Nové zistenie: Koronavírus môže spôsobiť smrteľný zápal centrálnej nervovej sústavy
Štúdia zaznamenala vyšší počet pacientov so zriedkavým a niekedy fatálnym neurologickým ochorením nazývaným ADEM.
Podľa novej štúdie môže COVID-19 spôsobiť nebezpečné neurologické problémy vrátane delíria, zápalu mozgu, poškodenia nervov alebo mozgovej príhody.
Autori štúdie navyše uviedli, že v ich nemocnici zaznamenali zvýšený počet pacientov so zriedkavým a niekedy fatálnym neurologickým stavom nazývaným akútna diseminovaná encefalomyelitída (ADEM). Všetci pacienti s ADEM boli hospitalizovaní s pozitívnym výsledkom alebo podozrením na COVID-19, čo naznačuje, že pandémia môže viesť k nárastu podobných prípadov.
Nové zistenia prispievajú k rastúcemu množstvu dôkazov o tom, že COVID-19 má vážne dôsledky na zdravie mozgu. Výsledky štúdie tiež naznačujú, že lekári by mali byť „ostražití a dávať si pozor na tieto komplikácie“ u pacientov s COVID-19, uviedol v stanovisku jeden z autorov štúdie Michael Zandi, neurológ v National Hospital for Neurology and Neurosurgery.
U pacientov došlo k mozgovej dysfunkcii, mŕtvici či poškodeniu nervov
Autori štúdie analyzovali informácie od 43 pacientov vo veku 16 až 85 rokov s neurologickými komplikáciami, ktorí boli liečení v londýnskej nemocnici. 29 z nich malo pozitívny test na COVID-19 a u zvyšných pacientov bolo podozrenie na COVID-19 na základe príznakov a výsledkov z iných testov, ako sú röntgenové snímky hrudníka a CT snímky.
Vyskytlo sa 10 prípadov tzv. prechodných encefalopatií alebo dočasnej mozgovej dysfunkcie. Pacienti pociťovali symptómy delíria, ako napríklad zmätenosť a dezorientácia. Jeden pacient mal príznaky psychózy, vrátane vizuálnych a sluchových halucinácií. Väčšina z týchto pacientov sa nakoniec úplne uzdravila bez špecifickej liečby.
U 8 pacientov došlo k mŕtvici, zvyčajne v dôsledku krvných zrazenín. Predtým vedci zistili, že COVID-19 môže zvyšovať riziko krvných zrazenín. Títo pacienti mali zlé výsledky, pričom u žiadneho z nich nedošlo k úplnému uzdraveniu a jeden pacient po mŕtvici zomrel.
U ôsmich ďalších pacientov došlo k poškodeniu nervov, často v dôsledku Guillain-Barrého syndrómu, čo je zriedkavá autoimunitná reakcia, ktorá sa zvyčajne vyskytuje po infekcii, ako je napríklad respiračnej alebo gastrointestinálnej.
Neobvyklý nárast prípadov ADEM
U dvanástich pacientov sa vyvinul zápal mozgu, pričom u väčšiny z nich bola diagnostikovaná aj ADEM. Jeden z pacientov v tejto skupine zomrel. ADEM sa zvyčajne pozoruje u detí, ale pacienti s ADEM v tejto štúdii boli všetci dospelí. Pred pandémiou výskumný tím zvyčajne zaznamenal jeden prípad ADEM u dospelých v nemocnici mesačne, ale počas pandémie ich počet zvýšil na jeden prípad týždenne.
Vedci nenašli vírus SARS-CoV-2 vo vzorkách mozgovomiechového moku pacienta (tekutina okolo mozgu a miechy), čo naznačuje, že vírus u týchto pacientov priamo nenapadol mozog. U niektorých pacientov boli dôkazy zo skenovania mozgu a v jednom prípade z biopsie mozgu, ktoré naznačujú, že zápal mozgu bol spôsobený reakciou imunitného systému.
Autori dospeli k záveru, že je potrebných viac štúdií, aby sme pochopili, čo spôsobuje tieto účinky na mozog a či povedú k dlhodobým zdravotným problémom.
Tieto bežné lieky výrazne zvyšujú riziko autizmu a ADHD, tehotné ženy by ich nemali brať
Lieky, ktoré užívajú milióny tehotných žien, môžu mať za následok autizmus u detí.
Lekár sa nakazil rakovinou: Takto ju dokázal dostať od pacienta
Ide o prvý zdokumentovaný prípad svojho druhu.
Tento druh mlieka je spojený s depresiou a úzkosťou
Výskumníci radia, ktorý typ mlieka je lepší z hľadiska vplyvu na duševné zdravie.
Odborník na rakovinu hrubého čreva: Tieto tri veci by som v kúpeľni nikdy nepoužil
Lekár prezradil niekoľko bežných vecí, ktoré vám po vykonaní potreby môžu škodiť.
Dietologička: Tieto vitamíny by som nikdy neužívala, spôsobujú obličkové kamene a rakovinu
Odborníčka na výživu onkologických pacientov varuje pred bežnými doplnkami stravy, ktoré užívajú milióny ľudí po celom svete.