Je med naozaj zázračný liek na kašeľ a prechladnutie?
Vedci preverili účinnosť medu pri liečbe nachladnutia.
Med sa v mnohých domácnostiach používa nielen ako sladidlo, ale aj na liečbu rôznych ťažkostí a ochorení. Vedcov zaujímalo, ako tento včelí produkt obstojí pri liečbe prechladnutia v porovnaní s bežnými liekmi z lekárne.
Preskúmali 14 klinických štúdií, pričom dospeli k záveru, že med si skutočne dokáže poradiť s príznakmi prechladnutia. Zistenia boli publikované online 18. augusta v časopise BMJ: Evidence-Based Medicine.
Celkovo mali dospelí a deti, ktorým bol podávaný med, menej závažné a menej časté príznaky kašľa ako tí, ktorí dostali „bežné lieky“ - vrátane voľnopredajných sirupov proti kašľu, liekov proti nachladnutiu a alergii a liekov proti bolesti.
Aj keď med nemá zázračné účinky, podľa odborníkov sa oplatí ho vyskúšať. Je to čiastočne preto, že voľnopredajné lieky na nachladnutie a kašeľ často nie sú veľmi účinné a môžu mať celý rad vedľajších účinkov.
Na druhú stranu, med môže byť užitočný a je do značnej miery bezpečný a relatívne lacný. Výnimkou sú len deti mladšie ako jeden rok. Tým by sa med nemal podávať kvôli riziku botulizmu.
Med je účinnejší ako voľnopredajné lieky na nachladnutie
V rámci nového prehľadu štúdií vedci z Oxfordskej univerzity v Anglicku preskúmali 14 klinických skúšok vykonaných od roku 2007, ktoré sa zameriavali najmä na deti. Testovala sa účinnosť medu v porovnaní so štandardnými liekmi proti kašľu alebo s placebom.
Celkovo bol med účinnejší na zmiernenie kašľa ako lieky z lekárne. Pozitívny účinok medu sa potvrdil aj pri podráždenom hrdle, pričom med urýchľuje regeneráciu.
Lekári pri nachladnutí môžu predpisovať antibiotiká, ktoré však ničia iba baktérie a preto nepôsobia na vírusy zodpovedné za prechladnutie.
V niektorých prípadoch sa u človeka s nachladnutím môže vyvinúť sekundárna bakteriálna infekcia, ktorá vyžaduje antibiotiká, no prechladnutie samo o sebe nereaguje na antiobiotiká.
Vedci však zatiaľ nedokázali presne určiť, čo stojí za pozitívnym účinkom medu. Med obsahuje antioxidanty a výskum naznačuje, že má antimikrobiálny a protizápalový účinok.
Pomáha tiež obaliť sliznice, čo by mohlo priniesť určitú úľavu. Okrem toho má dobrú chuť a aj keby pôsobil iba ako placebo, lekári aj tento efekt vedia využiť.
Tieto bežné lieky výrazne zvyšujú riziko autizmu a ADHD, tehotné ženy by ich nemali brať
Lieky, ktoré užívajú milióny tehotných žien, môžu mať za následok autizmus u detí.
Lekár sa nakazil rakovinou: Takto ju dokázal dostať od pacienta
Ide o prvý zdokumentovaný prípad svojho druhu.
Tento druh mlieka je spojený s depresiou a úzkosťou
Výskumníci radia, ktorý typ mlieka je lepší z hľadiska vplyvu na duševné zdravie.
Odborník na rakovinu hrubého čreva: Tieto tri veci by som v kúpeľni nikdy nepoužil
Lekár prezradil niekoľko bežných vecí, ktoré vám po vykonaní potreby môžu škodiť.
Dietologička: Tieto vitamíny by som nikdy neužívala, spôsobujú obličkové kamene a rakovinu
Odborníčka na výživu onkologických pacientov varuje pred bežnými doplnkami stravy, ktoré užívajú milióny ľudí po celom svete.