Prípadov nákazy koronavírusom je viac, ako sa očakávalo. Vedci opisujú “tiché infekcie”
Ochorenie COVID-19 má podľa vedcov ďalšie špecifikum.
Ľudia nakazení novým koronavírusom vykazujú širokú škálu príznakov, no objavuje sa aj množstvo bezpríznakových prípadov. Vedci zistili, že „tichých“ prípadov infekcie COVID-19 je omnoho viac, ako si myslíme. K týmto záverom dospeli vedci v štúdii publikovanej v časopise Thorax.
Tiché infekcie môžu byť jednou z najbizarnejších čŕt ochorenia COVID-19. Keďže veľa ľudí môže byť infekčných, ale nevykazujú žiadne príznaky, výrazne to zvyšuje riziko prenosu.
Typické príznaky, ako napríklad vysoká teplota a kašeľ, môžu človeka upozorniť na infekciu a znížiť pravdepodobnosť jej šírenia. Nie je pritom potrebné, aby ste boli v priamom kontakte s nakazeným človekom. Okrem dotyku či rozprávaním sa s infikovaným človekom sa stačí dotknúť infikovaného povrchu, ako sú kľučky či tlačidlá výťahu a následne sa dotknúť vlastnej tváre.
Viac ako 80 percent nakazených na lodi nemalo žiadne príznaky
Vedci v štúdii zaznamenali veľký počet bezpríznakových prípadov COVID-19 pri sledovaní izolovaných cestujúcich na výletnej lodi. Štúdia zistila, že viac ako osem z desiatich cestujúcich a členov posádky nevykazovalo žiadne známky infekcie, aj keď boli pozitívni na COVID-19.
Loď opustila Argentínu v polovici marca na 21-dňovú výpravu do Antarktídy. Počas týchto troch týždňov nemohli na palubu vstúpiť cestujúci z krajín s vysokým počtom infekcií COVID-19. Pred nalodením im bola zmeraná teplota a na palube bolo veľa ručných dezinfekčných staníc.
V 8. deň plavby zaznamenali prípad horúčky, následkom čoho došlo k sprísneniu hygienických opatrení. Cestujúci boli držaní v kabíne a okrem donášky jedla boli všetky ostatné denné služby pozastavené. Členovia posádky tiež museli nosiť ochranné pomôcky, ak prišli do kontaktu s nakazenou osobou.
Počas 20. dňa plavby vykonali testy všetkých cestujúcich a posádky, ktoré odhalili, že 59 percent z nich bolo pozitívnych na koronavírus. Iba 19 percent z pozitívne testovaných malo príznaky, zatiaľ čo 81% nemalo symptómy. Je zaujímavé, že po dobu 28 dní cestujúci nemali kontakt s vonkajším prostredím.
Autori očakávajú, že výskyt koronavírusovej infekcie na výletných lodiach je značne podhodnotený. Preto odporúčajú, aby boli cestujúci po vystúpení z lode monitorovaní, aby sa predišlo možnému šíreniu infekcie.
Európou sa šíri nebezpečný vírus, liek neexistuje
WHO vyzýva na očkovanie, vírus potvrdili už v troch európskych krajinách.
Vysádzanie stromov v Arktíde môže škodiť: Vedci dospeli k šokujúcim zisteniam o globálnom otepľovaní
Vedci prekvapili novými zisteniami o účinku vysádzania stromov v Arktíde.
Vedci prekvapili: Toto sa deje ženám, keď každý deň jedia vajcia
Odborníci dospeli k zaujímavým výsledkom.
Táto zložka vo víne môže pomáhať pri prevencii rakoviny hrubého čreva
Látka nájdená vo víne by mohla pomôcť predchádzať fatálnym ochoreniam.
Toto je maximálny vek, ktorého sa môžete dožiť
Na základe výskumu sa zistilo, akého maximálneho veku sa človek môže skutočne dožiť.