Tento liek na zažívacie problémy môže pomôcť v boji s koronavírusom
Vďaka bežnému lieku sa podarilo symptómy nákazy novým koronavírusom dostať pod kontrolu.
Liek, ktorý sa bežne predpisuje na liečbu poruchy trávenia, by mohol byť tiež kandidátom na potlačenie príznakov koronavírusu.
Famotidín je antiulcerózum (liek na liečbu vredov) a blokátor histamínových H2-receptorov. Znižuje tvorbu kyseliny chlorovodíkovej a tráviaceho enzýmu pepsínu v žalúdku. Zmierňuje pálenie záhy a chráni žalúdok a dvanástnik pred vznikom vredov. Lekári na liečbu tráviacich ťažkostí predpisujú dávku od 20 do 160 miligramov jeden až štyrikrát denne.
Štúdia publikovaná v časopise Gut naznačuje, že famotidín môže tiež minimalizovať príznaky COVID-19 u pacientov s miernym až stredne ťažkým priebehom ochorenia. U malej skupiny pacientov s COVID-19 do 24 až 48 hodín po užití famotidínu došlo k rýchlemu zlepšeniu príznakov a z infekcie sa zotavili do 14 dní.
Vedci teraz plánujú famotidín testovať vo veľkej klinickej štúdii, aby sa zistilo, či by to mohol byť účinný liek na infekciu vírusom SARS-CoV-2.
Liek pomohol pacientom, aby sa rýchlejšie zotavili
V štúdii 10 pacientov s COVID-19 vo veku od 23 do 71 rokov začalo počas ochorenia brať famotidín. V čase nasadenia famotidínu niektorí bojovali s príznakmi koronavírusu už 26 dní. Častými príznakmi bola dýchavičnosť, kašeľ, strata chuti a čuchu, bolesti hlavy a únava.
Pacienti užívali priemernú dávku 80 mg famotidínu trikrát denne. Väčšine pacientom sa podarilo zotaviť za 11 dní. Všetci uviedli, že ich príznaky sa zlepšili menej ako 48 hodín po užití famotidínu a väčšina symptómov zmizla za 14 dní.
Všetky príznaky sa zlepšili, ale problémy s dýchaním vrátane dýchavičnosti a kašľa zmizli oveľa rýchlejšie ako systemické problémy, ako je únava. Iba u troch pacientov sa vyskytli vedľajšie účinky.
Účinok famotidínu na vírus ešte nebol objasnený. Je tu však pravdepodobnosť, že nejakým spôsobom vírus deaktivuje alebo zmení imunitné reakcie na vírus.
Vedci už začali s podrobnejšiou klinickou štúdiou, ktorá skúma kombinovaný účinok antimalarického liečiva hydroxychlorochínu s famotidínom u hospitalizovaných pacientov s COVID-19.
Autori dospeli k záveru:
„Mala by sa zvážiť ambulantná štúdia perorálneho famotidínu, ktorá by skúmala účinnosť pri zmiernení príznakov, vírusovej záťaži a výsledkoch ochorenia a hodnotila účinky užívania lieku na dlhodobú imunitu, aby sa zistilo, či môže byť famotidín užitočný pri zmiernení COVID-19 u jednotlivých pacientov a znižovaní rizika prenosu SARS-CoV-2. “
Tieto bežné lieky výrazne zvyšujú riziko autizmu a ADHD, tehotné ženy by ich nemali brať
Lieky, ktoré užívajú milióny tehotných žien, môžu mať za následok autizmus u detí.
Lekár sa nakazil rakovinou: Takto ju dokázal dostať od pacienta
Ide o prvý zdokumentovaný prípad svojho druhu.
Tento druh mlieka je spojený s depresiou a úzkosťou
Výskumníci radia, ktorý typ mlieka je lepší z hľadiska vplyvu na duševné zdravie.
Odborník na rakovinu hrubého čreva: Tieto tri veci by som v kúpeľni nikdy nepoužil
Lekár prezradil niekoľko bežných vecí, ktoré vám po vykonaní potreby môžu škodiť.
Dietologička: Tieto vitamíny by som nikdy neužívala, spôsobujú obličkové kamene a rakovinu
Odborníčka na výživu onkologických pacientov varuje pred bežnými doplnkami stravy, ktoré užívajú milióny ľudí po celom svete.