Dojčenie a koronavírus: Matky dokážu ochrániť deti, aj keď sú infikované
Podľa štúdie je kojenie počas pandémie bezpečné, no matky musia dodržiavať určité bezpečnostné opatrenia.
Matky, ktoré sa infikovali koronavírusom dokážu bezpečne kojiť svoje deti a nepreniesť na ne infekciu, ak budú dodržiavať určité opatrenia. Nová štúdia potvrdila, že zo 120 bábätiek, ktorých matky boli pozitívne na ochorenie COVID-19 sa nenakazilo ani jedno počas pôrodu ani počas dvoch týždňoch od narodenia. Bábätká sa nenakazili napriek tomu, že väčšina infikovaných matiek ich kojila, dotýkala sa ich a s deťmi zdieľala jednu miestnosť.
Ako uvádza štúdia publikovaná 23. júla v časopise The Lancet Child & Adolescent Health, kľúčové boli hygenické opatrenia, vďaka ktorým sa deti nenakazili. Ich matky nosili jednorazové rúška a pred kontaktom s dieťaťom si umývali ruky a prsia.
Za určitých podmienok môžu kojiť aj infikované matky
„Dúfame, že naša štúdia uistí mamičky, že riziko prenosu COVID-19 na ich deti, je veľmi nízke,“ uviedla vo vyhlásení spoluautorka štúdie Christine Salvatorová, odborníčka na detské infekčné choroby. Autori napriek tomu poznamenávajú, že ich štúdia bola relatívne malá, takže na potvrdenie výsledkov sú potrebné väčšie štúdie.
Vzhľadom na to, že COVID-19 je stále málo preskúmané ochorenie, údaje o rizikách prenosu koronavírusu z matiek na novorodencov boli obmedzené. Objavilo sa už niekoľko prípadov novorodencov pozitívnych na COVID-19 do 48 hodín po narodení, no ich výskyt je zriedkavý.
Nová štúdia analyzovala informácie od matiek, ktoré boli pozitívne na COVID-19 a porodili v jednej z troch nemocníc v New Yorku medzi 22. marcom a 17. májom. Približne tri štvrtiny matiek mali príznaky, z ktorých asi polovica ich pociťovala aj v čase pôrodu.
V nemocnici mohli matky zdieľať izbu so svojím dieťaťom, ktoré bolo v uzavretej detskej postieľke umiestnenej 2 metre od matkinej postele. Matky mohli dojčiť, ak sa cítili dostatočne dobre, ale boli povinné nosiť jednorazové rúška a umývať si ruky pred držaním dieťaťa. Pred dojčením si tiež ženy museli umyť prsia.
Deti potrebujú dotyky a dojčenie
Všetky deti boli testované na COVID-19 počas prvých 24 hodín po narodení a žiadne z nich nebolo na túto chorobu pozitívne. Z celkového počtu 120 detí bolo 79 testovaných znovu asi týždeň po narodení a 72 bolo testovaných dva týždne po narodení. V správe sa opäť uvádza, že žiadne z nich nebolo pozitívne a nevykazovalo žiadne príznaky COVID-19.
53 detí absolvovalo kontrolu cez videohovor vo veku 1 mesiaca a všetky boli v poriadku. Celkovo sa nezistil žiadny rozdiel medzi deťmi, ktorých matky mali príznaky a deťmi asymptomatických matiek.
Dotyky a dojčenie sú dôležité pre väzbu dieťaťa s matkou, ako aj pre dlhodobé zdravie dieťaťa. Nové zistenia naznačujú, že matky nemusia svoje deti oberať o tento kontakt, ak budú dodržiavať hygienické zásady.
Mnoho otázok o COVID-19 v tehotenstve však zostáva nezodpovedaných. Napríklad, ako často tehotné ženy alebo ich bábätká trpia komplikáciami spôsobenými touto chorobou a ako často sa vírus prenáša z matky na novorodenca.
Európou sa šíri nebezpečný vírus, liek neexistuje
WHO vyzýva na očkovanie, vírus potvrdili už v troch európskych krajinách.
Vysádzanie stromov v Arktíde môže škodiť: Vedci dospeli k šokujúcim zisteniam o globálnom otepľovaní
Vedci prekvapili novými zisteniami o účinku vysádzania stromov v Arktíde.
Vedci prekvapili: Toto sa deje ženám, keď každý deň jedia vajcia
Odborníci dospeli k zaujímavým výsledkom.
Táto zložka vo víne môže pomáhať pri prevencii rakoviny hrubého čreva
Látka nájdená vo víne by mohla pomôcť predchádzať fatálnym ochoreniam.
Toto je maximálny vek, ktorého sa môžete dožiť
Na základe výskumu sa zistilo, akého maximálneho veku sa človek môže skutočne dožiť.