Video: V Alpách sa objavil “melónový sneh”. Podľa vedcov to neveští nič dobré
Podľa vedcov je ružový sneh dôvodom na obavy.
Masívny ľadovec Presena v talianskych Alpách napadla ružová hrozba. Na tomto ľadovci sa odohrali boje v prvej svetovej vojne medzi Talianskym kráľovstvom a Rakúsko-Uhorskom a teraz je obľúbenou lyžiarskou destináciou. Turisti si však mohli všimnúť, že sneh sa v lokalite zafarbil na ružovo.
Tento druh snehu, tiež nazývaný “melónový sneh”, sa v Alpách objavuje na jar a v lete, ale tento rok je jeho výskyt omnoho výraznejší. Za ružový odtieň je zodpovedná mikroskopická riasa Chlamydomonas nivalis, uviedol pre CNN Biagio Di Mauro, výskumný pracovník Ústavu polárnych vied Národnej rady pre výskum v Taliansku.
Riasy majú za následok rýchlejšie topenie ľadovca
Riasy priamo nepoškodzujú ľadovec, no spôsobujú, že normálne biely povrch je tmavší, kvôli čomu absorbuje viac svetla zo Slnka. Toto absorbované svetlo zahreje ľadovec a urýchli tak jeho rýchlosť topenia.
Zdá sa, že málo snehu v zime sa spája s vysokými jarnými a letnými teplotami, čím sa vytvárajú ideálne podmienky pre rast rias. V lete sa preto používajú obrovské vrstvy textílií na odrážanie svetla z ľadovca, no nedokážu pokryť všetok ľad.
Ľadovce na celom svete sa v dôsledku zmeny podnebia rapídne zmenšujú. Ľadovce sú pritom často neoddeliteľnou súčasťou miestnych ekosystémov, zabezpečujú chladnú vodu pre ryby, podporujú poľnohospodárstvo a poskytujú kľúčové zdroje pitnej vody pre ľudskú populáciu.
Bez ľadovcov by bola voda omnoho vzácnejšia. Dôsledky by boli ďalekosiahle, najmä kvôli tomu, že v dôsledku zmeny klímy sa častejšie vyskytujú suchá a požiare.
Európou sa šíri nebezpečný vírus, liek neexistuje
WHO vyzýva na očkovanie, vírus potvrdili už v troch európskych krajinách.
Vysádzanie stromov v Arktíde môže škodiť: Vedci dospeli k šokujúcim zisteniam o globálnom otepľovaní
Vedci prekvapili novými zisteniami o účinku vysádzania stromov v Arktíde.
Vedci prekvapili: Toto sa deje ženám, keď každý deň jedia vajcia
Odborníci dospeli k zaujímavým výsledkom.
Táto zložka vo víne môže pomáhať pri prevencii rakoviny hrubého čreva
Látka nájdená vo víne by mohla pomôcť predchádzať fatálnym ochoreniam.
Toto je maximálny vek, ktorého sa môžete dožiť
Na základe výskumu sa zistilo, akého maximálneho veku sa človek môže skutočne dožiť.