Tieto lieky pri chronickej bolesti neužívajte, môžu vám skôr uškodiť
Podľa lekárov môžu niektoré lieky spôsobiť viac škody ako úžitku.
Lieky ako paracetamol, ibuprofen a aspirín môžu u pacientov s chronickými bolesťami napáchať viac škody ako úžitku. Národný ústav pre klinickú excelenciu (National Institute for Health and Care Excellence - NICE) v Británii odporúča lekárom, aby prestali pacientom s chronickými bolesťami predpisovať tento typ liečby.
Podľa NICE existujú „malé alebo žiadne dôkazy“ o tom, že tieto bežne používané lieky ovplyvňujú zdravie pacienta, jeho kvalitu života, bolesť alebo psychologické ťažkosti. U pacientov môžu pri pravidelnom užívaní skôr spôsobiť závislosť.
Chronická bolesť je stav, ktorý nemožno vysvetliť inou diagnózou a môže to viesť k depresii a zdravotnému postihnutiu. Pacienti pociťujú bolesť vo svaloch a kostiach alebo dokonca po celom tele.
Lieky proti bolesti sú návykové
Podľa NICE by sa týmto pacientom nemali predpisovať lieky ako paracetamol, aspirín a ibuprofén, benzodiazepíny alebo opioidy, pretože neexistuje žiadny dôkaz, že by im pomáhali.
NICE odporúča, aby lekári pri pacientoch s chronickou primárnou bolesťou zvážili užívanie antidepresív. Pacientom by nemali ponúkať alternatívne prístupy k liečbe, ktoré by im mohli uškodiť. Neodporúča preto predpisovať antiepileptiká vrátane gabapentinoidov, lokálne anestetiká, ketamíny, kortikosteroidy a antipsychotiká.
Ak pacienti už užívajú lieky proti bolesti, lekári by im mali vysvetliť riziká pokračovania v tejto liečbe. Všeobecní lekári by si mali vypracovať jedinečný plán starostlivosti o pacientov s chronickou bolesťou a s pacientom nadviazať vzťah založený na spolupráci.
Kachle na drevo a krby zvyšujú riziko rakoviny, varujú vedci
Pálenie dreva so sebou prináša vážne zdravotné následky.
Toto je najlepší dezert pre zdravie čriev
Odborníčka na výživu prezradila, ktorý typ dezertu je najlepší na udržanie čriev v čo najlepšom stave.
Vianočné vyhorenie: 8 nečakaných znakov, na ktoré si dajte pozor
Psychologičky radia, na ktoré znaky vianočného vyhorenia si treba dať pozor, a ako si s týmto fenoménom poradiť.
12 znakov v 60-tke, ktoré často súvisia s demenciou
Po dovŕšení 60-tky si treba všímať týchto 12 znakov, ktoré môžu poukazovať na zvýšené riziko vzniku demencie.
Neurológ: Toto by som na záchode nikdy nerobil
Vyhnite sa problémom s krvným obehom a mozgom. Toto na toalete nikdy nerobte, radí neurológ.