Prečo sme chorí? III.
- 9:38 06.09.2013
- BRATISLAVA

V tejto sérii bola už reč o takých kardinálnych znečisťujúcich a škodlivých faktoroch, za ktoré môžeme vďačiť kozmetickému a farmaceutickému priemyslu. V mojom predchádzajúcom článku sme sľúbili, že sa trochu budeme venovať aj škodlivým vplyvom prostredia. Tomu, ako si ničíme svoje životné prostredie, a aký to má na nás dopad.
V súčasnosti je na našej krásnej Zemi znečistená nielen pôda, voda a vzduch, ale aj rastlinná aj živočíšna ríša, ako aj údajný najvyšší produkt evolúcie, sám človek…Ľudský organizmus, rovnako ako celá príroda, je komplikovaný a s nekonečnou presnosťou vyvážený systém. A práve preto je veľmi zraniteľný. Po prudkom rozvoji moderného chemického priemyslu prišlo zistenie, že veľké množstvo liekov a chemické látky majú škodlivé účinky pre náš organizmus. Podľa jednej anglickej štúdie je „ zázračné obdobie chémie” z viacerých hľadísk „chemická nočná mora” a na odstránenie nežiaducich účinkov liekov sú potrebné ďalšie lieky. Frekvencia výskytu rôznych hormonálnych a nádorových ochorení sa za posledných 30 rokov strojnásobila. Na tieto ochorenia reagoval farmaceutický priemysel samozrejme novými liekmi, ktoré na druhej strane môžu spôsobovať vznik iných ochorení.
V ľudskom organizme produkuje hormóny determinujúce a regulujúce náš životný cyklus desať orgánov tvoriacich spolu endokrinnú sústavu. Tieto sú informačným materiálom organizmu. Ich úlohou je „ zosúladiť” fungovanie organizmu. Náš hormonálny systém veľmi presne a vyvážene reguluje fungovanie každej časti nášho organizmu. Ak sa zmení pomer jedného hormónu, má to vplyv aj na ostatné, a toto už môže spôsobiť problémy. Ak sa tento systém naruší, znečistí, následkom môžu byť veľmi vážne choroby, odchýlky a v mnohých prípadoch aj smrť. Napr. k takej „jednoduchej” záležitosti akou je krvný tlak je potrebný dokonalý súlad piatich rôznych orgánov a hormónov. Ak sa spomedzi nich čo len jeden stane problematickým, systém sa naruší.
Hormonálne znečistenie môžeme sledovať z dvoch hľadísk. Jedných z nich je účinok viacerých hormonálnych liekov a chemických látok na organizmus, druhým hľadiskom sú ostatné chemické znečistenia narúšajúce hormonálnu rovnováhu organizmu. Existuje: 1. Primárne hormonálne znečistenie (spôsobujú ho hormonálne látky, ktoré sa dostávajú do ľudského organizmu); a 2. Sekundárne hormonálne znečistenie (vplyv vonkajších látok na hormonálny systém človeka).
Zamyslime sa napr. nad tým, že sa v uplynulom období stalo módnym používanie veľkého množstva rôznych antikoncepčných tabliet. Tieto obsahujú okrem iného tzv. estrogén (ženský pohlavný hormón), ktorý zohráva významnú úlohu v živote ženy. Zároveň množstvo tejto látky prítomné v našom organizme veľmi prísne reguluje vnútorný systém nášho organizmu. Účinkom tabliet sa zmení množstvo estrogénov v tele ženy, v dôsledku čoho stráca schopnosť oplodnenia. Časť hormónov sa denne vyplavuje v moči, ktoré sa dostávajú do zásobárne vôd a následne späť do pitnej vody, pretože čistiace stanice nedokážu hormóny vyfiltrovať. Z hľadiska jednotlivca ide o veľmi malé množstvá, podľa odhadov na našej Zemi užíva denne hormonálnu antikoncepciu 1,5 miliardy žien. A ak to robí takýto veľký počet žien dlhodobo, znamená to už vôbec nie zanedbateľnú úroveň hormonálneho znečistenia. Preto je snaha o zníženie hormonálneho obsahu tabliet, ale aj tieto malé množstvá sa sčítavajú.
- Podľa štúdie US Medical Journey je dôsledkom toho strojnásobenie výskytu ochorení prostaty za uplynulých 20 rokov a „s veľkou pravdepodobnosťou to zohráva úlohu aj pri vzniku neplodnosti u mužov aj žien”
- Výsledky výskumu pracovníkov Univerzity v Toronte dokázali, že existuje priamy súvis medzi používaním orálnych antikoncepčných tabliet a frekvenciou nádorových ochorení.
- Mnohé ženy ani len netušia, že malé tablety a ostatné lieky s obsahom hormónov spôsobujú poruchy vo funkcii hormónov.
- Menopauza u žien sa stáva znesiteľnejšou tiež dávkovaním hormónov. Tieto sa potom z moču dostávajú späť do pitnej vody a môžu spôsobovať impotenciu mužov alebo zženštilosť.
- Veľa žien sa obracia k lekárom s problémami štítnej žľazy, a ani netušia čo ich môže spôsobovať.
- Podľa amerických vedcov (farmaceutické firmy ich samozrejme veľmi rýchlo prekliali) niektoré antikoncepčné lieky narúšajú rovnováhu inzulínu v organizme, ktorý zohráva významnú úlohu v regulácii metabolizmu sacharidov, bielkovín a tukov.
Typický a príznačný jav v súčasnosti: keď sa ozývajú tzv. celebrity a známe osobnosti, aby „bojovali” proti čoraz častejšie sa vyskytujúcej rakovine prsníka, ktorej príčiny sú v prvom rade v prostredí, v nesprávnom stravovaní a odsúvaní tehotenstva. Dávajú sa počuť ako podporujú prevenciu a pritom zabúdajú, resp. nevedia o tom, že metóda prevencie týchto ochorení je vlastne hormonálny zásah do ženského organizmu. Podľa jedného prieskumu dve z troch žien, ktoré sa zúčastnili „preventívnej liečby” ju vôbec nepotrebujú, ale u žien je to móda a lekárom to prináša finančný zisk.
(informačný materiál spoločnosti Provitex)

Aké dámske topánky budú v móde na jar 2025?
Členkové čižmy sú ideálnou obuvou do jarného počasia. Sú ideálne pre elegantný aj menej formálny štýl.

Ako BLIK uľahčuje online nakupovanie na Slovensku? Rýchlosť a komfort online platieb
Online nakupovanie je čoraz populárnejšie na celom svete a ani Slovensko nie je výnimkou.

Ktoré práce pri renovácii bytu alebo domu prenechať profesionálom?
Hoci si mnohí myslia, že väčšinu prác týkajúcich sa renovácie bytu alebo domu zvládnu sami, čím si ušetria peniaze, nie je to tak.

Interní a externí účtovníci: Čo je pre vašu spoločnosť najlepšie?
Každá spoločnosť, malá aj veľká, rieši rovnakú otázku - kto bude zodpovedný za vedenie účtovníctva a miezd? Mali by ste zamestnať vlastného účtovníka alebo sa spoľahnúť na externú spoločnosť?

4 seriály inšpirované skutočnými udalosťami, ktoré vás chytia
Chcete sa ponoriť do fascinujúceho sveta skutočných príbehov prenesených na televíznu obrazovku?