Rusko varuje, útok na Sýriu môže znamenať jadrovú katastrofu
- 20:48 05.09.2013
- WASHINGTON
Ruský prezident Vladimir Putin označil amerického ministra zahraničných vecí Johna Kerryho za klamára.
Reagoval tak podľa vlastných slov na jeho vystúpenie pred členmi amerického parlamentu a jeho odpoveď na otázku, či sa medzi sýrskou opozíciou nenachádzajú aj spojenci teroristickej siete al-Kájda. Kerry sa vyjadril negatívne, čo rozhnevalo Putina.
Ten upozorňuje, že medzi povstalcami sa nachádzajú aj členovia bunky an-Nusra, ktorá je napojená na al-Kájdu. Ruský prezident zároveň zopakoval, že útok na Sýriu bez mandátu OSN by bol "aktom agresie".
"Samozrejme, krásne klamú. Videl som debatu v Kongrese. Spýtali sa Kerryho: Je tam al-Kájda? A on odpovedal: Nie, vravím vám zodpovedne, že nie je. Bolo to pre mňa veľmi nepríjemné a prekvapujúce. Hovoríme s Američanmi a predpokladáme, že sú slušní ľudia, no on klame a vie, že klame. Je to smutné," povedal Putin.
Útok na jadrové zariadenie môže zamoriť región
Rusko varuje, že americký útok na sýrske atómové zariadenia by mohol vyústiť do jadrovej katastrofy.
Vyzýva OSN, aby vypracovala analýzu takéhoto scenáru. Varovanie prišlo od hovorcu ruského ministerstva zahraničia Alexandra Lukaševiča.
Podľa jeho stredajšieho vyjadrenia by útok na malý reaktor pri Damasku alebo iné jadrové zariadenie mohol zamoriť región rádioaktivitou a „dôsledky by boli katastrofálne“, uviedol Lukaševič.
Hovorkyňa Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) Gill Tudorová pre agentúru The Associated Press vo štvrtok povedala, že jej organizácia je pripravená „zaoberať sa takýmito otázkami“, pokiaľ dostane formálnu žiadosť zo strany Moskvy.
Ruská tlačová agentúra Interfax uviedla, že Moskva plánuje problematiku predložiť na budúcotýždňovom zasadnutí generálnej konferencie 35-člennej MAAE vo Viedni.
Van Rompuy požadoval informácie o útoku
Foto: SITA/APStály predseda Európskej rady Herman Van Rompuy vo štvrtok na summite skupiny G20 v Petrohrade vyzval vyšetrovateľov OSN, aby čo najskôr poskytli medzinárodnému spoločenstvu informácie o údajnom chemickom útoku v Sýrii, aby sa mohlo rozhodnúť, ako bude reagovať.
Pred prítomnými novinármi použil neobvykle tvrdé slová, keď udalosť z 21. augusta označil za "nehorázne porušenie medzinárodného práva a zločin proti ľudskosti".
Napriek tomu je však podľa neho priskoro na vojenskú odvetu proti sýrskemu vládnemu režimu ako strojcovi útoku, ktorú chystajú Spojené štáty a Francúzsko.
Van Rompuy presadzuje politické riešenie a požaduje "čo najskoršie" zverejnenie správy z vyšetrovania OSN v Sýrii. Takzvaný prezident Európskej únie taktiež potvrdil, že generálny tajomník OSN Pan Ki-mun bude počas petrohradského summitu informovať zúčastnených lídrov o situácii v Sýrii. Na zasadnutí bude navyše prítomný aj osobitný vyslanec OSN a Ligy arabských štátov pre Sýriu Lachdar Brahímí.
Režim použil priveľa plynu
Foto: SITA/APZa augustovým chemickým útokom na predmestí sýrskeho hlavného mesta Damask stoja sily prezidenta Baššára al-Asada, no obrovský počet mŕtvych je pravdepodobne dôsledkom ich pochybenia.
Vo štvrtok to uviedol portál týždenníka Spiegel odvolávajúci sa na správu nemeckej Spolkovej spravodajskej služby (BND), ktorej závery predstavil na tajnom zasadnutí parlamentu jej šéf Gerhard Schindler.
Podľa jeho slov za chemickým útokom naozaj stojí armáda. "Je možné, že sa stala chyba pri miešaní plynu a použilo sa oveľa viac jedu, ako bolo v pláne," cituje Schindlera renomované nemecké periodikum.
BND predpokladá, že použitím chemického arzenálu chcel sýrsky režim podobne ako v predchádzajúcich mesiacoch vystrašiť povstalcov, no dávky smrtiaceho plynu boli príliš vysoké, čo vyústilo do výnimočne vysokého počtu obetí.
Predchádzajúce útoky proti povstalcom sa totiž zaobišli s oveľa nižším počtom obetí, čo podľa Schindlera naznačuje, že armáda tentoraz pochybila. Nemci síce nemajú jasný dôkaz o vine sýrskeho lídra, no iba jeho má podľa nich látky ako sarín a schopnosť použiť ich v spojení s raketami.
BND sa tiež údajne opiera o telefonický rozhovor medzi vysokým predstaviteľom libanonského hnutia Hizballáh spriazneného s Damaskom a istým iránskym diplomatom. Člen Hizballáhu v ňom vyjadruje podozrenie, že al-Asad "stratil nervy a urobil vážnu chybu" v podobe rozkazu na použitie chemických zbraní.
