Váš smartfón vás môže sledovať, či ste opití

Váš mobilný telefón vám bude môcť napovedať, že ste vypili priveľa alkoholu.
Smartfóny vás už nemusia sledovať len kvôli reklamám, ale čoskoro vás budú môcť varovať pred rizikovým správaním. Vedci využili mobilné telefóny na to, aby zistili, ktorí účastníci štúdie boli opitý. Dokázali zistiť aj malé množstvo alkoholu vďaka spôsobu, akým ľudia kráčali.
Malé zmeny dokázali zachytiť vďaka citlivým senzorom v smartfónoch. Vedúci výskumu Brian Suffoletto zo Stanford University v Kalifornii povedal:
„Máme silné senzory, ktoré so sebou nosíme kamkoľvek ideme. Musíme sa naučiť používať ich, aby čo najlepšie slúžili verejnému zdraviu.“
Vedci skúmali 22 dospelých vo veku od 21 do 43 rokov. Dobrovoľníkom dali nápoj s vodkou s dostatočným množstvom alkoholu, ktorý vyprodukoval koncentráciu 0,2% v dychu. V Spojených štátoch je povolená hranica alkoholu za volantom 0,08%.
Účastníci mali hodinu na to, aby dopili a potom im merali koncentráciu alkoholu v dychu každú hodinu počas siedmich hodín. Počas toho mali za úlohu kráčať rovno 10 krokov, následne sa mali otočiť a urobiť 10 krokov späť.
Vedci pomocou elastického pásu zaistili smartfóny účastníkom v spodnej časti chrbta. Telefóny potom pomocou aplikácie na zaznamenávanie údajov akcelerometra merali zrýchlenie, pohyby zo strany na stranu, hore-dole a dopredu a dozadu, zatiaľ čo účastníci kráčali.
Vedci dokázali v 90% prípadov identifikovať účastníkov, ktorí prekročili zákonný limit pre jazdu pod vplyvom alkoholu dlhé hodiny potom, čo prestali piť. Výsledky štúdie boli publikované v časopise Journal of Studies on Alcohol and Drugs.
Suffoletto uviedol, že chce, aby telefóny upozornili svojich používateľov, ak ich vypili priveľa alkoholu a sú tak vystavení riziku. Ako dodal:
„Na vysokej škole som stratil blízkeho priateľa pri nehode pod vplyvom alkoholu. A ako lekár na pohotovosti som sa staral o desiatky dospelých so zraneniami súvisiacimi s akútnou intoxikáciou alkoholom. Z tohto dôvodu som sa ostatných 10 rokov venoval testovaniu digitálnych pomôcok s cieľom zabrániť úmrtiam a zraneniam v dôsledku nadmernej konzumácie alkoholu.
Chcel by som si predstaviť svet, v ktorom, ak ľudia idú von a pijú na rizikových úrovniach, dostanú stratégie, ktoré im pomôžu prestať a ochránia ich pred šoférovaním, násilím a nechráneným sexom.“
Tím vedcov teraz plánuje ďalší výskum s účastníkmi, ktorí budú mať smartfón v ruke alebo vo vrecku.

Zdravotníci varujú: 24 vírusov, ktoré môžu spustiť ďalšiu pandémiu
Britskí zdravotníci zverejnili zoznam potenciálnych patogénov, ktoré môžu viesť k vzniku ďalšej pandémie. Viaceré z nich sú už v obehu.

Poľskí vedci vyvíjajú robota, ktorý mapuje lesy a zbiera aj kliešte
Medzinárodný vedecký tím, ktorého súčasťou sú odborníci z poľských univerzít, pracuje na vývoji robota určeného na mapovanie lesov.

Tieto bylinky v sebe skrývajú liek na Alzheimerovu chorobu
Dve bylinky môžu skrývať kľúč k liečbe demencie.

Takto sa dá zarobiť 5000 eur za ležanie v posteli
Dobrovoľníci dostanú tisíce eur za 10 dní ležania v špeciálnej posteli.

ISS zaznamenala míľnik, Zem obehla už 150.000 krát
Medzinárodná vesmírna stanica (ISS) dosiahla v utorok významný míľnik, keď dokončila svoj 150-tisíci obeh okolo Zeme.