Tento stopový prvok znižuje nebezpečný zápal v tele, je potrebné ho užiť čo najskôr
Stopový prvok je dôležitý najmä pri boji s rôznymi infekciami.
Výskum publikovaný v časopise Cell Reports potvrdil, že zinok pomáha v boji proti infekciám tým, že znižuje úroveň zápalu v tele. Zinok je esenciálny minerál, pretože naše telo ho nedokáže ukladať, a preto ho musíme získavať z každodennej stravy.
Takmer tretina svetovej populácie môže trpieť nedostatkom zinku. Medzi významné zdroje zinku patria ustrice, červené mäso, šošovica, semená a orechy, zelená zelenina, mliečne výrobky a vajcia.
Zinok znižuje nadmernú imunitnú odpoveď
Zinok zohráva v tele mnôžstvo zložitých úloh, pričom spolupracuje s rôznymi proteínmi, aby nás udržal zdravých.
Vedci zistili, že proteín posiela zinok do kľúčových buniek, ktoré sú prvou obrannou líniou tela pred infekciou. Potom zinok spolupracuje s procesom, ktorý je rozhodujúci v boji proti infekcii - zabráni nadmernej reakcii imunitnej odpovede.
Nedostatok zinku v tele v čase infekcie vedie k silným zápalom a imunitná odpoveď sa môže vymknúť spod kontroly. Vedecký tím skúmal, či má aktivita zinku nejaký vplyv na sepsu, život ohrozujúci stav spôsobený nadmernou reakciou imunitného systému na infekciu.
Keď sa imunitný systém snaží bojovať s infekciou, existuje riziko, že napadne vlastné bunky tela. Akýkoľvek typ infekcie, vrátane chrípky a COVID-19, môže spôsobiť sepsu, ktorá môže mať fatálne následky.
Zistenia naznačujú, že doplnky zinku pri prvých príznakoch nachladnutia znižujú jeho závažnosť. Ak už v úvode infekcie chýba zinok, telo je zraniteľnejšie. Spoluautor štúdie Daren Knoell uviedol:
„Veríme, že do istej miery budú tieto nálezy použiteľné aj v iných dôležitých oblastiach choroby, okrem sepsy.
Naša práca sa však zameriava na to, čo sa stane, keď dostanete infekciu - ak máte nedostatok zinku, ste v nevýhode, pretože váš obranný systém je zosilnený, a to neprimerane.
Prínos pre zdravie je zrejmý: Zinok je prospešný, pretože zastavuje činnosť bielkovín a v konečnom dôsledku zabraňuje nadmernému zápalu.“
Zinok je potrebné doplniť na začiatku infekcie
Podľa profesora Knoella je na boj proti infekcii v tele okamžite k dispozícii iba 10 percent zinku.
Štúdia uskutočnila experimenty na ľudských bielych krvinkách, ktoré sú prvou obrannou líniou v boji proti infekcii. Tím zistil, že keď patogén vstúpi do tela, procesom, ktorý zahŕňa NF-kB, sa aktivuje vrodený imunitný systém (prvá obranná línia).
NF-kB je veľmi aktívny proteín, ktorý vtiahne zinok do imunitných buniek a viaže sa na iný proteín v bunkách. Akákoľvek iná aktivita sa zastaví, a tak sa imunitná odpoveď spomalí. To zníži zápal, prirodzenú reakciu tela na patogény, ktorý môže poškodiť zdravé bunky.
Profesor Knoell povedal:
„Imunitný systém musí pracovať s veľmi prísnou rovnováhou a toto je klasický príklad situácie, kedy viac nie je vždy lepšie.
Chceme, aby nás silná zápalová reakcia chránila pred chorobou. Ak však nie je pod kontrolou a vznikne priveľa zápalu, potom to nielenže napadne patogén, ale môže tiež spôsobiť oveľa väčšie vedľajšie škody. “
Tieto bežné lieky výrazne zvyšujú riziko autizmu a ADHD, tehotné ženy by ich nemali brať
Lieky, ktoré užívajú milióny tehotných žien, môžu mať za následok autizmus u detí.
Lekár sa nakazil rakovinou: Takto ju dokázal dostať od pacienta
Ide o prvý zdokumentovaný prípad svojho druhu.
Tento druh mlieka je spojený s depresiou a úzkosťou
Výskumníci radia, ktorý typ mlieka je lepší z hľadiska vplyvu na duševné zdravie.
Odborník na rakovinu hrubého čreva: Tieto tri veci by som v kúpeľni nikdy nepoužil
Lekár prezradil niekoľko bežných vecí, ktoré vám po vykonaní potreby môžu škodiť.
Dietologička: Tieto vitamíny by som nikdy neužívala, spôsobujú obličkové kamene a rakovinu
Odborníčka na výživu onkologických pacientov varuje pred bežnými doplnkami stravy, ktoré užívajú milióny ľudí po celom svete.