Zvláštny vplyv pandémie: Okrem vírusu sa môžete nakaziť aj týmto pozitívnym správaním
- 8:36 08.07.2020
- Austin
Nakaziť sa nemusíte len vírusom, ale aj pozitívnym správaním.
Pozitívne správanie medzi ľuďmi je vysoko nákazlivé, potvrdila nová psychologická štúdia. Keď vidíte niekoho, ako robí niečo dobré pre ostatných, samých vás to motivuje k tomu, aby ste vykonávali dobré skutky. Toto je jeden z dôvodov, ako sa komunitám darí navzájom si pomáhať počas zdravotnej krízy.
Psychológovia z University of Texas v Austine potvrdili, že ľudia môžu byť silne ovplyvnení druhými, aby sa správali prosociálne, z čoho má prospech celá spoločnosť. Pochopenie tohto správania je dôležité najmä v dobe, keď je nutné sa navzájom chrániť nosením rúšok, obmedzením kontaktov a pomáhať komunite. Ako uviedla vedúca štúdie Haesung (Annie) Jungová:
„Rovnako ako smrteľný vírus, aj ochota spolupracovať sa môže medzi ľuďmi prenášať. Tieto zistenia pripomínajú verejnosti, že ich správanie môže mať vplyv na to, čo robia ostatní v ich okolí; a čím viac jednotlivcov spolupracuje na zastavení šírenia choroby, tým pravdepodobnejšie to urobia aj ostatní v okolí.“
Keď ľudia vidia dobro, sami sú ochotní viac pomáhať
Vedci analyzovali údaje z štúdií trvajúcich desiatky rokov. Zistili pri tom, že keď ľudia videli ostatných vykonávať dobré skutky, sami chceli prispieť tiež. Podľa vedcov za to môže nákazlivý spoločný cieľ. Keď ľudia videli prosociálne správanie, viedlo ich to k tomu, aby prijali rovnaký základný cieľ spojený s pozorovaným správaním, ako je napríklad starostlivosť o druhých.
Podľa výskumníkov ľudia dokážu ľahko improvizovať nové formy prosociálnych akcií a rozširovať svoju pomoc na ďalšie ciele ako tie, ktoré videli. Rozsah tohto typu vplyvu sa v spoločnostiach líšil, pričom ázijské krajiny boli najviac ovplyvnené týmto modelom správania. Po nich nasledovali európske krajiny a potom severoamerické krajiny.
Zistili tiež, že ľudia boli motivovaní pomáhať potom, čo boli svedkami toho, že z prosociálneho modelu ťažili viac tí, ktorí to potrebovali, ako oni sami. To dokazuje, že ľudia neboli motivovaní svojím prospechom.
Moje rúško chráni teba
Vedci navrhli, že prijatie tohto typu zmýšľania by mohlo ovplyvniť správanie počas pandémie. Ak budeme odporúčania epidemiólogov šíriť ako formu prosociálneho správania, viac ľudí ich bude ochotných praktizovať. Ako uviedol Marlone Henderson, docent psychológie na UT Austin:
„Mnoho ľudí sa môže vyhýbať praktizovaniu sociálneho dištancovania, pretože si nemyslia, že by sa nakazili vírusom, alebo že budú mať vážne príznaky. Jednou z najlepších vecí, ktorú môžeme urobiť, je preto odporúčané postupy rámcovať ako prosociálne činy. Keď sa odporučené postupy považujú za prosociálne správanie, modelovanie sa potom stáva mocným nástrojom na povzbudenie ostatných, aby sa zapojili do takýchto praktík.”
Vyšli nominácie na Oscary v hlavných kategóriách, najviac ich má Emilia Pérez
V Los Angeles oznámili vo štvrtok nominácie 97. ročníka udeľovania filmových cien Oscar.
Kameň, papier, nožnice: S týmto psychologickým trikom hru vždy vyhráte
Expert odhalil jednoduchý trik, ktorý vám zaručí, že porazíte svojich priateľov.
Vyzeralo to ako zápal slepého čreva, ženu v nemocnici však čakalo prekvapenie
Len 40 minút po prijatí v nemocnici prišiel šok. Prasknuté slepé črevo sa nakoniec ukázalo ako falošná diagnóza.
Video: Pred domom padol meteorit, všetko zachytila kamera
Podľa NASA ide o skutočne unikátnu udalosť.
Pozor na infikované kŕmidlá pre vtáky. Takto zistíte, či sa šíri nákaza
Tu je niekoľko tipov, ako rozpoznať, či sa v okolí kŕmidla šíri nákaza.