Vo Fukušime uniká rádioaktívna voda, ohrozuje prostredie
- 9:15 03.09.2013
- TOKIO
Japonská vláda chce investovať až 47 miliárd jenov (v prepočte viac ako 350 miliónov eur) do boja proti únikom rádioaktívnej vody v areáli poškodenej jadrovej elektrárne v prefektúre Fukušima.
Súčasťou plánu je aj zmrazenie pôdy pod celým zariadením.
Premiér Šinzó Abe chce na tento účel použiť prostriedky zo štátneho rozpočtu.
V areáli vzdialenom asi 220 kilometrov severne od japonského hlavného mesta Tokio po ničivých cunami z marca 2011 postavili desiatky špeciálnych nádrží, v ktorých uskladňujú tisícky ton rádioaktívnej vody.
V uplynulých dňoch však zaznamenali niekoľko rozsiahlych únikov, ktoré ohrozujú okolité prostredie. Prevádzkovateľ elektrárne spoločnosť TEPCO už priznal, že časť kontaminovanej vody unikla aj do priľahlého mora. Súčasťou plánu je spomínané zmrazenie pôdy, čím chcú experti vytvoriť unikajúcej vode akúsi podzemnú "hrádzu".
Japonsko si v marci pripomenulo druhé výročie jednej z najhorších katastrof v dejinách ľudstva, ktorú spôsobilo silné podmorské zemetrasenie. Následné vlny cunami vyradili chladiace systémy elektrárne Fukušima I, ktorá sa nachádza v rovnomennej prefektúre.
Z reaktorov začala unikať radiácia, čo si vyžiadalo evakuáciu desiatok tisícov ľudí. Úniky rádioaktívnej vody pritom patria medzi najvážnejšie problémy, s ktorými bojujú experti pri likvidácii elektrárne na severovýchodnom pobreží ostrova Honšú. Očakáva sa, že podobne ako v Černobyli bude odstraňovanie následkov havárie vo Fukušime trvať niekoľko desaťročí.
Lavrov: Putin a Fico diskutovali o možnostiach dodávok plynu z Ruska do Európy
Vladimir Putin a Robert Fico počas nedeľňajších rozhovorov v Moskve diskutovali o možnostiach pokračovania dodávok plynu z Ruska do európskych krajín, ktoré o to majú záujem.
Núdzové pristátie lietadla prežilo 28 ľudí, na palube ich bolo 67
Haváriu lietadla, ktoré sa v stredu zrútilo pri meste Aktau na západe Kazachstanu, prežilo 28 ľudí vrátane troch detí, uviedlo ministerstvo pre mimoriadne situácie.
Orliak bielohlavý získal oficiálny status národného symbolu USA
Americký prezident Joe Biden v utorok podpísal výnos, ktorým sa orliak bielohlavý stal oficiálnym symbolom Spojených štátov.
Suspendovaný prezident Južnej Kórey odmieta výsluch a riskuje zatknutie
Suspendovaný juhokórejský prezident Jun Sok-jol nereagoval ani na druhé predvolanie na výsluch na úrade na boj proti korupcii.
Spor o zabitie Ismáíla Haníju eskaluje: Irán žiada odpoveď od OSN
Irán v utorok odsúdil Izrael za jeho priznanie sa k zabitiu vodcu palestínskeho hnutia Hamas Ismáíla Haníju, ku ktorému údajne došlo v júli v Teheráne.