Nikdy viac nenúťte deti vyprázdniť tanier! Takto tým ohrozujete ich budúcnosť
Môže sa zdať, že nútením detí do jedla im pomáhate pochopiť hodnotu potravy, no táto praktika má v skutočnosti celkom opačný efekt, čo vidno najmä v budúcnosti.
Väčšina detí je pri jedle veľmi prieberčivá a nad brokolicou krúti hlavou, zatiaľ čo sladkosti odmietne málokedy. Rodičia preto robia to, čo ich učili aj ich rodičia – nútia deti vyprázdniť tanier. Poviete si, že ste im predsa nenaložili toľko, aby to nezvládli zjesť, a navyše im chcete len dobre. Chyba!
Nútením detí do jedla, keď hovoria, že už majú dosť, alebo prikazovaním jesť, keď vôbec nie sú hladné, podľa vedcov dosiahnete len to, že v dospelosti pravdepodobne podľahnú obezite.
Výskum 50 štúdií o výžive, psychológii a reakciách detí na jedlo odhalil, že chyby robíme už pri kŕmení bábätiek – ich prejedanie vedie k neschopnosti ovládať apetít, a teda aj k vysokému riziku obezity.
„Kŕmením, keď nie sú hladné, alebo nadmerným kŕmením u detí oslabujeme ich schopnosť regulovať príjem energie,“ vysvetľuje vedúci autor výskumu Eric Hodges zo Severokarolínskej univerzity. Dieťa sa totiž učí jesť aj pomocou interakcie s rodičom. Prejedanie ho učí len to, že je v poriadku jesť veľa.
Prejedanie podľa výskumu zmiatne blúdivý nerv, ktorý do mozgu vysiela signály o sýtosti a hlade. „Dieťa, ktoré sa pri jedení riadi úplne nezávisle, je následne ohrozené obezitou.“
Okrem samoregulácie správania a emócií pri jedení sa vedci pozreli aj na interakcie, ktoré pritom prebiehajú medzi rodičom a dieťaťom. Zistili, že deti, ktoré jedli viac ako samé cítili za potrebné, si vytvorili mylné vnímanie pocitu sýtosti a hladu, takže sa stali ľahšou obeťou obezity a pridružených ochorení.
„Prvé dva roky života sú kritické pre formovanie nezávislého správania pri jedení a sebaregulácie príjmu energie,“ vysvetlil Hodges. „Zdravé deti si dokážu regulovať príjem energie – teda toho, koľko jedla zjedia – pomocou fyziologickej potreby tela vyrásť a vyvíjať sa,“ dodal.
Podľa vedcov sa u detí dá jasne pozorovať vysielanie signálov o sýtosti a hlade. Tieto signály závisia od temperamentu a zdedených čŕt súvisiacich s apetítom, ako je radosť z jedla, odpoveď na sýtosť a tempo konzumácie.
Spoluautorka štúdie doktorka Cathi Propperová sa nazdáva, že výskum poskytuje špecifickejšie poznatky o súhre hladu a správania. „Väčšina výskumu sa sústredila na vplyv zákonného zástupcu na dieťa, ale náš model, ktorý sa zameriava na zástupcu aj dieťa, hovorí tiež o tom, že aj dieťa vykazuje behaviorálne a psychologické odpovede a reaguje na správanie a psychológiu zástupcu.“
Tieto bežné lieky výrazne zvyšujú riziko autizmu a ADHD, tehotné ženy by ich nemali brať
Lieky, ktoré užívajú milióny tehotných žien, môžu mať za následok autizmus u detí.
Lekár sa nakazil rakovinou: Takto ju dokázal dostať od pacienta
Ide o prvý zdokumentovaný prípad svojho druhu.
Tento druh mlieka je spojený s depresiou a úzkosťou
Výskumníci radia, ktorý typ mlieka je lepší z hľadiska vplyvu na duševné zdravie.
Odborník na rakovinu hrubého čreva: Tieto tri veci by som v kúpeľni nikdy nepoužil
Lekár prezradil niekoľko bežných vecí, ktoré vám po vykonaní potreby môžu škodiť.
Dietologička: Tieto vitamíny by som nikdy neužívala, spôsobujú obličkové kamene a rakovinu
Odborníčka na výživu onkologických pacientov varuje pred bežnými doplnkami stravy, ktoré užívajú milióny ľudí po celom svete.