Môže test na COVID-19 poškodiť mozog? Slováci uverili hoaxu
- 11:04 03.08.2020
- Bratislava
Test na COVID-19 pomocou výteru neporušuje hematoencefalickú bariéru.
Medzi používateľmi Facebooku sa začal šíriť príspevok, podľa ktorého je test na ochorenie COVID-19 pomocou výteru z nosohltana nebezpečný, pretože údajne môže poškodiť hematoencefalickú bariéru oddeľujúcu krv od ostatných tekutín v mozgu. Toto tvrdenie je nepravdivé - podľa odborníkov testy na COVID-19 neprebiehajú v blízkosti hematoencefalickej bariéry a nijako neohrozujú zdravie testovaného. TASR upozorňuje na dezinformácie v spolupráci s tlačovou agentúrou AFP.
Zavádzajúci príspevok na danú tému v slovenčine bol uverejnený na súkromnom facebookovom profile 28. júla 2020. Obsahuje viaceré preklepy a gramatické či syntaktické chyby. Podľa všetkého vznikol automatickým prekladom.
Príspevok zdieľali napríklad stránky ako Ježiš Kristus môj Boh a môj Pán či Milujeme Zem - Máme krásnu prírodu, tak si ju chráňme. Spolu ho zatiaľ zdieľalo viac ako 3000 používateľov Facebooku.
Pri hľadaní pôvodného textu narazila agentúra AFP na príspevok z 18. júla v nemčine. Pri automatickom preložení, ktoré ponúka Facebook, sa zobrazil text s tými istými chybami ako v slovenskom príspevku. Ako hlavný príklad uviedla AFP nemecké prídavné meno „hämato-enzephalitische“, ktoré Facebook automaticky preložil ako „hamato-encefalická“. Správny tvar v slovenčine je však „hematoencefalická“ alebo krvno-mozgová bariéra.
„Výter neprebieha v bezprostrednej blízkosti hematoencefalickej bariéry, nenarušuje ju a teda nijako neohrozuje náš nervový systém,“ napísal pre AFP v e-maile John Dwyer, imunológ a emeritný profesor na Univerzite Nového Južného Walesu (UNSW Sydney).
Podľa neho môže byť test chvíľkovo nepríjemný, ale neexistuje možnosť, že by jednoduchý výter nosohltana narušil hematoencefalickú bariéru.
Aj epidemiológ z univerzity v Melbourne, profesor John Mathews, pre agentúru AFP uviedol, že výter nosohltanu nijako nenarušuje krvnú mozgovú bariéru. „Bežné výtery nosohltana sa za účelom laboratórnych testov bezpečne vykonávajú už dlhé roky,“ dodal Mathews pre AFP.
V slovenskom príspevku sa tiež uvádzalo, že nosením masky sa baktérie a CO2 zhromažďujú v maske a môžu poškodiť mozog. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) dlhodobé používanie chirurgických rúšok môže byť nepríjemné, no nevedie k intoxikácii oxidom uhličitým ani k nedostatku kyslíka.
Otravu oxidom uhličitým vylúčil pre BBC napríklad aj odborník na infekčné choroby Keith Neal z Nottinghamskej univerzity. „Chirurgovia nosia oveľa účinnejšie rúška pravidelne a po celý deň bez toho, aby im ublížili,“ povedal Neal.
Profesor Guy Marks, pľúcny lekár a epidemiológ z UNSW Sydney, pre AFP povedal: „Nosenie rúška nám bráni v prípadnom nakazení ľudí okolo nás a znižuje riziko, že budeme sami infikovaní. Žiadne ďalšie dopady nemá, rozhodne nie na náš imunitný systém.“
Video: Zlodej sa pokúsil vykradnúť krčmu, s týmto však nerátal
Majiteľovi vznikla škoda v rádovo stovkách eur, zlodej sa stále nenašiel.
Trump uviedol, čo urobí, ak Rusko odmietne rokovať o mieri
Ak ruský prezident Vladimir Putin odmietne rokovať o ukončení vojny na Ukrajine, na Rusko môžu byť uvalené ďalšie sankcie.
Slony nemôžu žiadať prepustenie zo zoo, lebo nie sú osobami, rozhodol súd v USA
Pätica slonov v zoologickej záhrade v Colorade nemá právny nárok žiadať o prepustenie zo zoo, pretože nie sú ľudia.
Požiar v lyžiarskom stredisku má 76 obetí, vyhlásili štátny smútok
Na 76 mŕtvych stúpol počet obetí požiaru, ktorý v noci na utorok vypukol v jednom z hotelov populárneho lyžiarskeho strediska Kartalkaya v provincii Bolu na severozápade Turecka.
Na slobode sú prvé osoby odsúdené za útok na Kapitol spred štyroch rokov
Krátko po tom, čo nový americký prezident Donald Trump omilostil všetkých trestne stíhaných v kauze útoku na Kapitol zo 6. januára 2021, sa prví odsúdení dostali na slobodu.