Foto: Ako fungujú rúška proti koronavírusu. Mikrobiológ ukázal jasné porovnanie

Mikrobiológ ukázal výsledky testov rúšok v boji proti šíreniu nového koronavírusu.
Nosenie rúšok počas pandémie bolo dlho predmetom rôznych diskusií, pričom niektorí ľudia či dokonca organizácie neverili v ich účinok proti koronavírusu. Aj keď sa nariadenia v nosení rúšok z veľkej časti uvoľnili, ešte stále sú povinné v interiéri a prostriedkoch hromadnej dopravy, kde si nemôžete udržiavať dostatočný odstup od ostatných.
Jeden mikrobiológ ešte podčiarkol dôležitosť nosenia rúšok, keď na sociálnej sieti zverejnil fotografie experimentu s rúškom a bez rúška. Richard Davis na Twitteri ukázal, aký veľký rozdiel môžu spôsobiť rúška pri obmedzení šírenia respiračných kvapôčok.
Fotografie ukazujú, ako sa kvapôčky šíria s rúškom a bez rúška. Davis pritom testoval rúška pri kýchnutí, spievaní, rozprávaní a kašli. Davis držal Petriho misku s agarom blízko tváre a pri experimentoch mal na tvári chirurgické rúško alebo bol bez rúška. Ako uviedol: „Kolónie baktérií ukazujú, kde kvapky dopadli. Rúško blokuje prakticky všetky.“
Na snímke vľavo kvapôčky z jedného kýchnutia, spievania (1 minúta), rozprávania (1 minúta) a dvoch zakašlaní bez rúška a vpravo s rúškom. Foto: twitter.com/richdavisphd
Aby preukázal dôležitosť udržiavania odstupu od ostatných, Davis zopakoval rovnaký test, no s odstupom. Na sadu misiek silno kašľal 15 sekúnd pri vzdialenosti 0,6 metra (2 stopy), 1,2 metra (4 stopy) a 1,8 metra (6 stôp). Urobil tak s rúškom a bez rúška. Davis uviedol:
„Ako vidno z počtu kolónií baktérií, kvapôčky väčšinou pristáli pod 6 stôp, ale takmer všetky z nich blokovalo rúško.“
Na snímke respiračné kvapôčky z kašľa (15 sekúnd) zo vzdialenosti 0,6 metra (2 stopy), 1,2 metra (4 stopy) a 1,8 metra (6 stôp). Foto: twitter.com/richdavisphd
Davis dodal, že aj keď si bol vedomý, že jeho experiment nie je tradičným spôsobom, ako kultivovať vírus alebo vytvoriť model šírenia koronavírusu, iba ukazuje efektívnosť rúšok a pokrývok tváre. Ako dodal:
"Ale kolónie normálnych baktérií z mojich úst / hrdla ukazujú šírenie veľkých respiračných kvapôčok, ktorými sa šíri aj Covid-19, a ako ich môže rúško blokovať!"

Žralok nie je tichý zabijak. Zvuky, ktoré vydáva, vás prekvapia
Vedcom sa podarilo zaznamenať špecifický zvuk, ktorý vydávajú žraloky.

Zdravotníci varujú: 24 vírusov, ktoré môžu spustiť ďalšiu pandémiu
Britskí zdravotníci zverejnili zoznam potenciálnych patogénov, ktoré môžu viesť k vzniku ďalšej pandémie. Viaceré z nich sú už v obehu.

Poľskí vedci vyvíjajú robota, ktorý mapuje lesy a zbiera aj kliešte
Medzinárodný vedecký tím, ktorého súčasťou sú odborníci z poľských univerzít, pracuje na vývoji robota určeného na mapovanie lesov.

Tieto bylinky v sebe skrývajú liek na Alzheimerovu chorobu
Dve bylinky môžu skrývať kľúč k liečbe demencie.

Takto sa dá zarobiť 5000 eur za ležanie v posteli
Dobrovoľníci dostanú tisíce eur za 10 dní ležania v špeciálnej posteli.