Kto vlastne šíri nový koronavírus? Títo ľudia sú zodpovední za väčšinu prípadov

Títo ľudia majú na svedomí najviac prípadov prenosu vírusu SARS-CoV-2.
Koronavírus cestuje po celom svete a mnohokrát nevieme, od ktorých ľudí sa ďalej šíri. Niektorí ľudia, ktorí sa nakazia, nemusia vírus ďalej prenášať. No sú aj ľudia, ktorých nazývame superprenášači.
Na začiatku epidémie vedci odhadli, že jedna osoba s vírusom SARS-CoV-2 v priemere infikovala ďalších dvoch až troch ľudí. Najnovšie štúdie však tvrdia, že tento počet môže byť v skutočnosti vyšší.
Už v januári sa však z Wu-chanu v Číne objavili správy o jedinom pacientovi, ktorý infikoval 14 zdravotníckych pracovníkov. To ho kvalifikuje ako superprenášača, človeka, ktorý je zodpovedný za infikovanie obzvlášť veľkého počtu ďalších ľudí.
Odvtedy epidemiológovia sledujú množstvo ďalších prípadov šírenia SARS-CoV-2. V Južnej Kórei bolo infikovaných súčasne približne 40 ľudí, ktorí sa zúčastnili jednej omše. V Chicagu, pred zavedením sociálneho dištancovania, jedna osoba, ktorá išla na večeru, pohreb a narodeninovú oslavu, bola zodpovedná za 15 nových prípadov ochorenia COVID-19.
Aké sú vlastnosti superprenášača?
To, či je niekto superprenášač závisí od určitej kombinácie patogénu, biológie pacienta a jeho prostredia alebo správania. Niektorí infikovaní jedinci môžu do prostredia dostať viac vírusu ako iní, ak ich imunitný systém má problémy s tlmením vírusu.
Okrem toho asymptomatickí jedinci, ktorí tvoria až 50% všetkých prípadov COVID-19, môžu pokračovať vo svojich bežných činnostiach a neúmyselne infikovať viac ľudí. Dokonca aj ľudia, ktorí nakoniec prejavia príznaky, sú schopní prenášať vírus počas fázy, kedy ešte symptómy nemali.
Správanie človeka, spôsoby cestovania a stupeň kontaktu s ostatnými môžu tiež prispieť k šíreniu. Infikovaný obchodník môže každý deň prísť do kontaktu s veľkým počtom ľudí a tovaru. Človek, ktorý služobne veľa cestuje, môže v krátkom čase prejsť zemeguľu. Zdravotnícky pracovník môže prísť do kontaktu s veľkým počtom ľudí, ktorí sú obzvlášť zraniteľní vzhľadom na prítomnosť iných základných chorôb.
Verejné protesty, kde je náročné udržiavať dištanc, kde ľudia kričia alebo kašlú, môžu byť tiež ideálnou príležitosťou na šírenie vírusu aj od jedného nakazeného človeka.
Akú veľkú úlohu zohrávajú superprenášači?
Niekoľko nedávnych štúdií objasnilo úlohu superprenášačov COVID-19 po celom svete. Vedci v Hongkongu preskúmali niekoľko ohnísk pomocou sledovania kontaktov na vypátranie všetkých, s ktorými interagovali jednotliví pacienti s COVID-19. Identifikovali viaceré situácie, kedy jedna osoba bola zodpovedná až za šesť alebo osem nových infekcií.
Vedci odhadli, že iba 20% všetkých infikovaných SARS-CoV-2 bolo zodpovedných za 80% všetkých miestnych prenosov. Dôležité je, že tiež ukázali, že tieto udalosti boli spojené s ľuďmi, ktorí mali viac sociálnych kontaktov, nielen s členmi rodiny. Vedci preto zdôraznili potrebu rýchlej izolácie ľudí, akonáhle majú pozitívny test alebo vykazujú príznaky.
Ďalšia štúdia vedcov z Izraela odhadla, že za 80% komunitných prenosov bolo zodpovedných iba 1-10% nakazených.
Počas posledných dvoch desaťročí sa v Spojených štátoch rozšírili osýpky. Dôvodom boli nakazení nezaočkovaní jedinci, ktorí navštevovali husto preplnené miesta, ako sú školy, nemocnice, lietadlá a zábavné parky, kde infikovali mnoho ďalších.
Superprenášači tiež zohrali kľúčovú úlohu pri prepuknutí iných koronavírusov, vrátane SARS v roku 2003 a MERS v roku 2015. V prípade SARS a MERS šírenie vírusu prebiehalo hlavne v nemocniciach, pričom v rovnakom čase bolo infikovaných mnoho ľudí.
Dobrou správou je, že preventívne opatrenia, ako je umývanie rúk, rúška, karanténa, sociálne dištancovanie a podobne, môžu spomaliť šírenie a zastaviť pandémiu.

Žralok nie je tichý zabijak. Zvuky, ktoré vydáva, vás prekvapia
Vedcom sa podarilo zaznamenať špecifický zvuk, ktorý vydávajú žraloky.

Zdravotníci varujú: 24 vírusov, ktoré môžu spustiť ďalšiu pandémiu
Britskí zdravotníci zverejnili zoznam potenciálnych patogénov, ktoré môžu viesť k vzniku ďalšej pandémie. Viaceré z nich sú už v obehu.

Poľskí vedci vyvíjajú robota, ktorý mapuje lesy a zbiera aj kliešte
Medzinárodný vedecký tím, ktorého súčasťou sú odborníci z poľských univerzít, pracuje na vývoji robota určeného na mapovanie lesov.

Tieto bylinky v sebe skrývajú liek na Alzheimerovu chorobu
Dve bylinky môžu skrývať kľúč k liečbe demencie.

Takto sa dá zarobiť 5000 eur za ležanie v posteli
Dobrovoľníci dostanú tisíce eur za 10 dní ležania v špeciálnej posteli.