Kedy vysoká teplota signalizuje nedostatok vitamínu: Na tieto príznaky treba dať pozor
Vysoká telesná teplota môže v niektorých prípadoch značiť nedostatok vitamínu. Ako zistiť, či si ho stačí doplniť, alebo či by ste radšej mali zájsť na vyšetrenie?
Pri horúčke či zvýšenej teplote väčšina z nás v prvom momente myslí hneď na chrípku či prechladnutie. V ojedinelých prípadoch ale tento stav môže naznačovať dlhodobý nedostatok vitamínu, ktorý je kľúčový pre tvorbu červených krviniek – B12.
Príznaky nedostatku vitamínu B12 neprichádzajú nárazovo. Často trvá aj niekoľko mesiacov, kým sa naplno prejavia, preto si ich ľudia neraz mýlia s inými poruchami.
Vysoká telesná teplota sa pri nedostatku B12 neprejavuje často, no nemožno ju úplne vylúčiť. O príznaku nedostatku vitamínu možno hovoriť najmä vtedy, keď sa horúčka dostaví náhle a bez zjavných príčin. U niektorých ľudí je horúčka nad 38 stupňov C sprevádzaná aj potením a rozhorúčenou pokožkou.
Výživová poradkyňa Helen Westová pre zahraničný portál o zdraví Healthline uviedla, že kým sa prejaví nedostatok vitamínu B12, môže prejsť aj niekoľko rokov, pričom diagnostika býva náročná.
„Veľmi zriedkavý príznak nedostatku B12 je vysoká teplota,“ vysvetľuje Westová. „Nie je jasné, prečo sa vyskytuje, ale niektorí lekári sa u pacientov stretli s vysokou teplotou, ktorú dokázali zmierniť nízkymi dávkami vitamínu B12.“
Ako rozoznať chrípku a nedostatok vitamínu B12
Keďže sa vysoká teplota pri nedostatku vitamínu dostavuje len zriedka, častejšie ju pripisujeme iným ochoreniam. Neraz sa vyskytuje pri zápale a môže byť tiež príznakom vírusových ochorení.
Na druhej strane nedostatok vitamínu B12 ľahko spoznáte aj podľa ďalších príznakov, ktoré sa vyskytujú častejšie. Ide napríklad o únavu, žltnutie pokožky, krátkosť dychu či problémy s trávením. Medzi ďalšie príznaky patrí aj nechutenstvo, sklony k násiliu, nervová labilita či znížená citlivosť prstov na rukách aj nohách.
V prípade, že máte podozrenie na nedostatok vitamínu B12, najlepším riešením je konzultácia s lekárom. B12 si môžete doplniť potravinovými doplnkami, no možno ho nájsť aj v prírodných zdrojoch, ako sú mliečne výrobky, vajcia, ryby, pečeň či hovädzie mäso.
Tieto bežné lieky výrazne zvyšujú riziko autizmu a ADHD, tehotné ženy by ich nemali brať
Lieky, ktoré užívajú milióny tehotných žien, môžu mať za následok autizmus u detí.
Lekár sa nakazil rakovinou: Takto ju dokázal dostať od pacienta
Ide o prvý zdokumentovaný prípad svojho druhu.
Tento druh mlieka je spojený s depresiou a úzkosťou
Výskumníci radia, ktorý typ mlieka je lepší z hľadiska vplyvu na duševné zdravie.
Odborník na rakovinu hrubého čreva: Tieto tri veci by som v kúpeľni nikdy nepoužil
Lekár prezradil niekoľko bežných vecí, ktoré vám po vykonaní potreby môžu škodiť.
Dietologička: Tieto vitamíny by som nikdy neužívala, spôsobujú obličkové kamene a rakovinu
Odborníčka na výživu onkologických pacientov varuje pred bežnými doplnkami stravy, ktoré užívajú milióny ľudí po celom svete.