• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 24.4.2025Meniny má Juraj
16°Bratislava

Tento tip na cestách vie znížiť riziko o nehody o 5 percent

  • 18:09 23.08.2020
  • Londýn
Tento tip na cestách vie znížiť riziko o nehody o 5 percent

Vďaka bezpečnému tipu sa celkom iste vyhnete aj pokutám.

Bojovník za bezpečnosť na cestách Neil Worth, ktorý je generálnym riaditeľom britskej bezpečnostnej služby GEM Motoring Assist, tvrdí, že bezpečnosť na cestách by dokázala vzrásť minimálne o 5 percent, keby sa všetci účastníci cestnej premávky pridržiavali jedného bodu.

Podľa Wortha zníženie rýchlosti na cestách len o jednu míľu za hodinu (1,6 km/h) redukuje riziko dopravnej nehody o 5 percent. To však nie je všetko. Motoristi, ktorí jazdia nižšou rýchlosťou okrem toho neriskujú udelenie pokuty.

Hlavným dôvodom, prečo sa jazda pri nižšej rýchlosti oplatí, je podľa Wortha dlhší čas na premyslenie manévrov. „Hlavným kľúčom k vlastnej bezpečnosti aj bezpečnosti ostatných je šoférovanie v rámci povolenej rýchlosti,“ uvádza Worth pre denník Express.

„Podľa výskumov nižšia rýchlosť spôsobuje menej nehôd a menšiu závažnosť nehôd,“ vysvetľuje Worth. „Samozrejme, bezpečná jazda vyžaduje oveľa viac ako len dodržiavanie rýchlosti. Je tiež dôležité plne vnímať všetko, čo sa okolo nás deje.“

Worth ďalej pripomína to, čo sa učí už v autoškole – počas celej cesty autom treba vyhodnocovať situácie, ktoré by si mohli vyžadovať zvýšenú pozornosť alebo bezpečnostný manéver. „Bezpečná rýchlosť v medziach zákona poskytuje dostatok času na rozhodovanie a prijatie najvhodnejšieho riešenia.“

Asi netreba dodávať, že jazda zákonom povolenou rýchlosťou tiež zaručuje ochranu pred pokutami. Worth je zástancom jazdy v rámci povolenej rýchlosti a nesúhlasí s názorom, že drobné prekročenie rýchlosti nie je na škodu.

Podľa Wortha by vodiči mali pravidelne kontrolovať tachometer, aby neprekročili rýchlosť. Takisto treba mať pod kontrolou vlastné auto a pravidelne sledovať možné prekážky na ceste.

„Nesúhlasíme s myšlienkou, že mierne prekročenie rýchlosti neškodí, ak je to za cenu zvýšenej koncentrácie na dianie vonku. V tomto si jednoducho nemôžeme vyberať,“ dodáva Worth. „Rýchlosť a polohu auta a to, čo sa deje okolo nás, nám pomáha kontrolovať pravidelný pohľad do zrkadiel a na tachometer.“

Zdroj: Info.sk, DP, express.co.uk
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Google varuje: Tento mail ani neotvárajte!

Google varuje: Tento mail ani neotvárajte!

DNES - 20:02Zaujímavosti

Nový typ podvodu môže ukradnúť osobné údaje používateľov služby Gmail.

Mlákam sa pri parkovaní vyhnite, toto hrozí

Mlákam sa pri parkovaní vyhnite, toto hrozí

DNES - 19:35Zaujímavosti

Opakované dlhodobé státie v mlákach môže poškodiť viaceré časti vozidla, varuje odborník.

Hrôza počas vysielania: Moderátorka požiadala produkciu, aby okamžite kontaktovala jej mamu

Hrôza počas vysielania: Moderátorka požiadala produkciu, aby okamžite kontaktovala jej mamu

VČERA - 21:38Zaujímavosti

Moderátorka prerušila rozhovor a požiadala televíznu produkciu, aby zavolala jej matke.

Autá DMC-12 známe z filmovej trilógie Návrat do budúcnosti sa vytrácajú z ciest

Autá DMC-12 známe z filmovej trilógie Návrat do budúcnosti sa vytrácajú z ciest

VČERA - 16:12Zaujímavosti

Autá DeLorean, ktoré preslávila filmová trilógia Návrat do budúcnosti, sa vytrácajú z ciest a postupne sa stávajú skôr zberateľskými predmetmi ako funkčnými vozidlami.

Mach zo záhrady netreba odstraňovať, pre toto je užitočný

Mach zo záhrady netreba odstraňovať, pre toto je užitočný

VČERA - 8:00Zaujímavosti

Dlhoveký zelený nepriateľ záhradkárov nemusí byť na škodu.