Top 10 nemedicínskych faktorov, ktoré sa najčastejšie spájajú s rizikom predčasného úmrtia
Riziko predčasného úmrtia sa nespája len s ochoreniami. Toto je 10 sociálnych a behaviorálnych faktorov, ktoré k nemu takisto prispievajú.
Dodnes sa vykonalo množstvo výskumov, ktorých cieľom bolo určiť pravdepodobnosť úmrtia na základe zvykov a životného štýlu, no ani jeden z nich nedokázal určiť najčastejšie faktory, ktoré k nemu vedú. Vedci z University of British Columbia v kanadskom Vancouveri sa to pokúsili zmeniť.
Výskum sa zameral na Spojené štáty americké, ktoré ako jedna z mála krajín tretieho sveta za posledné desaťročia nezaznamenali nárast strednej dĺžky života. Za tri najčastejšie faktory spojené s predčasnou smrťou pritom označil fajčenie, prekonanie rozvodu a nadmernú konzumáciu alkoholu.
Týchto 10 nemedicínskych faktorov súvisí so zvýšeným rizikom úmrtia:
- fajčenie (aktuálne)
- prekonanie rozvodu
- nadmerná konzumácia alkoholu
- nedávne finančné ťažkosti
- vlastná skúsenosť s nezamestnanosťou
- fajčenie (v minulosti)
- znížená spokojnosť so životom
- život bez manželstva
- používanie poukážok na jedlo (v Spojených štátoch túto službu využívajú najmä ekonomicky a sociálne znevýhodnení občania, ktorí sa takto môžu dostať k pravidelnému prísunu potravy)
- negatívny postoj k životu
Stredná dĺžka života v USA v súčasnosti dosahuje 78,6 rokov, zatiaľ čo v iných priemyselných krajinách je to okolo 82,3 roka. Medzi rokmi 1980 až 2017 tak Spojené štáty zvýšili túto štatistiku o 4,9 roka, zatiaľ čo v iných vyspelých krajinách sa zvýšila stredná dĺžka života v priemere až o 7,8 roka.
Spojené štáty zaostávajú v týchto štatistikách čiastočne aj kvôli biologickým a medicínskym faktorom, no o sociálnych, psychologických, ekonomických a behaviorálnych faktoroch sa v súvislosti s očakávanou dĺžkou života hovorí už menej. To sa pokúsila zmeniť štúdia Elia Putermana z University of British Columbia.
Štúdia zozbierala údaje o 13.611 dospelých Američanoch vo veku od 52 po 104 rokov. Ich priemerný vek dosahoval 69,3 roka. Vedci sa pritom sústredili na ľudí, ktorí umreli medzi rokmi 2008 až 2014.
Podľa hlavného autora štúdie je dôležité sledovať celý priebeh života, aby sme správne pochopili faktory spojené s úmrtnosťou. „Napríklad namiesto toho, aby sme sa pýtali, či je človek nezamestnaný, sa treba pozrieť na to, či bol nezamestnaný za posledných 16 rokov. Ak bol, znamená to, že to prispelo k jeho predčasnému úmrtiu?“
Autori štúdie vyjadrili nádej, že výsledky ich práce by mohli pomôcť predĺžiť a skvalitniť život ľuďom na základe faktorov, o ktorých sa často nehovorí v súvislosti s úmrtnosťou.
Tieto bežné lieky výrazne zvyšujú riziko autizmu a ADHD, tehotné ženy by ich nemali brať
Lieky, ktoré užívajú milióny tehotných žien, môžu mať za následok autizmus u detí.
Lekár sa nakazil rakovinou: Takto ju dokázal dostať od pacienta
Ide o prvý zdokumentovaný prípad svojho druhu.
Tento druh mlieka je spojený s depresiou a úzkosťou
Výskumníci radia, ktorý typ mlieka je lepší z hľadiska vplyvu na duševné zdravie.
Odborník na rakovinu hrubého čreva: Tieto tri veci by som v kúpeľni nikdy nepoužil
Lekár prezradil niekoľko bežných vecí, ktoré vám po vykonaní potreby môžu škodiť.
Dietologička: Tieto vitamíny by som nikdy neužívala, spôsobujú obličkové kamene a rakovinu
Odborníčka na výživu onkologických pacientov varuje pred bežnými doplnkami stravy, ktoré užívajú milióny ľudí po celom svete.