Vedci overili účinnosť rúšok a lockdownu na šírenie nového koronavírusu

Nosenie rúšok môže znížiť šírenie nového koronavírusu.
Nosenie rúšok celou populáciou v jednotlivých krajinách by mohlo v spojitosti so zavedením karanténnych opatrení spomaliť šírenie nového koronavírusu na kontrolovateľnú úroveň a zamedziť prípadnej druhej vlne nákazy. Vyplýva to zo štúdie britských vedcov zverejnenej v stredu v odbornom periodiku Proceedings of the Royal Society A, píše agentúra Reuters.
Výskum, ktorý uskutočnili vedci z Cambridgeskej a Greenwichskej univerzity, ukázal, že samotný tzv. lockdown ďalšiu vlnu nákazy novým koronavírusom SARS-CoV-2 nezastaví, avšak i doma vyrobené rúška môžu významne znížiť šírenie nákazy, ak ich na verejnosti nosí dostatočné množstvo ľudí.
„Naša analýza podporuje okamžité a všeobecne platné nosenie rúšok obyvateľmi,“ povedal Richard Stutt, spoluautor štúdie z Cambridgeskej univerzity.
Kombinácia nosenia rúšok v rozsiahlom meradle spolu s dodržiavaním sociálneho odstupu a niekoľkými karanténnymi opatreniami by mohli byť „prijateľným spôsobom zvládania pandémie a znovuotvorenia ekonomík“ predtým, než bude na liečbu ochorenia COVID-19 vyvinutá účinná vakcína, poznamenal Stutt.
Britskí výskumníci v aktuálnej štúdii spojili dynamiku šírenia koronavírusu medzi ľuďmi s populačnými modelmi, aby zistili ich dosah na reprodukčné číslo vírusu (R0) - teda koľko ľudí nakazí koronavírusom jeden infikovaný.
Z výsledkov štúdie vyplynulo, že ak ľudia nosili rúška vždy, keď boli na verejnosti, malo to na znižovanie hodnoty reprodukčného čísla dvojnásobný účinok v porovnaní s tým, ak ich začali nosiť až po tom, ako sa u nich objavili príznaky ochorenia.
Ak rúška bežne nosilo 50 a viac percent obyvateľov v danej krajine, vo všetkých skúmaných scenároch to viedlo k zníženiu reprodukčného čísla pod hodnotu 1.
Na začiatku pandémie neexistovali dôkazy o účinnosti rúšok v boji s pandémiou. Na základe nových výskumov v uplynulých týždňoch však Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) nakoniec odporučila nosenie látkových rúšok na miestach, kde nie je možné pre veľké množstvo ľudí dodržiavať odstup, ako napríklad v obchodoch či v hromadnej doprave.

Žralok nie je tichý zabijak. Zvuky, ktoré vydáva, vás prekvapia
Vedcom sa podarilo zaznamenať špecifický zvuk, ktorý vydávajú žraloky.

Zdravotníci varujú: 24 vírusov, ktoré môžu spustiť ďalšiu pandémiu
Britskí zdravotníci zverejnili zoznam potenciálnych patogénov, ktoré môžu viesť k vzniku ďalšej pandémie. Viaceré z nich sú už v obehu.

Poľskí vedci vyvíjajú robota, ktorý mapuje lesy a zbiera aj kliešte
Medzinárodný vedecký tím, ktorého súčasťou sú odborníci z poľských univerzít, pracuje na vývoji robota určeného na mapovanie lesov.

Tieto bylinky v sebe skrývajú liek na Alzheimerovu chorobu
Dve bylinky môžu skrývať kľúč k liečbe demencie.

Takto sa dá zarobiť 5000 eur za ležanie v posteli
Dobrovoľníci dostanú tisíce eur za 10 dní ležania v špeciálnej posteli.