Z čoho vyrobiť rúško: Tento materiál je lepší ako chirurgická maska
Vedci testovali viaceré druhy materiálov a ich schopnosť chrániť pred vírusmi.
Ak chcete chrániť seba aj ostatných pred vírusmi, vaše rúško by malo byť vyrobené z priedušného materiálu, cez ktorý nepreletia respiračné kvapôčky pri nízkej ani vysokej rýchlosti. Experti na Science and Engineering University v Illinois testovali rôzne bežné domáce textílie, aby zistili, ktorý materiál je na výrobu rúška najlepší.
Z ich štúdie vyplýva, že na výrobu vám stačí aj tričko, pretože je vyrobené z priedušných látok, ktoré sú schopné blokovať kvapôčky. Vedci tiež zistili, že dvojvrstvové rúško vyrobené z novej tkaniny, ktorá je zmesou bavlny a polyesteru, funguje rovnako ako lekárske ochranné rúško.
Koronavírus sa šíri prostredníctvom respiračných kvapiek, ktoré vznikajú pri kašli, kýchaní, rozprávaní alebo dokonca aj pri dychu.
Dve vrstvy zmesi z bavlny a polyesteru sú najúčinnejšie
Kým rúško je dobrým spôsobom na zabránenie šírenia kvapôčok, dôležitý je aj typ tkaniny a počet vrstiev v rúšku. Uvoľnené kvapky sa vylučujú v rôznych veľkostiach a rôznych rýchlostiach, a preto musí byť tkanina odolná.
Na druhej strane, cez vysoko nepriepustné materiály je všeobecne ťažšie dýchať. Maska so zlou priedušnosťou núti vzduch unikať po stranách a pritom dodáva falošný pocit bezpečia.
Profesor Taher Saif a jeho tím testovali 10 bežných domácich textílií, aby zistili, ktorá látka má schopnosť blokovať kvapky a zároveň je priedušná. Skúšali polyester, bavlnu, hodváb a zmiešané textílie.
Porovnali vlastnosti týchto textílií s kvalitnými maskami, ktoré dosahujú lekárske alebo stomatologické normy. Zistili, že napríklad v prípade bežných domácich textílií môže jedna vrstva trička blokovať 40 percent kvapiek.
Keď použili nové tričko vyrobené zo 60% bavlny a 40% polyesteru v dvoch vrstvách, prekvapivo sa blokovanie kvapiek zvýšilo na 98%.
Dýchanie cez takéto rúško bolo ľahké, zatiaľ čo účinnosť bola vyššia ako u chirurgického rúška. Dvojvrstvové bavlnené rúško môže maximalizovať priedušnosť aj odolnosť voči kvapôčkam. Autori štúdie uviedli:
„Zistili sme, že väčšina domácich textílií v podstate blokuje kvapôčky, dokonca aj pri jednej vrstve. S dvoma vrstvami môže účinnosť blokovania dosiahnuť výkon chirurgickej masky bez toho, aby sa výrazne zhoršila priedušnosť.“
Rozdiel medzi lekárskymi rúškami a domácimi textíliami je v tom, že chirurgické masky sú vyrobené z hydrofóbneho materiálu a bavlnené rúška sú hydrofilné.
Hydrofóbne materiály odpudzujú vodu, zatiaľ čo hydrofilné látky nasávajú vodu.Ako vysvetľujú autori štúdie:
„Ďalej sme zistili, že domáce tkaniny sú v rôznej miere hydrofilné, a preto nasiaknu vodu. Naproti tomu lekárske masky sú hydrofóbne a majú tendenciu odpudzovať vodu. Domáce textílie tak prichádzajúce kvapôčky nasiaknu a “zadržia”, vďaka čomu by textilné rúška mohli ponúkať zatiaľ nevyužitú a podceňovanú výhodu. Celkovo naša štúdia naznačuje, že väčšina druhov dvojvrstvovej textilnej ochrany tváre môže pomôcť znížiť prenos kvapiek respiračných infekcií.“
Európou sa šíri nebezpečný vírus, liek neexistuje
WHO vyzýva na očkovanie, vírus potvrdili už v troch európskych krajinách.
Vysádzanie stromov v Arktíde môže škodiť: Vedci dospeli k šokujúcim zisteniam o globálnom otepľovaní
Vedci prekvapili novými zisteniami o účinku vysádzania stromov v Arktíde.
Vedci prekvapili: Toto sa deje ženám, keď každý deň jedia vajcia
Odborníci dospeli k zaujímavým výsledkom.
Táto zložka vo víne môže pomáhať pri prevencii rakoviny hrubého čreva
Látka nájdená vo víne by mohla pomôcť predchádzať fatálnym ochoreniam.
Toto je maximálny vek, ktorého sa môžete dožiť
Na základe výskumu sa zistilo, akého maximálneho veku sa človek môže skutočne dožiť.