Ako vplýva teplé počasie a UV svetlo na koronavírus
Mnohí sa pri šírení koronavírusu spoliehajú na horúce počasie s veľkým množstvom UV žiarenia zo Slnka. Podľa odborníkov tak robia chybu.
Od začiatku pandémie si vedci aj verejnosť kládli otázku, či môže nový koronavírus prežiť v horúcich podmienkach. Mnohí, vrátane amerického prezidenta Donalda Trumpa, sa poliehali na to, že v lete sa šírenie vírusu zastaví.
Zatiaľ však nie je známe, či počasie a teplota ovplyvňujú šírenie COVID-19. Niektoré ďalšie vírusy, napríklad vírusy nachladnutia a chrípky sa šíria viac počas chladných mesiacov, to však neznamená, že sa nimi nedá nakaziť počas zvyšku roka.
Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) tiež zdôrazňuje, že aj počas horúceho počasia je možné sa nakaziť koronavírusom. Ako uvádza na svojej stránke:
„Najlepším spôsobom, ako sa chrániť pred COVID-19, je udržiavanie fyzickej vzdialenosti najmenej 1 meter od ostatných a časté čistenie rúk. Týmto odstránite vírusy, ktoré môžu byť na vašich rukách, a vyhnete sa infekciám, ktoré by mohli nastať dotykom očí, úst a nosa.“
UV svetlo vás neochráni, dezinfikuje len povrchy
Odstup od ľudí a dezinfekcia rúk je nutná aj za slnečného počasia. Ako vysvetlil doktor Amir Khan v relácii Good Morning Britain, napriek tomu, že výskum naznačuje, že UV žiarenie môže pomôcť zabiť koronavírusy, nezabraňuje to šíreniu vírusu na preplnených miestach. Ako uviedol:
"Existujú dôkazy, že silné UV svetlo môže vírus zabiť do 30 minút. V časopise Protobiology and Protochemistry bola uverejnená štúdia, ktorá ukázala, že silné UV svetlo môže skutočne poškodiť tvrdý obal vírusu a zabiť ho. Ale to platí len na povrchy, nezohľadňuje to hlavný spôsob šírenia vírusu prostredníctvom kvapôčok.
Takže ak stojíte do dvoch metrov od niekoho, kto kýcha alebo dokonca hlasno hovorí, môže vám odovzdať kvapôčky, ktoré vdýchnete a žiadne množstvo UV žiarenia to nezastaví."
Khan varoval divákov že sa nemôžu spoliehať na to, že ich pred koronavírusom ochráni slnečné svetlo. Potvrdil, že ak sa chystáte na výlet, musíte si držať odstup od ľudí a nosiť so sebou dezinfekciu rúk.
Tieto bežné lieky výrazne zvyšujú riziko autizmu a ADHD, tehotné ženy by ich nemali brať
Lieky, ktoré užívajú milióny tehotných žien, môžu mať za následok autizmus u detí.
Lekár sa nakazil rakovinou: Takto ju dokázal dostať od pacienta
Ide o prvý zdokumentovaný prípad svojho druhu.
Tento druh mlieka je spojený s depresiou a úzkosťou
Výskumníci radia, ktorý typ mlieka je lepší z hľadiska vplyvu na duševné zdravie.
Odborník na rakovinu hrubého čreva: Tieto tri veci by som v kúpeľni nikdy nepoužil
Lekár prezradil niekoľko bežných vecí, ktoré vám po vykonaní potreby môžu škodiť.
Dietologička: Tieto vitamíny by som nikdy neužívala, spôsobujú obličkové kamene a rakovinu
Odborníčka na výživu onkologických pacientov varuje pred bežnými doplnkami stravy, ktoré užívajú milióny ľudí po celom svete.