• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 21.4.2025Meniny má Ervín
19°Bratislava

Nemecká spoločnosť kúpi podiel vo Východoslovenskej energetike

  • 12:16 30.07.2020
  • Bratislava
Nemecká spoločnosť kúpi podiel vo Východoslovenskej energetike

Spoločnosť E.ON už manažérsky ovláda Západoslovenskú energetiku (ZSE), kde vlastní tiež 49-percentný balík akcií.

Nemecká energetická spoločnosť E.ON vstúpi do Východoslovenskej energetiky Holding (VSEH) a.s., keď kúpi jej podiel od spoločnosti RWE. Štát, ktorý je vlastníkom 51 % akcií, sa vzdal predkupného práva, za čo dostane viac ako 35 miliónov eur. Povedal to vo štvrtok na tlačovej konferencii po podpise memoranda o porozumení minister hospodárstva Richard Sulík (SaS).

Okrem 35,2 milióna eur, ktoré štát dostane za neuplatnenie predkupného práva, vyrokovalo ministerstvo aj možnosť odkúpenia paroplynovej elektrárne Malženice od ZSE. Táto elektráreň je podľa ministerstva strategickým zdrojom energie na zabezpečenie stability prenosovej sústavy. E.ON sa tiež zaviazal investovať v nasledujúcich piatich rokoch do rozvoja energetiky na Slovensku najmenej miliardu eur a pomôcť by mal aj pri napĺňaní záväzku Slovenska voči EÚ dosiahnuť do roku 2030 minimálne 19,2 % podiel obnoviteľných zdrojov energie.

Predseda predstavenstva E.ON Slovensko Markus Kaune zdôvodnil záujem spoločnosti E.ON o Východoslovenskú energetiku tým, že ide o súčasť väčšieho medzinárodného projektu medzi spoločnosťami E.ON a RWE, ktorý sa realizuje už od roku 2018. RWE sa podľa neho v súčasnosti viac sústredí na výrobu energie a E.ON zasa na predaj a distribúciu. Kedy bude transakcia ukončená, Kaune nespresnil. Zdôraznil, že ešte musia nasledovať formálne kroky, a to napríklad schválenie transakcie valným zhromaždením spoločnosti.

Sulík pripomenul, že podobný prípad, keď si Slovensko neuplatnilo svoje predkupné právo na podiel v energetickej spoločnosti, bol pred niekoľkými rokmi. Vtedy odkúpila akcie Stredoslovenskej energetiky spoločnosť EPH Daniela Křetínskeho, no štát z tejto transakcie neprofitoval. Štátny tajomník MH Karol Galek zdôraznil, že predkupné právo štátu pri prípadnom ďalšom predaji akcií zostalo zachované.

Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Odborníčka:Vylúčenie elektroniky z ciel USA ukazuje na sektorový protekcionizmus

Odborníčka:Vylúčenie elektroniky z ciel USA ukazuje na sektorový protekcionizmus

DNES - 9:47Ekonomické

Biely dom vylúčil z okruhu najvyšších ciel elektroniku, na ktorú sa zatiaľ nebudú vzťahovať clá vo výške 145 % pri importe z Číny.

Zomrel bývalý minister hospodárstva SR

Zomrel bývalý minister hospodárstva SR

VČERA - 15:09Ekonomické

O úmrtí informoval jeho syn.

Ak chcete dobre predať auto, vyberajte tieto farby

Ak chcete dobre predať auto, vyberajte tieto farby

VČERA - 11:30Ekonomické

Na predaj ojazdeného auta vplýva aj jeho farba.

Väčšina kytíc v kvetinárstvach a supermarketoch v EÚ je plná pesticídov

Väčšina kytíc v kvetinárstvach a supermarketoch v EÚ je plná pesticídov

13:12 19.04.2025Ekonomické

Holanďania sú na celom svete známi pestovaním tulipánov. Patria medzi lídrov v medzinárodnom kvetinárskom sektore, ktorý je čoraz viac pod dohľadom ochranárov pre nadmerné používanie pesticídov na poliach.

Blíži sa veľká zmena, ktorá ohrozí polovicu počítačov na Slovensku

Blíži sa veľká zmena, ktorá ohrozí polovicu počítačov na Slovensku

12:34 19.04.2025Ekonomické

50 % počítačov sa môže stať bezpečnostným rizikom.