Masívna štúdia dokazuje, že dlhovekosť záleží od prítomnosti tohto minerálu v organizme
Po preštudovaní zdravotného stavu vyše milióna ľudí vedci dospeli k záveru, že vysoký vek negarantuje len strava a zdravá životospráva. Tento minerál v tom hrá väčšiu rolu, než by ste si mysleli.
Početné štúdie o dlhovekosti nás okrem iného naučili, že ich výsledky treba vždy brať s rezervou. Keďže doba nás neustále zásobuje medicínskymi pokrokmi a zmenami v oblasti životosprávy a čistoty životného prostredia, dlhovekosť nemáme vždy vo vlastných rukách.
Výskum z dielne britských vedcov ale prekvapuje svojím rozsahom. Briti sa pozreli na genetické údaje o viac ako milióne ľudí na celom svete, pri ktorých zamerali pozornosť na reálnu dĺžku života, dĺžku obdobia bez prítomnosti ochorenia a samotnú dlhovekosť niektorých jedincov.
Analýza preukázala, že 10 oblastí genómov kľúčových pre dlhovekosť súviselo s spôsobom, akým telo spracováva železo. Inak povedané, čím viac železa sa nachádza v krvi človeka, tým vyššie je uňho riziko, že umrie skôr.
„Sme nadšení z týchto výsledkov, pretože podľa nich vysoká hladina železa v krvi ukracuje ľudí o zdravé roky života a pri dôslednom sledovaní tejto hladiny by sme mohli zabrániť vekom spôsobenému poškodeniu,“ hovorí analytik Paul Timmers z Edinburghskej univerzity.
Podľa Timmersa by preukázaná spojitosť mohla tiež vysvetľovať, prečo sa nadmerná konzumácia červeného mäsa bohatého na železo spája so vznikom mnohých ochorení, ako sú aj srdcovo-cievne ochorenia.
Genetika sa podľa vedcov podieľa na dĺžke života a prežitých zdravých rokov z 10 percent, a preto je ťažké vyčleniť gény, na ktoré vplývajú všetky ostatné faktory (ako fajčenie alebo konzumácia alkoholu). Napriek tomu netreba zabúdať, že výskum v takomto rozsahu je pravdepodobne vôbec prvý svojho druhu. Vedci okrem toho zmapovali aj genetické faktory, ktoré sa v predošlých výskumoch nespomínali.
Hoci je výskum o vplyve železa na dlhovekosť ešte len v plienkach, v budúcnosti by nám pár rokov života naviac mohli dožičiť lieky znižujúce jeho hladinu v krvi.
Väčšina z nás prijíma optimálnu úroveň železa z potravy. V prípade jeho nadbytku sa okrem srdcovo-cievnych ochorení môže u človeka vyskytnúť aj Parkinsonova choroba a poškodenie pečene. V pokročilom veku železo ovplyvňuje aj schopnosť tela bojovať proti zápalu.
„Naším jediným cieľom je spoznať mechanizmus regulácie starnutia a nájsť spôsob, ako pri starnutí skvalitniť zdravie,“ tvrdí študent biológie na Inštitúte Maxa Plancka v Nemecku Joris Deelen.
Tieto bežné lieky výrazne zvyšujú riziko autizmu a ADHD, tehotné ženy by ich nemali brať
Lieky, ktoré užívajú milióny tehotných žien, môžu mať za následok autizmus u detí.
Lekár sa nakazil rakovinou: Takto ju dokázal dostať od pacienta
Ide o prvý zdokumentovaný prípad svojho druhu.
Tento druh mlieka je spojený s depresiou a úzkosťou
Výskumníci radia, ktorý typ mlieka je lepší z hľadiska vplyvu na duševné zdravie.
Odborník na rakovinu hrubého čreva: Tieto tri veci by som v kúpeľni nikdy nepoužil
Lekár prezradil niekoľko bežných vecí, ktoré vám po vykonaní potreby môžu škodiť.
Dietologička: Tieto vitamíny by som nikdy neužívala, spôsobujú obličkové kamene a rakovinu
Odborníčka na výživu onkologických pacientov varuje pred bežnými doplnkami stravy, ktoré užívajú milióny ľudí po celom svete.