14 jedál, ktoré najviac pomáhajú a škodia pečeni
Zistite, aká potrava vašej pečeni najviac vyhovuje, a čo jej naopak škodí.
Pečeň je veľký a ťažký orgán, ktorý sa nachádza na pravej strane brušnej dutiny. Jej hlavnou úlohou je filtrovať krv z tráviaceho traktu predtým, ako obehne zvyšok tela. Má tiež schopnosť zneškodniť chemikálie a metabolizovať lieky, alkohol, drogy a iné syntetické látky, vďaka čomu je pre život nevyhnutná.
Jedným z najčastejších ochorení pečene je zápal, známy pod názvom hepatitída, a cirhóza, ktorá spôsobuje zjazvenie orgánu. Tieto aj ďalšie ochorenia často súvisia so životným štýlom, pričom hlavnú rolu pri ich vzniku zohráva jedlo a nápoje, ktoré konzumujeme.
Aby ste predišli týmto a ďalším ochoreniam pečene, zvoľte si správnu stravu a vyhnite sa jedlám, ktoré pečeni preukázateľne škodia.
Jedlá, ktoré pomáhajú udržať zdravie pečene
- Ovsené vločky
Foto: Vladislav Noseek/Shutterstock.com
Pečeň je najzdravšia, keď telu dožičíme dostatok vlákniny. Kde inde ju hľadať, ak nie v obľúbenom raňajkovom jedle, ovsených vločkách? Tie pomáhajú zrýchliť trávenie a neraz podporujú chudnutie. To je dôležité aj pre pečeň, ktorá je pri obezite náchylnejšia na viac ochorení.
- Brokolica
Nič neprospeje zdraviu pečene a ďalších orgánov tak, ako ovocie a zelenina. Brokolica je ideálny príklad, ktorý pečeň chráni pred nealkoholickou steatózou. Brokolicu môžete podávať dusenú, opečenú alebo ako súčasť šalátu – kreativite sa medze nekladú.
- Káva
Ak bez kávy neprežijete ani deň, asi vás poteší, že tento nápoj sa stará aj o zdravie vašej pečene. Dve až tri šálky kávy denne podľa niektorých výskumov vedia ochrániť tento orgán pred poškodením z alkoholu alebo nezdravej stravy. Káva dokonca znižuje riziko rakoviny pečene.
- Zelený čaj
Foto: Nishihama/Shutterstock.com
Máločo má v sebe toľko katechínov ako zelený čaj. Ide o druh antioxidantov, ktoré chránia pred viacerými druhmi rakoviny, vrátane rakoviny pečene. Najviac katechínov z neho vyťažíte, ak si ho sami vylúhujete z čerstvých alebo usušených lístkov. Čaj treba piť teplý až horúci.
- Voda
Pečeni pomôžete aj vtedy, keď si udržíte optimálnu hmotnosť. Pri dosiahnutí tohto cieľa vám pomôže aj nahradenie sladených nápojov čistou vodou.
- Mandle
V orechoch možno nájsť množstvo vitamínu E, ktorým prekypujú najmä mandle. Vitamín E je kľúčovou zložkou pri ochrane pred steatózou. Mandle okrem toho prospievajú aj srdcu. Hodia sa buď samotné alebo aj do šalátu.
- Špenát
V listovej zelenine sa nachádza mocný antioxidant glutatión, ktorý podporuje funkciu pečene. Nájdete ho aj v špenáte, ktorý sa hodí napríklad do šalátu alebo ako príloha k hlavnému jedlu.
- Čučoriedky
Foto: Sunny Forest/Shutterstock.com
Čučoriedky obsahujú polyfenoly, ktoré vás ochránia pred vznikom nealkoholickej steatózy pečene. Ak vám čučoriedky nechutia, vymeňte ich za horkú čokoládu, olivy alebo slivky – všetky rovnako obsahujú polyfenoly.
- Bylinky a korenie
Zabite dve muchy jednou ranou, a ochráňte naraz pečeň aj srdce. Pomôže vám s tým oregano, šalvia alebo rozmarín. Podobne ako čučoriedky, aj tieto prísady sú bohatým zdrojom polyfenolov. Môžete staviť aj na škoricu, kari korenie a kurkumu.
Jedlá, ktoré škodia pečeni
- Mastné jedlá
Pre udržanie zdravia pečene sa vyhnite častej konzumácii hranolčekov a burgerov. Pečeň totiž nefunguje správne, ak musí neustále filtrovať nasýtené tuky z tohto druhu jedál. Práve mastné jedlá sú častou príčinou vzniku cirhózy pečene, ktorú sme spomínali na začiatku.
- Cukor
Foto: Pixel-Shot/Shutterstock.com
Jednou z úloh pečene je aj transformovať cukor na tuk. Ak to s cukrom preženiete, pečeň vyprodukuje nadmerné množstvo tuku, ktorý sa začne ukladať na miesta, kde nepatrí. Z dlhodobého hľadiska tak riskujete stukovatenie pečene.
- Soľ
Soľ je nevyhnutná pre správne fungovanie tela, no väčšina z nás jej denne prijme nadbytok. Strava bohatá na soľ zvyšuje riziko fibrózy, ktorá neraz vedie k zjazveniu pečene. Našťastie stačí spraviť niekoľko jednoduchých krokov, aby ste si pomohli – vyhýbajte sa spracovanému mäsu, ako je slanina a klobása. Namiesto plechoviek si kupujte vždy čerstvú zeleninu a pri varení soľte menej.
- Alkohol
Azda najväčším nepriateľom pečene je alkohol. Jeho nadmerná konzumácia spôsobuje poškodenie, a to aj vtedy, ak sa jej dopúšťate len príležitostne. Vo všeobecnosti platí, že ženy by na jedno posedenie nemali vypiť viac ako 4 alkoholické nápoje, muži 5.
- Balené pochúťky
Baví vás popri práci chrúmať čipsy, cukríky alebo iné produkty z kategórie nezdravých jedál? Vymeňte ich za oriešky alebo jablko. Takéto výrobky obsahujú množstvo soli, cukru a tuku a okrem toho, že vás nezasýtia, vám ešte aj ohrozia zdravie pečene.
Tieto bežné lieky výrazne zvyšujú riziko autizmu a ADHD, tehotné ženy by ich nemali brať
Lieky, ktoré užívajú milióny tehotných žien, môžu mať za následok autizmus u detí.
Lekár sa nakazil rakovinou: Takto ju dokázal dostať od pacienta
Ide o prvý zdokumentovaný prípad svojho druhu.
Tento druh mlieka je spojený s depresiou a úzkosťou
Výskumníci radia, ktorý typ mlieka je lepší z hľadiska vplyvu na duševné zdravie.
Odborník na rakovinu hrubého čreva: Tieto tri veci by som v kúpeľni nikdy nepoužil
Lekár prezradil niekoľko bežných vecí, ktoré vám po vykonaní potreby môžu škodiť.
Dietologička: Tieto vitamíny by som nikdy neužívala, spôsobujú obličkové kamene a rakovinu
Odborníčka na výživu onkologických pacientov varuje pred bežnými doplnkami stravy, ktoré užívajú milióny ľudí po celom svete.