• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 10.1.2025Meniny má Dáša
Bratislava

Aké vysoké je riziko nákazy koronavírusom v hromadnej doprave? Dôležité je sedenie

  • 19:37 06.08.2020
  • Svet
Aké vysoké je riziko nákazy koronavírusom v hromadnej doprave? Dôležité je sedenie

Vedci v novej štúdii otestovali riziká prenosu koronavírusu.

Riziko prenosu koronavírusu vo verejnej doprave do značnej miery závisí od miesta, kde sedíte. K tomuto záveru dospela nová štúdia uverejnená 29. júla v časopise Clinical Infectious Diseases.

Tí, ktorí sú najbližšie k infikovanej osobe majú najvyššie riziko a tí, ktorí sedia ďalej, majú relatívne nízke riziko nákazy. Na zníženie rizika nákazy vedci odporúčajú, aby cestujúci sedeli tak, aby medzi nimi boli aspoň 2 voľné sedadlá a čas cesty by sa mal obmedziť na 3 hodiny.

Riziko nákazy je nízke, ak sa dodržujú pravidlá

Štúdia, ktorá zahŕňala tisíce cestujúcich vo vysokorýchlostných vlakoch v Číne, známych ako G vlaky, zistila, že miera prenosu na cestujúcich v okolí sa pohybovala od 0 do 10%. Tí, ktorí sedeli najbližšie k infikovaným cestujúcim najdlhšie obdobie mali najvyššie riziko nákazy.

V novej štúdii vedci analyzovali informácie od cestujúcich, ktorí cestovali v G vlakoch od polovice decembra 2019 do konca februára 2020. Išlo o obdobie, kedy bolo identifikované ochorenie COVID-19 až po vrchol epidémie v Číne.

Vedci identifikovali viac ako 2 300 cestujúcich známych ako „pacienti 0“, u ktorých nastúpil COVID-19 do 14 dní od ich cesty vlakom. Ďalších viac ako 72 000 cestujúcich sedelo v blízkosti týchto prípadov - do troch radov vedľa a do piatich radov za či pred nimi.

Celkovo sa u 234 zo 72 000 cestujúcich v okolí vyvinula infekcia COVID-19 spojená s jazdou vo vlaku. To znamená, že v priemere bolo riziko infekcie z vlaku asi 0,32%.

Dôležité je rozmiestnenie cestujúcich

Tí, ktorí sedeli priamo pri infikovanej osobe, mali najvyššie riziko nákazy, s priemernou mierou 3,5%.

U tých, ktorí sedeli v rovnakom rade, ale nie nevyhnutne vedľa infikovanej osoby, bolo riziko 1,5%. Štúdia zistila, že je to asi 10-krát viac ako u ľudí, ktorí sedeli iba jeden alebo dva rady za infikovanou osobou.

Na riziko vplývalo aj množstvo času, ktoré osoba cestovala - v priemere sa riziko zvýšilo o 0,15% za každú hodinu, kedy osoba cestovala s infikovaným cestujúcim. U osôb, ktoré sedeli pri infikovanej osobe, sa miera rizika zvýšila každú hodinu o 1,3%.

Keď však infikovaná osoba vystúpila z vlaku, zdá sa, že tí, ktorí sedeli na tom istom sedadle, mali nízke riziko infekcie. Spomedzi 1 342 ľudí, ktorí sedeli na mieste predtým obývanom infikovanou osobou, sa podľa CTV News nakazila iba jedna osoba, čo je iba 0,075%.

Cestovanie by sme mali obmedziť na maximálne 3-hodinové cesty

Vedci dospeli k záveru, že s cieľom zabrániť šíreniu COVID-19 by mali cestujúci sedieť tak, aby medzi nimi boli aspoň 2 voľné sedadlá a čas cesty by sa mal obmedziť na 3 hodiny.

„Naša štúdia ukazuje, že aj keď existuje zvýšené riziko prenosu COVID-19 vo vlakoch, umiestnenie sedadla osoby a čas cesty vo vzťahu k infekčnej osobe môžu mať veľký vplyv na to, či sa ďalej prenáša,“ uviedol vo vyhlásení vedúci štúdie Shengjie Lai, výskumník na University of Southampton vo Veľkej Británii. „Zistenia naznačujú, že počas epidémie COVID-19 je dôležité znížiť hustotu cestujúcich a presadzovať opatrenia osobnej hygieny, používanie pokrývok tváre a prípadne vykonať kontrolu teploty pred nastúpením.“

„Dúfame, že to môže pomôcť informovať orgány na celom svete o opatreniach potrebných na ochranu proti vírusu a následne na zníženie jeho šírenia,“ uviedol spoluautor štúdie Andy Tatem, profesor priestorovej demografie a epidemiológie na University of Southampton.

Ďalšie nedávne štúdie z celého sveta naznačujú, že keď cestujúci nosia rúška a dodržiavajú sociálne dištancovanie, môže verejná doprava predstavovať relatívne nízke riziko infekcie.

Zdroj: Info.sk, TM, academic.oup.com, ctvnews.ca, eurekalert.org
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Tieto bežné lieky výrazne zvyšujú riziko autizmu a ADHD, tehotné ženy by ich nemali brať

Tieto bežné lieky výrazne zvyšujú riziko autizmu a ADHD, tehotné ženy by ich nemali brať

20:01 07.01.2025Zdravie

Lieky, ktoré užívajú milióny tehotných žien, môžu mať za následok autizmus u detí.

Lekár sa nakazil rakovinou: Takto ju dokázal dostať od pacienta

Lekár sa nakazil rakovinou: Takto ju dokázal dostať od pacienta

19:33 07.01.2025Zdravie

Ide o prvý zdokumentovaný prípad svojho druhu.

Tento druh mlieka je spojený s depresiou a úzkosťou

Tento druh mlieka je spojený s depresiou a úzkosťou

21:44 06.01.2025Zdravie

Výskumníci radia, ktorý typ mlieka je lepší z hľadiska vplyvu na duševné zdravie.

Odborník na rakovinu hrubého čreva: Tieto tri veci by som v kúpeľni nikdy nepoužil

Odborník na rakovinu hrubého čreva: Tieto tri veci by som v kúpeľni nikdy nepoužil

21:10 06.01.2025Zdravie

Lekár prezradil niekoľko bežných vecí, ktoré vám po vykonaní potreby môžu škodiť.

Dietologička: Tieto vitamíny by som nikdy neužívala, spôsobujú obličkové kamene a rakovinu

Dietologička: Tieto vitamíny by som nikdy neužívala, spôsobujú obličkové kamene a rakovinu

19:42 06.01.2025Zdravie

Odborníčka na výživu onkologických pacientov varuje pred bežnými doplnkami stravy, ktoré užívajú milióny ľudí po celom svete.