Tieto dva nápoje výrazne znižujú riziko demencie
Riziko nástupu demencie môžete znížiť až o polovicu, ak si pravidelne doprajete tieto nápoje.
Štúdia ukázala, že pitie čaju a červeného vína môže znížiť riziko demencie. Podľa vedcov vás pred následkami Alzheimerovej choroby môže chrániť aj kel kučeravý.
Tieto potraviny sú bohaté na chemikálie nazývané flavonoly a poskytujú aj iné výživné látky na podporu zdravia mozgu.
Vedci z Rush University v Chicagu sledovali po dobu 12 rokov viac ako 900 starších ľudí a ich stravu.
Tí, ktorí konzumovali najviac flavonolov - z približne jednej šálky čierneho čaju denne - mali o polovicu nižšie riziko Alzheimerovej choroby.
Olivový olej, hrušky, pomaranče a brokolica boli zaradené tiež medzi potraviny, ktoré sa osvedčili pri ochrane pred demenciou.
Vedúci autor štúdie Thomas Holland povedal:
„Na potvrdenie týchto výsledkov je potrebný ďalší výskum, sú to však sľubné zistenia. Jesť viac ovocia a zeleniny a piť viac čaju by mohlo byť pre ľudí pomerne lacným a ľahkým spôsobom, ako pomôcť zabrániť demencii z Alzheimerovej choroby.
S narastajúcou staršou populáciou na celom svete by akékoľvek zníženie počtu ľudí s touto devastujúcou chorobou alebo jej oneskorenie o niekoľko rokov mohlo mať obrovský prínos pre verejné zdravie.“
V prvej analýze tohto druhu sa flavonoly rozdelili na štyri rôzne typy - kaempferol, izorhamnetín, myricetín a kvercetín.
Najmä kaempferol, ktorý sa nachádza v listovej zelenej zelenine, ako je špenát, kel kučeravý a tiež v brokolici a v čaji, znížil riziko demencie o 51%.
Strava s izorhamnetínom, ktorý sa nachádza v olivovom oleji, červenom víne, hruškách a paradajkovej omáčke znížila riziko o 38 percent.
Podobný úspech mala aj strava s myricetínom, ktorý sa nachádza v čaji, kele kučeravom, pomarančoch, paradajkách a červenom víne.
Kvercetín, nájdený v jablkách, nemal žiadny účinok.
V štúdii uverejnenej v časopise Neurology vypĺňalo každý rok 921 ľudí s priemerným vekom 81 rokov dotazník o tom, ako často jedli určité potraviny. Sledovali ich 6-12 rokov s pravidelnými ročnými kontrolami, pričom u 220 pacientov sa neskôr vyvinula Alzheimerova choroba.
Tí, ktorí konzumovali najviac flavonolov - 15,3 miligramov za deň (približne toľko sa nachádza v šálke čierneho čaju) - mali o polovicu menšie riziko Alzheimerovej choroby. Tieto výsledky sa potvrdili aj zohľadnení genetických dispozícií a demografických faktorov a faktorov životného štýlu.
Tieto bežné lieky výrazne zvyšujú riziko autizmu a ADHD, tehotné ženy by ich nemali brať
Lieky, ktoré užívajú milióny tehotných žien, môžu mať za následok autizmus u detí.
Lekár sa nakazil rakovinou: Takto ju dokázal dostať od pacienta
Ide o prvý zdokumentovaný prípad svojho druhu.
Tento druh mlieka je spojený s depresiou a úzkosťou
Výskumníci radia, ktorý typ mlieka je lepší z hľadiska vplyvu na duševné zdravie.
Odborník na rakovinu hrubého čreva: Tieto tri veci by som v kúpeľni nikdy nepoužil
Lekár prezradil niekoľko bežných vecí, ktoré vám po vykonaní potreby môžu škodiť.
Dietologička: Tieto vitamíny by som nikdy neužívala, spôsobujú obličkové kamene a rakovinu
Odborníčka na výživu onkologických pacientov varuje pred bežnými doplnkami stravy, ktoré užívajú milióny ľudí po celom svete.