Slovenská vedkyňa skúma lávové tunely, na Mesiaci by z nich mohli byť základne pre ľudí

Michaela Musilová je momentálne riaditeľkou stanice HI-SEAS na Havaji a misie vedie v spolupráci s NASA, Európskou vesmírnou agentúrou (ESA) a ďalšími organizáciami z celého sveta.
Slovenská astrobiologička Michaela Musilová organizuje a vedie na Havaji simulované vesmírne misie, ktoré majú pripraviť ľudí a technológiu na to, aby sme raz mohli žiť a pracovať na Mesiaci a Marse.
„Cieľom misií je pripraviť ľudí a technológiu na to, aby sme raz mohli žiť a pracovať na Mesiaci a Marse. Počas misií robíme rôznorodý výskum, ako pestovanie rastlín v simulovaných vesmírnych podmienkach, a skúmame lávové tunely, pretože v podobných tuneloch na Marse by aj dnes mohol existovať život. Na Mesiaci by sme zas v takých tuneloch mohli postaviť prvé základne pre ľudí,“ priblížila Musilová. Pracuje pre organizáciu International MoonBase Alliance, ktorá by chcela postaviť jednu z prvých základni na Mesiaci použitím poznatkov z misií.
„Na misiách testujeme aj robotov a robotické vozítka, aby sme vedeli, či nám počas vesmírnych misií budú užitočné. Napríklad tento rok sme na misiách otestovali slovenského rovera Androver I od firmy RoboTech Vision,“ priblížila pre TASR Musilová, ktorá pracuje aj ako hosťujúca profesorka na Ústave robotiky a kybernetiky na Fakulte elektrotechniky a informatiky STU v Bratislave a na International Space University (ISU) v Štrasburgu. Je tiež podpredsedníčkou Slovenskej organizácie pre vesmírne aktivity (SOSA).
Musilová by svojím pôsobením chcela prispieť k tomu, aby sa Slovensku viac darilo vo vesmírnom sektore. „A aby sme čím skôr mohli mať ďalšieho astronauta alebo astronautku. Najradšej by som bola jednou z nich a naďalej sa budem snažiť o to, aby som vo vesmírne mohla robiť výskum ako astronautka. Ak sa mi to nepodarí, tak aspoň spravím všetko pre to, aby sa to podarilo niekomu inému zo Slovenska,“ doplnila.

Žralok nie je tichý zabijak. Zvuky, ktoré vydáva, vás prekvapia
Vedcom sa podarilo zaznamenať špecifický zvuk, ktorý vydávajú žraloky.

Zdravotníci varujú: 24 vírusov, ktoré môžu spustiť ďalšiu pandémiu
Britskí zdravotníci zverejnili zoznam potenciálnych patogénov, ktoré môžu viesť k vzniku ďalšej pandémie. Viaceré z nich sú už v obehu.

Poľskí vedci vyvíjajú robota, ktorý mapuje lesy a zbiera aj kliešte
Medzinárodný vedecký tím, ktorého súčasťou sú odborníci z poľských univerzít, pracuje na vývoji robota určeného na mapovanie lesov.

Tieto bylinky v sebe skrývajú liek na Alzheimerovu chorobu
Dve bylinky môžu skrývať kľúč k liečbe demencie.

Takto sa dá zarobiť 5000 eur za ležanie v posteli
Dobrovoľníci dostanú tisíce eur za 10 dní ležania v špeciálnej posteli.