Nežiaduci účinok konzumácie mrkvy, o ktorom by mal vedieť každý
Tento vedľajší účinok mrkvy si ľahko pomýlite s vážnym ochorením. Je preto dôležité o ňom vedieť.
Okrem odstraňovania mikróbov a škodlivín z tela má mrkva množstvo ďalších výhodných účinkov. Oddávna sa o nej hovorí, že dokáže zachovať zdravie očí v perfektnej forme. Okrem toho zmierňuje zápal, reguluje hladinu hormónov a podporuje činnosť pečene.
Mrkva tiež obsahuje množstvo betakaroténu, ktorý pomáha získať ideálny odtieň pokožky pri opaľovaní. Pozor! Všetkého veľa škodí, a tak je to aj pri mrkve. Viete, čo sa môže stať, ak jej zjete priveľa?
Potraviny bohaté na betakarotén v zásade telu nijako neškodia, no ak ich jete nadbytok, môže u vás dôjsť ku karotenóze. Hoci to znie hrozivo, nejde o žiadnu katastrofu – jediné, čo na sebe spozorujete, je doslova oranžová pokožka, ktorú si však môžete chybne interpretovať ako začínajúcu žltačku.
Oranžové a červené pigmenty v broskyniach, mangách, pomarančoch, tekviciach, sladkých zemiakoch a podobných plodinách hromadia množstvo betakaroténu v krvi, ktorý sa presúva najmä do oblastí s hrubšou pokožkou, ako sú ruky, kolená, lakte, chodidlá a záhyby nosa. Oranžové sfarbenie pokožky je viditeľné najmä u ľudí s bledšou kožou.
Karotenóza sa nevyskytuje často ani u ľudí, ktorí milujú ovocie a zeleninu. Zvyčajne k nej dochádza pri reštrikčných diétach, ktoré zvyšujú podiel ovocia a zeleniny s červenými, oranžovými a žltými pigmentmi (teda betakaroténu) v strave.
Telo bez betakaroténu nedokáže vytvárať vitamín A. Dospelým mužom sa preto odporúča denne zjesť aspoň 900 mikrogramov vitamínu A, ženám o niečo menej – 700 mikrogramov.
Jedna veľká mrkva obsahuje asi 6 miligramov betakaroténu. Ten sa v tele premení na 1.000 mikrogramov vitamínu A, ktorý bojuje aj proti srdcovým ochoreniam a podporuje zdravie pokožky. Na to, aby ste zoranžoveli, by ste po dobu niekoľkých týždňov museli jesť každý deň aspoň 120 až 300 mrkiev, ktoré by ste nemohli kombinovať s inou zložkou potravy.
Karotenóza primárne vzniká vplyvom oranžových, žltých a červených druhov ovocia a zeleniny, ale môžu ju spôsobiť aj inak sfarbené jedlá, ako je kapusta, špenát, kivi, špargľa alebo jablko. Ak budete dostatočne kombinovať tieto potraviny, oranžovej pokožky sa naozaj báť nemusíte.
Tieto bežné lieky výrazne zvyšujú riziko autizmu a ADHD, tehotné ženy by ich nemali brať
Lieky, ktoré užívajú milióny tehotných žien, môžu mať za následok autizmus u detí.
Lekár sa nakazil rakovinou: Takto ju dokázal dostať od pacienta
Ide o prvý zdokumentovaný prípad svojho druhu.
Tento druh mlieka je spojený s depresiou a úzkosťou
Výskumníci radia, ktorý typ mlieka je lepší z hľadiska vplyvu na duševné zdravie.
Odborník na rakovinu hrubého čreva: Tieto tri veci by som v kúpeľni nikdy nepoužil
Lekár prezradil niekoľko bežných vecí, ktoré vám po vykonaní potreby môžu škodiť.
Dietologička: Tieto vitamíny by som nikdy neužívala, spôsobujú obličkové kamene a rakovinu
Odborníčka na výživu onkologických pacientov varuje pred bežnými doplnkami stravy, ktoré užívajú milióny ľudí po celom svete.