Internet vydesili zábery s gigantickým netopierom, dosahuje vraj rozmery človeka
- 18:55 08.07.2020
- Manila
Exotické Filipíny prekvapili svet pohľadom na obrovského netopiera. Ide o neznámy druh cicavca, alebo sa za fotografiou skrýva niečo celkom iné?
Netopiere poletujú takmer v každej krajine sveta, no len niektoré z nich majú šťastie na obrovské kalone. Konkrétne kaloň malajský, tiež nazývaný kaloň jedlý alebo upír jedlý, je dodnes najväčší lietajúci cicavec na svete. Ako vyplýva aj z jeho názvu, vyskytuje sa predovšetkým v juhovýchodnej Ázii od Thajska až po Filipíny.
Napriek tomu, že gigantické netopiere sa v exotických krajinách vyskytujú pomerne bežne (netreba pripomínať, že najmä v Ázii tiež tvoria súčasť domácej kuchyne), priemerného Európana či Severoameričana stále udivuje ich veľkosť.
Na obrovské rozmery kaloňov na Filipínach upozornil aj príspevok používateľa Twitteru s prezývkou AlexJoestar622. „Pamätáte, keď som vám hovoril, že na Filipínach máme netopiere o veľkosti človeka? Áno, o tomto som hovoril,“ uviedol Filipínčan v popise. Fotografia je v skutočnosti niekoľko rokov stará a zobrazuje kaloňa, ktorého akýsi iný Filipínčan odfotil vo vlastnej záhrade.
Remember when I told y'all about the Philippines having human-sized bats? Yeah, this was what I was talking about pic.twitter.com/nTVIMzidbC
— Alex (@AlexJoestar622) June 24, 2020
Human size bats from #Philippines. The giant golden-crowned flying fox, also known as the golden-capped fruit bat, is a species of megabat endemic to the Philippines. pic.twitter.com/d6pJmFUHyi
— Carolyne Mbithe (@CarolyneMbithe) July 2, 2020
O strašidelnosť celej snímky sa paradoxne nepostaralo zviera, ale perspektíva – žiadny kaloň totiž nedosahuje rozmery človeka, ako sa povráva na internete. Najväčšie druhy síce dosahujú rozpätie krídiel v šírke až 1,7 metra, ale ich telá sú pomerne malé a dorastajú len do výšky 30 centimetrov.
Dá sa predpokladať, že zverejnená fotografia nebola manipulovaná. Svedčí o tom aj ďalší záber s kaloňom v záhrade, tentokrát už z iného uhla pohľadu. Kaloň na snímke zíva, pretože ho pravdepodobne prebudili z poludňajšieho spánku.
Napriek tomu, že o kaloňoch sa často hovorí ako o „upíroch“, krvavé hostiny by ste od nich čakali márne. Tieto zvieratá sa živia predovšetkým ovocím, pričom na lov sa vydávajú za súmraku a počas noci. Cez deň zvyknú prespať v korunách stromov.
Z viac ako 1.300 druuhov netopierov na celom svete sa len tri živia krvou, takže reputáciu o krvilačných tvoroch si získali celkom nezaslúžene. Na rozdiel od iných netopierov sa navyše kalone neorientujú pomocou echolokácie, ale sa spoliehajú na svoj čuch a zrak.
Na Filipínach sú takmer všetky druhy kaloňov ohrozené najmä preto, že ich lovia ako zdroj potravy. Konzumácia netopierov predstavuje riziko prenosu ochorení na človeka, no na druhej strane netreba netopiere celkom zatracovať. V ekosystéme zohrávajú rolu opeľovačov, šíria semená rastlín a bojujú aj proti škodcom.
Vyšli nominácie na Oscary v hlavných kategóriách, najviac ich má Emilia Pérez
V Los Angeles oznámili vo štvrtok nominácie 97. ročníka udeľovania filmových cien Oscar.
Kameň, papier, nožnice: S týmto psychologickým trikom hru vždy vyhráte
Expert odhalil jednoduchý trik, ktorý vám zaručí, že porazíte svojich priateľov.
Vyzeralo to ako zápal slepého čreva, ženu v nemocnici však čakalo prekvapenie
Len 40 minút po prijatí v nemocnici prišiel šok. Prasknuté slepé črevo sa nakoniec ukázalo ako falošná diagnóza.
Video: Pred domom padol meteorit, všetko zachytila kamera
Podľa NASA ide o skutočne unikátnu udalosť.
Pozor na infikované kŕmidlá pre vtáky. Takto zistíte, či sa šíri nákaza
Tu je niekoľko tipov, ako rozpoznať, či sa v okolí kŕmidla šíri nákaza.