Ako sa vyhnúť vyrážkam a iným problémom pri nosení rúška
Od zahmlievania okuliarov až po vyrážky – toto sú najčastejšie problémy pri nosení rúška a spôsoby, akými ich vieme vyriešiť.
Nosenie rúška najmä počas horúcich dní mnohým ľuďom spôsobuje problémy s pleťou. To však nie je jediný spôsob, ako môže toto preventívne opatrenie pred šírením vírusu ovplyvniť vzhľad. Poradíme vám, ako si poradiť s problémami, ktoré sa môžu vyskytnúť pri nosení rúška.
-
Vyrážky
Keďže pri nosení rúška sa zvyšuje vlhkosť v okolí úst a nosa, často dochádza k vzniku vyrážok. S tými sa musia vyrovnávať najmä pracovníci v reštauračných zariadeniach, kaviarňach a ďalších podnikoch s vyššou teplotou interiéru a terás.
Dermatológovia odporúčajú dopriať si počas prestávky čerstvý vzduch bez rúška na mieste, kde sa nezhromažďuje veľa ľudí. Pomôžu aj mierne steroidy.
-
Suchá pokožka
Pokožka sa bez dostatočného prísunu kyslíku nedokáže rýchlo obnovovať, takže sa na nej začnú hromadiť odumreté bunky. K suchému výzoru pokožky prispieva aj trenie. Nie je to však dôvod na nenosenie rúška.
Vaše problémy so suchou kožou vyrieši pravidelne aplikovaný krém, ktorý poslúži ako bariéra medzi pokožkou a rúškom. Krém si naneste aj pred spaním.
-
Červený nos
Ak rúško alebo masku nosíte denne dlhší čas, môžete sa stretnúť aj s podráždením a opuchnutím nosa. Zachráni vás studený obklad, ktorý môžete aplikovať hneď ako si rúško zložíte. Pred spaním si nos natrite upokojujúcim krémom, ideálne by mal obsahovať vitamín A a E, ktoré znižujú zápal.
-
Akné
Vlhkosť a teplo pod maskou prinášajú aj akné. Pot sa nemá ako odpariť a pokožka sa snaží vysporiadať s novými podmienkami nadmernou tvorbou mazu, ktorý upcháva póry, a tak vzniká akné.
Masku alebo rúško by ste si mali pravidelne skladať a nechať pokožku vydýchnuť. Pomôže aj pravidelná aplikácia upokojujúcich produktov na báze vody.
-
Zápach z úst
Nosením rúška často dochádza k vysychaniu v ústach, ktoré môže podporovať množenie baktérií a nepríjemný dych. Pod rúškom okrem toho intenzívnejšie cítime, čo sme práve dojedli alebo dopili.
Tento problém vyrieši dôsledná ústna hygiena, pri ktorej by ste nemali zabudnúť na čistenie medzizubných priestorov a používanie ústnej vody.
-
Podráždenie očí
Ochranné masky a rúška môžu vyvolať nepohodlie aj v oblasti očí. Keďže sa k nim dostáva viac vlhkého vydýchnutého vzduchu, môže dôjsť napríklad k podráždeniu slzného kanálika a vysychaniu očí.
Riešením sú kvapky do očí – ideálne bez konzervantov.
-
Zahmlené okuliare
Nositelia okuliarov možno ešte stále nenašli spôsob, ako nosiť rúško, aby sa im pritom nerosili. Našťastie existuje jednoduchý tip, ako tento problém vyriešiť – na vrch rúška si znútra priložte papierovú vreckovku, ktorá absorbuje prebytočnú vlhkosť.
Pomáha aj umytie skiel saponátom alebo mydlom, čím na povrchu vznikne tenká ochranná vrstva.
-
Svrbenie
Svrbenie pokožky, očí alebo uší je celkom bežné. Ak vás po nosení rúška svrbia uši, zadovážte si rúško, ktoré sa zaväzuje na zátylku a zadnej časti krku. Pri svrbení očí sa hlavne vyhnite ich šúchaniu, ktoré ich ešte viac podráždi. Pomôcť si môžete užívaním orálne podávaných antihistaminík.
Tieto bežné lieky výrazne zvyšujú riziko autizmu a ADHD, tehotné ženy by ich nemali brať
Lieky, ktoré užívajú milióny tehotných žien, môžu mať za následok autizmus u detí.
Lekár sa nakazil rakovinou: Takto ju dokázal dostať od pacienta
Ide o prvý zdokumentovaný prípad svojho druhu.
Tento druh mlieka je spojený s depresiou a úzkosťou
Výskumníci radia, ktorý typ mlieka je lepší z hľadiska vplyvu na duševné zdravie.
Odborník na rakovinu hrubého čreva: Tieto tri veci by som v kúpeľni nikdy nepoužil
Lekár prezradil niekoľko bežných vecí, ktoré vám po vykonaní potreby môžu škodiť.
Dietologička: Tieto vitamíny by som nikdy neužívala, spôsobujú obličkové kamene a rakovinu
Odborníčka na výživu onkologických pacientov varuje pred bežnými doplnkami stravy, ktoré užívajú milióny ľudí po celom svete.