Video: Kalifornská polícia zatkla Afroameričana len preto, že tancoval na ulici
- 21:09 10.06.2020
- Alameda

K zatknutiu došlo v čase, keď v Spojených štátoch prebiehajú masové protesty proti rasizmu.
Polícia v meste Alameda na severe Kalifornie zakročila proti mužovi, ktorý tancoval na ulici. Jediným dôvodom jeho zatknutia mal byť tanec na ceste. Postup policajtov odhalilo video, ktoré zachytila kamera pripevnená na uniforme jedného z nich.
Polícia dorazila na miesto s tancujúcim mužom po tom, ako dostala oznámenie od nemenovanej ženy, ktorá tvrdila, že „na ulici tancuje Afroameričan a niečo s ním nie je v poriadku.“ Postup polície už preveruje vyšetrovateľ.
Vo videu je vidno, že dvojica policajtov sa priblížila k mužovi, ktorého médiá označili za Maliho Watkinsa, ktorý stál na chodníku pri ceste. Príslušníci policajného zboru sa následne opýtali Watkinsa, prečo tancuje na ulici, na čo im odpovedal, že sa tak precvičuje. Medzi trojicou sa odohrala krátka diskusia, pri ktorej policajti naznačili, že sa boja o Watkinsove zdravie, na čo sa muž pokúsil odísť k autu.
Polícia vyhodnotila Watkinsove správanie ako pokus o útek a vyhýbanie sa zatknutiu, čo mu muži zákona aj pripomenuli a požiadali ho, aby ostal na mieste. Watkins sa však naďalej bránil, pretože podľa vlastných slov sa nedopustil žiadneho nezákonného správania. Policajti ho nakoniec pritlačili na zem a spútali.
Hovorkyňa mesta Alameda Sarah Henryová pre spravodajský portál CNN uviedla, že Watkins, ktorý v meste žije, bol zadržaný pre kladenie odporu pri zatýkaní. Pre médiá odmietla uviesť, či policajti čelia akémukoľvek discipliárnemu stíhaniu.
K incidentu došlo počas protestov proti rasizmu, ktoré aktuálne prebiehajú vo viacerých štátoch USA aj sveta. Protesty vypukli po smrti Afroameričana Georgea Floyda, ktorý zahynul pri násilnom zatýkaní.
„Som pobúrený a smutný a dohliadnem na to, aby prebehlo celkové a nezávislé vyšetrenie a aby bola vyvodená zodpovednosť u všetkých, ktorí sa na tom podieľali, a ktorí sa zaslúžili o vytvorenie systému, ktorý toto dovoľuje,“ uviedol vo vyhlásení viceprimátor mesta Alameda John Know White.

Google varuje: Tento mail ani neotvárajte!
Nový typ podvodu môže ukradnúť osobné údaje používateľov služby Gmail.

Mlákam sa pri parkovaní vyhnite, toto hrozí
Opakované dlhodobé státie v mlákach môže poškodiť viaceré časti vozidla, varuje odborník.

Hrôza počas vysielania: Moderátorka požiadala produkciu, aby okamžite kontaktovala jej mamu
Moderátorka prerušila rozhovor a požiadala televíznu produkciu, aby zavolala jej matke.

Autá DMC-12 známe z filmovej trilógie Návrat do budúcnosti sa vytrácajú z ciest
Autá DeLorean, ktoré preslávila filmová trilógia Návrat do budúcnosti, sa vytrácajú z ciest a postupne sa stávajú skôr zberateľskými predmetmi ako funkčnými vozidlami.

Mach zo záhrady netreba odstraňovať, pre toto je užitočný
Dlhoveký zelený nepriateľ záhradkárov nemusí byť na škodu.