• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 24.4.2025Meniny má Juraj
19°Bratislava

Internet vydesili zábery s gigantickým netopierom, dosahuje vraj rozmery človeka

  • 18:55 08.07.2020
  • Manila
Internet vydesili zábery s gigantickým netopierom, dosahuje vraj rozmery človeka

Exotické Filipíny prekvapili svet pohľadom na obrovského netopiera. Ide o neznámy druh cicavca, alebo sa za fotografiou skrýva niečo celkom iné?

Netopiere poletujú takmer v každej krajine sveta, no len niektoré z nich majú šťastie na obrovské kalone. Konkrétne kaloň malajský, tiež nazývaný kaloň jedlý alebo upír jedlý, je dodnes najväčší lietajúci cicavec na svete. Ako vyplýva aj z jeho názvu, vyskytuje sa predovšetkým v juhovýchodnej Ázii od Thajska až po Filipíny.

Napriek tomu, že gigantické netopiere sa v exotických krajinách vyskytujú pomerne bežne (netreba pripomínať, že najmä v Ázii tiež tvoria súčasť domácej kuchyne), priemerného Európana či Severoameričana stále udivuje ich veľkosť.

Na obrovské rozmery kaloňov na Filipínach upozornil aj príspevok používateľa Twitteru s prezývkou AlexJoestar622. „Pamätáte, keď som vám hovoril, že na Filipínach máme netopiere o veľkosti človeka? Áno, o tomto som hovoril,“ uviedol Filipínčan v popise. Fotografia je v skutočnosti niekoľko rokov stará a zobrazuje kaloňa, ktorého akýsi iný Filipínčan odfotil vo vlastnej záhrade.

O strašidelnosť celej snímky sa paradoxne nepostaralo zviera, ale perspektíva – žiadny kaloň totiž nedosahuje rozmery človeka, ako sa povráva na internete. Najväčšie druhy síce dosahujú rozpätie krídiel v šírke až 1,7 metra, ale ich telá sú pomerne malé a dorastajú len do výšky 30 centimetrov.

Dá sa predpokladať, že zverejnená fotografia nebola manipulovaná. Svedčí o tom aj ďalší záber s kaloňom v záhrade, tentokrát už z iného uhla pohľadu. Kaloň na snímke zíva, pretože ho pravdepodobne prebudili z poludňajšieho spánku.

Napriek tomu, že o kaloňoch sa často hovorí ako o „upíroch“, krvavé hostiny by ste od nich čakali márne. Tieto zvieratá sa živia predovšetkým ovocím, pričom na lov sa vydávajú za súmraku a počas noci. Cez deň zvyknú prespať v korunách stromov.

Z viac ako 1.300 druuhov netopierov na celom svete sa len tri živia krvou, takže reputáciu o krvilačných tvoroch si získali celkom nezaslúžene. Na rozdiel od iných netopierov sa navyše kalone neorientujú pomocou echolokácie, ale sa spoliehajú na svoj čuch a zrak.

Na Filipínach sú takmer všetky druhy kaloňov ohrozené najmä preto, že ich lovia ako zdroj potravy. Konzumácia netopierov predstavuje riziko prenosu ochorení na človeka, no na druhej strane netreba netopiere celkom zatracovať. V ekosystéme zohrávajú rolu opeľovačov, šíria semená rastlín a bojujú aj proti škodcom.

Zdroj: Info.sk, DP, sciencealert.com, twitter.com/AlexJoestar622, /CarolyneMbithe, imgu
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Hrôza počas vysielania: Moderátorka požiadala produkciu, aby okamžite kontaktovala jej mamu

Hrôza počas vysielania: Moderátorka požiadala produkciu, aby okamžite kontaktovala jej mamu

VČERA - 21:38Zaujímavosti

Moderátorka prerušila rozhovor a požiadala televíznu produkciu, aby zavolala jej matke.

Autá DMC-12 známe z filmovej trilógie Návrat do budúcnosti sa vytrácajú z ciest

Autá DMC-12 známe z filmovej trilógie Návrat do budúcnosti sa vytrácajú z ciest

VČERA - 16:12Zaujímavosti

Autá DeLorean, ktoré preslávila filmová trilógia Návrat do budúcnosti, sa vytrácajú z ciest a postupne sa stávajú skôr zberateľskými predmetmi ako funkčnými vozidlami.

Mach zo záhrady netreba odstraňovať, pre toto je užitočný

Mach zo záhrady netreba odstraňovať, pre toto je užitočný

VČERA - 8:00Zaujímavosti

Dlhoveký zelený nepriateľ záhradkárov nemusí byť na škodu.

Objavili sme novú farbu, hlásia vedci

Objavili sme novú farbu, hlásia vedci

10:17 22.04.2025Zaujímavosti

Podľa vedcov ľudia podobnú farbu ešte nevideli.

Podvod s dubajskou čokoládou: Na toto si dajte pozor

Podvod s dubajskou čokoládou: Na toto si dajte pozor

20:25 21.04.2025Zaujímavosti

Na trendovej sladkosti sa pokúšajú zarobiť aj podvodníci. Ako rozoznať podvod?