšľať nad hrôzami, aké môžu nastať zajtra.
Využite prepojenie medzi telom a mozgom vo svoj prospech
Na emócie sa často pozeráme ako na príčinu toho, čo robíme a ako to robíme. Premýšľali ste niekedy nad tým, že to môže byť naopak? S emocionálnym vyčerpaním sa skutočne dokážete vysporiadať pomocou vhodne zvolených myšlienok a správania.
Začnime s myšlienkami. Vytvorte si vlastnú mantru, ktorá vás upokojí pri každom napätí. Hovorte si napríklad „pomaly, po jednom“ alebo „všetko dobre dopadne“. Hneď ako sa začnete uisťovať o pozitívnych výsledkoch, mozog sa upokojí a prestane volať po akcii.
Rovnako si viete poradiť aj so správaním, ktoré pomôže vášmu mozgu spomaliť. Správajte sa, akoby bolo všetko v poriadku, akoby sa vám chcelo vstávať do práce, a uvidíte, že to pôjde jednoduchšie. Namiesto produkcie stresových hormónov, kvôli ktorým ste v neustálom napätí a nespávate, začne telo vynakladať energiu na produkciu „hormónov šťastia“.
Zmeňte prístup k životu
Občas nezaškodí si pripomenúť, že život rozdáva karty, ktoré nie sú vždy najšťastnejšie. Problémy neprichádzajú preto, aby nás potrestali, ale preto, že jednoducho k životu patria.
Obviňovanie sa za to, čo ste mali alebo nemali urobiť, neoznačujte ako problém, ale ako nevhodné riešenie. Obviňovanie sa za problémy v minulosti je nielen väčšinou prehnané, ale aj podporuje emocionálnu vyčerpanosť. Ak ste naozaj urobili chybu, odpustite si.
Vyšli nominácie na Oscary v hlavných kategóriách, najviac ich má Emilia Pérez
V Los Angeles oznámili vo štvrtok nominácie 97. ročníka udeľovania filmových cien Oscar.
Kameň, papier, nožnice: S týmto psychologickým trikom hru vždy vyhráte
Expert odhalil jednoduchý trik, ktorý vám zaručí, že porazíte svojich priateľov.
Vyzeralo to ako zápal slepého čreva, ženu v nemocnici však čakalo prekvapenie
Len 40 minút po prijatí v nemocnici prišiel šok. Prasknuté slepé črevo sa nakoniec ukázalo ako falošná diagnóza.
Video: Pred domom padol meteorit, všetko zachytila kamera
Podľa NASA ide o skutočne unikátnu udalosť.
Pozor na infikované kŕmidlá pre vtáky. Takto zistíte, či sa šíri nákaza
Tu je niekoľko tipov, ako rozpoznať, či sa v okolí kŕmidla šíri nákaza.