Medvedíky v záhrade: Ako spoznať napadnutie a ako ich odstrániť
- 20:34 21.06.2020
- Bratislava
Medvedík obyčajný je častým škodcom v záhradách. Povieme vám, ako zistíte, že sa ocitol aj v tej vašej, a ako sa ho zbaviť.
Medvedík obyčajný alebo krtonôžka je častým škodcom aj v slovenských záhradách. Možno ho pozorovať už na jar, pričom najčastejšie ničí trávnik a poľnohospodárske plodiny.
Ako spoznať medvedíka
Foto: Bildagentur Zoonar GmbH/Shutterstock.com
Keď ho raz uvidíte, navždy si ho zapamätáte. Medvedík vyzerá ako kríženec kraba a chrobáka, jeho predné nohy majú pazúre, ktoré slúžia na prerývanie pôdy a podobajú sa na pazúre krtka – preto názov krtonôžka. Dospelé jedince dorastajú do dĺžky dva a pol až tri centimetre, larvy sú o čosi menšie.
Medvedíky si pod zemou prekopávajú tunely, pričom môžu poškodiť trávnik alebo zasadené plodiny. Niektoré druhy sa živia koreňmi trávy a jemnými steblami nad zemou.
Prvotné príznaky napadnutia medvedíkmi spoznáte podľa porušenej pôdy. Medvedíky sa objavujú už na jar (najčastejšie v čase rozmnožovania, teda počas mája a júna), pričom niekedy ich vidno aj na pôde. Smer, ktorým sa medvedík pohyboval, viete rozoznať opäť vďaka narušenej pôde a drobným tunelom. Medvedíky za sebou zanechávajú aj vykorenené menšie rastliny.
Ako sa ho zbaviť
Foto: Max D Solomko/Shutterstock.com
Efektívny zákrok proti medvedíkom je ten, ktorý vykonáte ešte predtým ako stihnú zničiť vašu záhradu. Dôležité je zbaviť sa vajíčok, ktorých lokalitu zistíte podľa výskytu dospelých jedincov.
Medvedíky sú najzraniteľnejšie čerstvo po vyliahnutí, v období medzi koncom jari a začiatkom leta. V tomto čase dosahujú dĺžku asi pol centimetra a často sa vyskytujú blízko pri povrchu zeme.
Ak si nie ste istí prítomnosťou medvedíka v záhrade, pomôžte si obyčajnou mydlovou vodou, ktorú nalejte do dutín v zemi. Medvedíky by to malo vyhnať na povrch. V prípade, že je pôda suchá, nalejte do nej viac vody, aby vyšli aj hlbšie zahrabané medvedíky. Ak sa do troch minút ukážu dva až štyri medvedíky, pôda potrebuje okamžitú záchranu.
Ideálnym riešením pri odstraňovaní medvedíkov je v obchode kúpený pesticíd, ktorý treba naliať alebo vysypať priamo do tunelov, ktoré vytvorili medvedíky. Môžete si pomôcť aj niektorými z týchto domácich alternatív:
- Sklenený pohár - do zeme, kde sa vyskytujú medvedíky, vyhrabte dieru a vložte do nej sklenený pohár. Jeho vrch by nemal prečnievať, takže keď sa k nemu zahrabaný medvedík dostane, spadne doň a nebude môcť vyjsť. Potom už len stačí pohár vysypať tak, aby sa medvedíky nevrátili na váš pozemok
- Medová alebo pivová pasca – opäť zahrabte do zeme hlbokú sklenenú alebo plastovú nádobu s hladkými stenami a asi do štvrtiny nalejte med alebo pivo, ktoré prilákajú medvedíka. Ten sa potom nebude môcť dostať von. Táto pasca je účinná aj na slimáky a slizniaky.
- Olej a škrupiny – škrupiny z vyschnutých vajec rozdrvte na drobné kúsky a pokropte ich slnečnicovým olejom. Škrupiny potom rozsypte po pôde, kde máte zasadené alebo budete sadiť kvety a plodiny. Medvedíky naláka chuť a vôňa slnečnicového oleja a škrupiny sa pokúsia zjesť, čo by im napokon mohlo ublížiť. Nezjedené škrupiny okrem toho poslúžia aj ako prírodné hnojivo.
Ak nezaberie žiadna z vyššie uvedených metód, ostáva vám už len obrátiť sa na profesionálnu pomoc. Môžete tiež využiť silu prírody – medvedíky sú potravou pre sokoly, vrany, strakoše, krty, ale aj mačky.
Vyšli nominácie na Oscary v hlavných kategóriách, najviac ich má Emilia Pérez
V Los Angeles oznámili vo štvrtok nominácie 97. ročníka udeľovania filmových cien Oscar.
Kameň, papier, nožnice: S týmto psychologickým trikom hru vždy vyhráte
Expert odhalil jednoduchý trik, ktorý vám zaručí, že porazíte svojich priateľov.
Vyzeralo to ako zápal slepého čreva, ženu v nemocnici však čakalo prekvapenie
Len 40 minút po prijatí v nemocnici prišiel šok. Prasknuté slepé črevo sa nakoniec ukázalo ako falošná diagnóza.
Video: Pred domom padol meteorit, všetko zachytila kamera
Podľa NASA ide o skutočne unikátnu udalosť.
Pozor na infikované kŕmidlá pre vtáky. Takto zistíte, či sa šíri nákaza
Tu je niekoľko tipov, ako rozpoznať, či sa v okolí kŕmidla šíri nákaza.