Foto: Ako fungujú rúška proti koronavírusu. Mikrobiológ ukázal jasné porovnanie
Mikrobiológ ukázal výsledky testov rúšok v boji proti šíreniu nového koronavírusu.
Nosenie rúšok počas pandémie bolo dlho predmetom rôznych diskusií, pričom niektorí ľudia či dokonca organizácie neverili v ich účinok proti koronavírusu. Aj keď sa nariadenia v nosení rúšok z veľkej časti uvoľnili, ešte stále sú povinné v interiéri a prostriedkoch hromadnej dopravy, kde si nemôžete udržiavať dostatočný odstup od ostatných.
Jeden mikrobiológ ešte podčiarkol dôležitosť nosenia rúšok, keď na sociálnej sieti zverejnil fotografie experimentu s rúškom a bez rúška. Richard Davis na Twitteri ukázal, aký veľký rozdiel môžu spôsobiť rúška pri obmedzení šírenia respiračných kvapôčok.
Fotografie ukazujú, ako sa kvapôčky šíria s rúškom a bez rúška. Davis pritom testoval rúška pri kýchnutí, spievaní, rozprávaní a kašli. Davis držal Petriho misku s agarom blízko tváre a pri experimentoch mal na tvári chirurgické rúško alebo bol bez rúška. Ako uviedol: „Kolónie baktérií ukazujú, kde kvapky dopadli. Rúško blokuje prakticky všetky.“
Na snímke vľavo kvapôčky z jedného kýchnutia, spievania (1 minúta), rozprávania (1 minúta) a dvoch zakašlaní bez rúška a vpravo s rúškom. Foto: twitter.com/richdavisphd
Aby preukázal dôležitosť udržiavania odstupu od ostatných, Davis zopakoval rovnaký test, no s odstupom. Na sadu misiek silno kašľal 15 sekúnd pri vzdialenosti 0,6 metra (2 stopy), 1,2 metra (4 stopy) a 1,8 metra (6 stôp). Urobil tak s rúškom a bez rúška. Davis uviedol:
„Ako vidno z počtu kolónií baktérií, kvapôčky väčšinou pristáli pod 6 stôp, ale takmer všetky z nich blokovalo rúško.“
Na snímke respiračné kvapôčky z kašľa (15 sekúnd) zo vzdialenosti 0,6 metra (2 stopy), 1,2 metra (4 stopy) a 1,8 metra (6 stôp). Foto: twitter.com/richdavisphd
Davis dodal, že aj keď si bol vedomý, že jeho experiment nie je tradičným spôsobom, ako kultivovať vírus alebo vytvoriť model šírenia koronavírusu, iba ukazuje efektívnosť rúšok a pokrývok tváre. Ako dodal:
"Ale kolónie normálnych baktérií z mojich úst / hrdla ukazujú šírenie veľkých respiračných kvapôčok, ktorými sa šíri aj Covid-19, a ako ich môže rúško blokovať!"
Európou sa šíri nebezpečný vírus, liek neexistuje
WHO vyzýva na očkovanie, vírus potvrdili už v troch európskych krajinách.
Vysádzanie stromov v Arktíde môže škodiť: Vedci dospeli k šokujúcim zisteniam o globálnom otepľovaní
Vedci prekvapili novými zisteniami o účinku vysádzania stromov v Arktíde.
Vedci prekvapili: Toto sa deje ženám, keď každý deň jedia vajcia
Odborníci dospeli k zaujímavým výsledkom.
Táto zložka vo víne môže pomáhať pri prevencii rakoviny hrubého čreva
Látka nájdená vo víne by mohla pomôcť predchádzať fatálnym ochoreniam.
Toto je maximálny vek, ktorého sa môžete dožiť
Na základe výskumu sa zistilo, akého maximálneho veku sa človek môže skutočne dožiť.