Biskupi varovali Obamu
Americká biskupská konferencia v stredu varovala prezidenta Baracka Obamu pred vojenskou intervenciou v Sýrii.
Podľa najvyšších predstaviteľov miestnej katolíckej cirkvi by to malo "nezamýšľané negatívne dôsledky".
Biskupi preto Obamovi poslali oficiálny list, v ktorom ho vyzývajú, aby namiesto útočenia "pracoval okamžite a neúnavne" na ukončení sýrskej občianskej vojny.
Podobnú výzvu adresovali šéfovi Bieleho domu aj katolícki duchovní na Blízkom východe a pred vojnou vystríhal aj samotný pápež František.
Obama sa o nutnosti zásahu v Sýrii snaží presvedčiť aj členov Kongresu. Spojené štáty totiž podľa neho "veria tomu, že ak medzinárodné spoločenstvo zlyhá v presadzovaní istých noriem a štandardov... tento svet sa stane menej bezpečným". Americký Kongres bude hlasovať o podpore vojenskej akcie v Sýrii budúci týždeň.
V stredu večer zahraničný výbor amerického Senátu prijal návrh rezolúcie umožňujúci americkú vojenskú intervenciu v Sýrii. Návrh obmedzuje trvanie prípadnej vojenskej operácie na najviac 90 dní a vylučuje nasadenie pozemných síl.
V Sýrii umierajú celé rodiny, armáda údajne útočila plynom Irán bude podporovať Sýriu „až do konca“. Vo štvrtok to povedal šéf iránskej elitnej jednotky revolučných gárd.
Vyjadril sa tak v reakcii na možný zahraničný vojenský útok proti Sýrii.
Irán je hlavný regionálny spojenec Sýrie a niektorí analytici si myslia, že cieľom útoku proti Damasku je oslabiť regionálny vplyv režimu v Teheráne a z toho vyplývajúcu možnú hrozbu voči Izraelu.
„Cieľom Spojených štátov nie je ochraňovať ľudské práva, ale zničiť front odporu (voči Izraelu),“ uviedol veliteľ síl Kuds (Jeruzalema) Kasím Solejmání.
„Sýriu budeme podporovať až do konca,“ povedal v prejave k Zhromaždeniu expertov, orgánu, ktorý dohliada na prácu najvyššieho lídra ajatolláha Alího Chameneího.
Formu podpory nespresnil. Irán pritom neustále odmieta obvinenia západných mocností, že posiela vojenské sily na pomoc sýrskemu prezidentovi Baššárovi al-Asadovi.
Iránsky prezident Hasan Rúhání uviedol, že Teherán spraví všetko pre to, aby zabránil útoku na sýrsky režim. Podľa jeho vyjadrenia takéto kroky „nikomu nepomôžu“ a hrozia, že vyústia do širšieho regionálneho konfliktu.
Do Damasku pricestovala šéfka humanitárnej pomoci OSN
Koordinátorka humanitárnej pomoci OSN Valerie Amosová pricestovala vo štvrtok do Damasku na rokovania s predstaviteľmi vlády sýrskeho prezidenta Baššára al-Asada.
Tamojšie úrady chce vyzvať na zlepšenie podmienok poskytovania humanitárnej pomoci.
"Byrokratické obmedzenia a prekážky kladené mimovládnym organizáciám operujúcim v Sýrii bránia tomu, aby sa pomoc dostala k tým, čo ju potrebujú," povedala Amosová pred cestou.
Poukázala na fakt, že pomoc v krajine potrebujú asi štyri milióny ľudí. Na humanitárne operácie bude do konca tohto roku podľa Amosovej potrebných vyše troch miliárd dolárov.
Podľa OSN v Sýrii príde každý mesiac o život najmenej 5000 ľudí. Za 27 mesiacov občianskej vojny zomrelo už vyše 100 000 ľudí. Konflikt podľa Amosovej viedol k najhoršej utečeneckej kríze od rwandskej genocídy v roku 1994.
Sýriu už opustilo viac ako dva milióny ľudí, pričom OSN eviduje ďalších 4,25 milióna Sýrčanov ukrývajúcich sa vo vlastnej krajine. Celkovo tak počet sýrskych utečencov dosahuje 6,2 milióna.
Vyšetrovanie útoku na Magdeburgské vianočné trhy: Chyby polície pod drobnohľadom
Vyšetrovanie minulotýždňového útoku na vianočné trhy v Magdeburgu sa sústreďuje aj na možné chyby v činnosti polície.
Karol III. sa v príhovore poďakoval zdravotníkom, ktorí sa oňho starali
Britský kráľ Karol III., ktorý sa lieči na bližšie nešpecifikovanú formu rakoviny, sa vo svojom stredajšom vianočnom príhovore poďakoval „obetavým“ lekárom a zdravotným sestrám.
Ruská nákladná loď bola v Stredozemnom mori údajne terčom teroristického útoku
Príčinou pondelňajšieho potopenia ruskej nákladnej lode Ursa Major v Stredozemnom mori bol cielený teroristický útok.
Podmorský kábel medzi Fínskom a Estónskom bol prerušený
Fínske úrady vyšetrujú prerušenie podmorského elektrického kábla Estlink 2 spájajúceho Fínsko a Estónsko.
Starmer odsúdil vianočné útoky Ruska na energetickú infraštruktúru Ukrajiny
Britský premiér Keir Starmer v stredu odsúdil vianočné útoky Ruska na energetickú infraštruktúru Ukrajiny.