Ako zmeniť osobnosť k lepšiemu: Stačia vám 2 týždne
- 7:54 04.09.2020
- Svet

V experimente sa podarilo 255 ľuďom zmeniť svoju osobnosť behom dvoch týždňov.
Výskum ukazuje, že dosiahnuť zmysluplnú zmenu vo svojom živote je rýchlejšie a jednoduchšie, ako si myslíte. V novej štúdii vedcov z Univerzity v Zürichu sa ukázalo, že ľudia, ktorí chceli byť viac disciplinovaní, to dosiahli behom dvoch týždňov pomocou aplikácie, ktorá im zasielala pripomienky dvakrát denne. Rovnaký proces fungoval aj u ľudí, ktorí chceli byť viac otvorení novým skúsenostiam. Týmto spôsobom môžete vykonať zmeny vlastnej osobnosti a zvykov.
Vedci už nejaký čas vedia, že vaša osobnosť nie je nemenná po celý život. Ako vysvetlil psychológ Benjamin Hardy pre Psychology Today, je dobré vnímať osobnosť ako body v spektre, kde môžete byť napríklad viac alebo menej extrovertní alebo viac či menej príjemní a že tieto vlastnosti sa môžu časom meniť v závislosti od vašich skúseností. Tiež dodáva, že na osobnosti sa dá pracovať.
To sa veľmi líši od toho, ako väčšina z nás vníma osobnosť, pričom nový výskum potvrdzuje názor psychológa. V experimente bolo celkovo 255 účastníkov rozdelených do dvoch skupín na základe zmien, ktoré chceli dosiahnuť. Vedci sa rozhodli zamerať na dve vyhľadávané zmeny: väčšiu sebadisciplínu a väčšiu otvorenosť novým skúsenostiam.
V obidvoch prípadoch dostávali účastníci každý deň dve automatické textové správy prostredníctvom mobilnej koučovacej aplikácie. Prvá správa im ráno pripomínala ciele, ktoré si sami stanovili pre tento deň, napríklad: ísť do posilňovne alebo vyskúšať nový recept. Ranné správy ponúkali povzbudenie a účastníkom pripomínali, čo všetko zatiaľ dosiahli. Druhá správa večer ich požiadala o vyplnenie krátkeho dotazníka, či splnili svoje ciele pre tento deň.
O dva týždne neskôr nastali pozitívne zmeny osobnosti
Na konci dvoch týždňov sa osobnosti účastníkov zmenili. V sebahodnotení obe skupiny potvrdili, že sa im podarilo získať viac disciplíny či otvorenosti. Traja ľudia, ktorí poznali každého účastníka, tiež vyplňovali dotazníky pred a po dvojtýždňovom experimente a popísali ich osobnosti. Aj keď títo „pozorovatelia“ vedeli, že ich priatelia alebo partneri sa podieľajú na výskume osobnosti, nevedeli, aké zmeny majú za cieľ. Aj napriek tomu si pozorovatelia na konci týchto dvoch týždňov všimli rovnaké zmeny, aké chceli účastníci dosiahnuť. Keď sa účastníci hodnotili znovu šesť týždňov po ukončení experimentu, tieto zmeny pretrvávali.
Bude zaujímavé sledovať, čo nám ďalší výskum povie o našej schopnosti meniť svoju osobnosť. Medzitým je tu pre nás všetkých jasné ponaučenie. Môžete zmeniť svoje správanie a dokonca aj svoju osobnosť. Aby ste to dosiahli, potrebujete každodenné ciele smerujúce k požadovanej zmene. Denne by ste si mali pripomínať to, čo zamýšľate a následne hlásiť, či sa vám podarilo to, čo ste plánovali.
Toto všetko môžete urobiť pre seba aj svojich blízkych. Nemusíte byť súčasťou experimentu a vlastne ani nepotrebujete aplikáciu. Stačí len chcieť sa zmeniť a môžete začať kedykoľvek, aj hneď teraz.

Google varuje: Tento mail ani neotvárajte!
Nový typ podvodu môže ukradnúť osobné údaje používateľov služby Gmail.

Mlákam sa pri parkovaní vyhnite, toto hrozí
Opakované dlhodobé státie v mlákach môže poškodiť viaceré časti vozidla, varuje odborník.

Hrôza počas vysielania: Moderátorka požiadala produkciu, aby okamžite kontaktovala jej mamu
Moderátorka prerušila rozhovor a požiadala televíznu produkciu, aby zavolala jej matke.

Autá DMC-12 známe z filmovej trilógie Návrat do budúcnosti sa vytrácajú z ciest
Autá DeLorean, ktoré preslávila filmová trilógia Návrat do budúcnosti, sa vytrácajú z ciest a postupne sa stávajú skôr zberateľskými predmetmi ako funkčnými vozidlami.

Mach zo záhrady netreba odstraňovať, pre toto je užitočný
Dlhoveký zelený nepriateľ záhradkárov nemusí byť na škodu.