Africký mor ošípaných sa rozšíril do ďalších obcí
- 16:16 17.08.2020
- Zemplínske Hradište/Luhyňa

Výskyt afrického moru ošípaných potvrdili v ďalších dvoch obciach.
Výskyt afrického moru ošípaných (AMO) potvrdili v pondelok v dvoch chovoch v obciach Luhyňa a Zemplínske Hradište v okrese Trebišov. Ide o štvrté a piate ohnisko nákazy u domácich ošípaných v tomto roku. Informovali o tom Štátna veterinárna a potravinová správa (ŠVPS) SR a Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR, ktoré zároveň oznámilo, že neodporúča drobnochovateľom vo vybraných okresoch chov ošípaných.
V obci Luhyňa sa vyskytla nákaza v komerčnom chove s celkovým počtom 380 ošípaných, z toho 35 prasníc. V chove v obci Zemplínske Hradište ide o registrovaný chov ošípaných s celkovým počtom 16 ošípaných, z toho dve prasnice. „Zvieratá v ohniskách nákazy, ako aj kontaktné zidentifikované chovy ošípaných budú depopulované v najbližšom období, aby sa zabránilo ďalšiemu šíreniu nákazy,“ uviedla ŠVPS.
Minulý týždeň v stredu (12. 8.) v chove v Luhyni u jednej prasnice pozorovali zdravotné problémy a prasnica následne náhle uhynula. Privolaní súkromní a úradní veterinárni lekári zhodnotili situáciu a zdravotný stav zvierat na mieste, vykonali odber vzoriek a pitvu uhynutej ošípanej. „Počas víkendu uhynuli ďalšie dve prasnice a viacero zvierat prejavuje príznaky AMO. Všetky uhynuté ošípané boli prevzaté kafilerickým podnikom na neškodné odstránenie,“ uviedla ŠVPS. V chove v Zemplínskom Hradišti taktiež ochorela prasnica, ktorá následne uhynula. Postup súkromných a úradných veterinárnych lekárov bol zhodný.
Okolo ohnísk AMO sú vytvorené trojkilometrové ochranné pásma a desaťkilometrové pásma dohľadu. ŠVPS SR informovala bezprostredne po potvrdení nákazy Európsku komisiu, členské štáty Európskej únie a podala hlásenie na Medzinárodný úrad pre nákazy (OIE). Nové ohniská nákazy sú v oblasti, kde je už dlhodobejšie potvrdzovaný masívny výskyt nákazy a pozitívnych potvrdení vírusu AMO v populácii diviakov. Samotná oblasť na Slovensku je zaradená do infikovanej oblasti pre výskyt AMO u diviakov.
„Vzhľadom na stúpajúce riziko zavlečenia nákazy do drobnochovov ošípaných agrorezort odporúča drobnochovateľom v okresoch Rimavská Sobota, Rožňava, Košice-okolie, Košice-mesto, Trebišov, Michalovce, Humenné, Veľký Krtíš a Lučenec dočasné zrušenie chovu domácich ošípaných - porazenie na jatočné využitie, a nezakladanie nových chovov až do odvolania,“ uviedol Daniel Hrežík z odboru komunikácie a marketingu ministerstva.
Agrorezort ďalej upozorňuje, že v prípade akejkoľvek zmeny správania, respektíve pri narušení zdravotného stavu alebo v prípade úhynu domácej ošípanej, je majiteľ zvieraťa povinný tento stav ihneď nahlásiť príslušnej regionálnej veterinárnej a potravinovej správe a súkromnému veterinárnemu lekárovi.
AMO, ktorý zabíja domáce a divé ošípané, na Slovensku prvýkrát potvrdili 25. júla 2019 v domácom chove v obci Strážne v okrese Trebišov. Dosiaľ nákazu zaznamenali v šiestich okresoch - Trebišov, Michalovce, Košice-okolie, Košice-mesto, Rožňava a Rimavská Sobota. „K dnešnému dňu na Slovensku evidujeme už 247 prípadov AMO u diviačej zveri a 16 ohnísk u ošípaných,“ uviedol Hrežík.

Odborníčka:Vylúčenie elektroniky z ciel USA ukazuje na sektorový protekcionizmus
Biely dom vylúčil z okruhu najvyšších ciel elektroniku, na ktorú sa zatiaľ nebudú vzťahovať clá vo výške 145 % pri importe z Číny.

Ak chcete dobre predať auto, vyberajte tieto farby
Na predaj ojazdeného auta vplýva aj jeho farba.

Väčšina kytíc v kvetinárstvach a supermarketoch v EÚ je plná pesticídov
Holanďania sú na celom svete známi pestovaním tulipánov. Patria medzi lídrov v medzinárodnom kvetinárskom sektore, ktorý je čoraz viac pod dohľadom ochranárov pre nadmerné používanie pesticídov na poliach.

Blíži sa veľká zmena, ktorá ohrozí polovicu počítačov na Slovensku
50 % počítačov sa môže stať bezpečnostným rizikom.