V boji s novým koronavírusom môže pomôcť doplnok s prospešnými baktériami
Doplnok by mohol zvýšiť imunitu voči COVID-19 a iným vírusovým infekciám.
Ľudský gastrointestinálny trakt je osídlený biliónmi drobných živých organizmov nazývaných črevná mikroflóra alebo črevná mikrobiota. Črevná mikrobiota obsahuje množstvo dobrých baktérií, ktoré sú prospešné pre imunitný systém.
Medzi prospešnými a škodlivými baktériami existuje jemná rovnováha, ktorá je dôležitá pre imunitné funkcie. Dysbióza je stav, pri ktorom nastane nerovnováha v črevnej mikrobiote, čo má za následok náchylnosť voči infekciám.
Pacienti s COVID-19 majú nerovnováhu črevných baktérií
Štúdia publikovaná vo vedeckom žurnále Gastroenterology zistila, že ku dysbióze často dochádza aj u pacientov s COVID-19, pretože v ich črevách chýba veľa prospešných baktérií.
Mnoho probiotických doplnkov, ktoré sú určené na zlepšenie imunitného systému, má potenciálne nevýhody. Napríklad často strácajú účinnosť vplyvom žalúdočnej kyseliny, vysokej vlhkosti a teploty a majú krátku trvanlivosť.
Okrem toho nie všetky probiotiká môžu zvyšovať imunitu voči infekciám, ako je COVID-19. Profesor Francis Chan, spoluautor štúdie, uviedol:
"Zdravie čriev má kontrolu nad imunitným systémom nášho tela. Musíme určiť zloženie črevných baktérií, ktoré pomáha udržiavať našu obranu.
Následne môžeme upraviť črevnú mikroflóru, aby sa zvýšila naša imunita voči vírusovým a bakteriálnym infekciám. Bude to nový prístup v boji proti COVID-19.“
Vedci vytvorili vzorec probiotík, ktorý by mohol pomôcť v boji s koronavírusom
Výskumný tím identifikoval chýbajúce prospešné baktérie u pacientov s COVID-19 tak, že porovnal celý rad mikroorganizmov v ich črevách so zdravými ľuďmi. Potom vytvorili probiotický vzorec zameraný na dysbiózu čriev, aby sa zvýšila imunitná obrana proti vírusovým infekciám, ako je COVID-19.
Vedci očakávajú, že tento vzorec bude na trhu čoskoro dostupný ako doplnok stravy, ktorý má telu pomôcť v boji proti infekciám. Profesor Paul Kay Sheung Chan, spoluautor štúdie, povedal:
„Toto je prvá štúdia na svete, ktorá si uvedomila, že u pacientov s COVID-19 existuje závažná dysbióza čriev. Niektoré komenzálne symbionty, zvyčajne dobré baktérie, chýbali, zatiaľ čo iné patogény narastali v črevách pacientov. Tento stav pretrvával aj po prepustení pacientov. “
Vedecký tím navrhol metódu spracovania probiotického vzorca na zvýšenie množstva živých baktérií a tiež na zlepšenie ich stability.
Tieto bežné lieky výrazne zvyšujú riziko autizmu a ADHD, tehotné ženy by ich nemali brať
Lieky, ktoré užívajú milióny tehotných žien, môžu mať za následok autizmus u detí.
Lekár sa nakazil rakovinou: Takto ju dokázal dostať od pacienta
Ide o prvý zdokumentovaný prípad svojho druhu.
Tento druh mlieka je spojený s depresiou a úzkosťou
Výskumníci radia, ktorý typ mlieka je lepší z hľadiska vplyvu na duševné zdravie.
Odborník na rakovinu hrubého čreva: Tieto tri veci by som v kúpeľni nikdy nepoužil
Lekár prezradil niekoľko bežných vecí, ktoré vám po vykonaní potreby môžu škodiť.
Dietologička: Tieto vitamíny by som nikdy neužívala, spôsobujú obličkové kamene a rakovinu
Odborníčka na výživu onkologických pacientov varuje pred bežnými doplnkami stravy, ktoré užívajú milióny ľudí po celom svete.