Čo sa deje s vaším telom, keď pijete alkohol na prázdny žalúdok
V ojedinelých prípadoch môže pri konzumácii alkoholu na prázdny žalúdok dôjsť až k smrteľnému nebezpečenstvu.
Väčšina z nás sa v živote nevyhne poháriku alebo dvom na prázdny žalúdok. Všetci sme už počuli o tom, že sa to robiť nemá, no nik si nevie celkom predstaviť, čo by po tom mohlo nasledovať.
Po vypití alkoholu sa látky z neho vstrebávajú do krvi v tenkom čreve – tu sa odohráva asi 80 percent absorpcie alkoholu, pričom rýchlosť tohto procesu závisí aj od žalúdka. Ak je žalúdok v čase konzumácie alkoholu prázdny, alkohol preniká do čreva rýchlejšie, a teda sa aj rýchlejšie vstrebáva. Pri plnom žalúdku sa alkohol vstrebáva pomalšie – a väčšinou aj bezpečnejšie.
Konzumácia jedla u väčšiny z nás „obalí“ steny žalúdka, vďaka čomu sa spomaľuje trávenie alkoholu. Neplatí to ale vždy – výnimkou sú napríklad mastné jedlá, ktoré absorpciu alkoholu do takej miery nespomaľujú.
Vstrebávanie alkoholu do krvi okrem toho závisí aj od rýchlosti, akou sa žalúdok vyprázdňuje. Tá sa zrýchľuje pri častej konzumácii nezdravých mastných jedál, čo platí aj okamžite. Ak teda vypijete pohárik po hranolčekoch alebo kebabe, vstrebe sa do krvi skôr ako napríklad po vypití mlieka.
Rýchlosť vyprázdňovania žalúdka ovplyvňuje aj druh alkoholického nápoja. Žalúdok vo všeobecnosti najrýchlejšie opúšťajú liehoviny a šumivé alkoholické nápoje. Spomaliť rýchlosť vyprázdňovania žalúdka dokážete napríklad pitím sladkých nápojov alebo kávy.
Prečo by ste to mali robiť? Ak vám na rýchlosti vstrebávania alkoholu nezáleží a chcete sa len rýchlo opiť, mali by ste vedieť, že ľudia, u ktorých dochádza k pomalšej absorpcii, majú miernejšie príznaky opitosti aj opice, pretože telo má viac času na to, aby si poradilo s prijímaným alkoholom, keďže sa vstrebáva pomalšie.
Piť na prázdny žalúdok sa neoplatí najmä vtedy, keď máte v pláne piť väčšie množstvo alkoholu. Vtedy sa totiž znásobujú jeho toxické účinky na mozog. Okrem toho po zmiešaní s kyselinou môže dôjsť k podráždeniu sliznice žalúdka.
V prípade dlhodobého pôstu alebo hladovania môže príjem alkoholu viesť k alkoholovej ketoacidóze, pri ktorej je narušený chod telesného metabolizmu, čo spôsobuje zvracanie, bolesť brucha a bolesť žalúdka. Táto porucha si vyžaduje lekárske vyšetrenie.
V prípade, že si doprajete značné množstvo alkoholu a zabudnete na jedlo, lekári radia, aby ste aspoň nepili silné alkoholické nápoje, pričom by ste ich mali piť len pomaly alebo spolu s nealkoholickým nápojom. Ak sa dá, jedzte pritom aspoň oriešky, čipsy alebo inú drobnosť.
Tieto bežné lieky výrazne zvyšujú riziko autizmu a ADHD, tehotné ženy by ich nemali brať
Lieky, ktoré užívajú milióny tehotných žien, môžu mať za následok autizmus u detí.
Lekár sa nakazil rakovinou: Takto ju dokázal dostať od pacienta
Ide o prvý zdokumentovaný prípad svojho druhu.
Tento druh mlieka je spojený s depresiou a úzkosťou
Výskumníci radia, ktorý typ mlieka je lepší z hľadiska vplyvu na duševné zdravie.
Odborník na rakovinu hrubého čreva: Tieto tri veci by som v kúpeľni nikdy nepoužil
Lekár prezradil niekoľko bežných vecí, ktoré vám po vykonaní potreby môžu škodiť.
Dietologička: Tieto vitamíny by som nikdy neužívala, spôsobujú obličkové kamene a rakovinu
Odborníčka na výživu onkologických pacientov varuje pred bežnými doplnkami stravy, ktoré užívajú milióny ľudí po celom svete.