Kollár odmieta, že je jeho práca plagiát, poukázal na kontrolu originality
Dôvod na svoje prípadné odstúpenie z funkcie pre kauzu záverečnej práce Kollár nevidí.
Predseda Národnej rady (NR) SR Boris Kollár (Sme rodina) odmieta, že by jeho diplomová práca bola plagiátom. Poukázal na výsledky kontroly originality práce a tiež na poznámky o použitých zdrojoch, ktoré v práci spomína. Uviedol to na utorkovej tlačovej konferencii.
„Moja zhoda je 24,45 percenta. Interné smernice hovoria bežne, že do 30 percent je to bežná prax, že sa uznáva,“ poznamenal Kollár. Odmieta rovnako tvrdenia o tom, že v práci dostatočne nezdrojoval. Tvrdí, že použil všetky zdroje, ktoré mohol a cez test originality prešiel. „Ak by som cez toto neprešiel, nepustili by ma ku štátnej skúške,“ podotkol. Kollár zdôraznil, že je potrebné si ctiť platný školský systém a stanovené pravidlá. Tie musia podľa neho platiť pre každého. „Tu máte protokol originality, ktorý je platný. To som si nevymyslel,“ uviedol. Rovnako deklaroval, že prácu písal sám.
Na otázky, prečo nezdrojoval svojho školiteľa pri statiach, ktoré od neho prevzal, odpovedal, že možno urobil niekde chybu. Neznamená to však podľa neho, že by prácu „odflákal“. „Toto nie je odkopírované od iného študenta,“ reagoval na otázku, či to nie je rovnaký prípad ako rigorózna práca bývalého šéfa parlamentu Andreja Danka (SNS).
Kollár odpovedal aj na otázky o záverečných prácach ďalších členov hnutia Sme rodina. „Určite sú iné požiadavky na bakalársku, na rigoróznu a na diplomovú prácu. Každá univerzita si stanovuje vlastné podmienky, čo by to malo obsahovať, čo by to nemalo obsahovať. Myslím si, že to, čo som videl u pani Krištúfkovej, bolo v poriadku,“ hovorí Kollár.
Strane Spolu a jej bývalému predsedovi Miroslavovi Beblavému, ktorí o prácach informovali, odkázal, že treba rešpektovať školský systém a ak ho chcú meniť, odporučil im dostať sa do parlamentu, prípadne do vlády a obsadiť pozíciu ministra školstva.
Podľa medializovaných informácií mal Kollár popri svojej záverečnej práci skopírovať niekoľko strán z publikácie svojho školiteľa, pod ktorého vedením diplomovku písal. Ten ju podľa Denníka N nedal Kollárovi prerobiť, ale umožnil mu v roku 2015 získať magisterský diplom na Stredoeurópskej vysokej škole v Skalici. Denník označil Kollárovu 58-stranovú prácu za plagiát.
SaS: Možné zriadenie súdov pre spory s médiami predstavuje hrozbu pre demokraciu
Potenciálne zriadenie špecializovaných súdov pre spory s médiami nemá žiadne opodstatnenie a predstavuje hrozbu pre demokraciu, slobodu slova a nezávislosť žurnalistiky.
Zamaskovaní páchatelia prepadli dom, majiteľom vzali vyše 100.000 eur
Páchatelia od majiteľov žiadali výkupné.
SHMÚ varuje pred nepriaznivým počasím, na toto sa pripravte
Meteorológovia varujú pred snežením, tvorbou závejov i silným vetrom.
Obvinenému v prípade atentátu na premiéra predĺžili väzbu
Obvinenému v prípade atentátu na predsedu vlády Roberta Fica (Smer-SD) Jurajovi C. predĺžili väzbu o štyri mesiace.