• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Streda, 8.1.2025Meniny má Severín
Bratislava

Štát prevezme iba časť dlhu materskej SPP

  • 6:03 07.09.2013
  • BRATISLAVA
Štát prevezme iba časť dlhu materskej SPP

Nie všetok dlh materskej spoločnosti Slovenského plynárenského priemyslu (SPP) prevezme iba štát ako jej budúci 100-percentný vlastník. V podniku zostane po nástupe štátu čistý dlh vo výške 120 miliónov eur.

Česká firma Energetický a průmyslový holding (EPH), ktorá prenechá svoj 49-percentný podiel štátu, sa tak zbaví dlhu vo výške 59 mil. eur. Ku koncu minulého roka bol však čistý dlh SPP vyčíslený na sumu 589 mil. eur.

"Zvyšná časť čistého dlhu bude ekonomicky priradená ostatným spoločnostiam skupiny SPP. Objem alokovaný na ostatné spoločnosti bude približne 469 mil. eur," uviedlo ministerstvo hospodárstva vo svojom materiáli, ktorý predkladalo na vládu.
Do štyroch rokov by mohla byť matka SPP bez straty

Štát kúpou minoritného podielu matky SPP získa okrem iného nehnuteľný majetok v účtovnej zostatkovej cene približne 150 mil. eur a pracovný kapitál v hodnote približne 200 mil. eur. Z toho nadbytočné zásoby zemného plynu predstavujú viac ako 150 mil. eur.

Štát prostredníctvom Fondu národného majetku SR (FNM) taktiež ovládne Nadáciu SPP, Ekofond a Športový klub SPP.

Podiely v ostatných dcérskych spoločnostiach SPP sa nemenia, a teda si FNM zachováva svoj 51-percentný podiel a EPH bude kontrolovať 49 % akcií.

“S výhradou možnosti výmenu podielov v spoločnostiach prevádzkujúcich podzemné zásobníky zemného plynu, ktorá ešte nie je v súčasnosti finalizovaná,“ podotkol rezort hospodárstva, ktorý upozornil, že vďaka celej reorganizácii získa fond v tomto roku dividendy vo výške 400 mil. eur.

Minister hospodárstva Tomáš Malatinský sa po rokovaní vlády nechal počuť, že do troch-štyroch rokov by mohla byť matka SPP už bez straty, ktorá sa vytvára vďaka regulácii cien plynu pre domácnosti.

Túto stratu, ktorá sa v súčasnosti pohybuje na úrovni približne 100 mil. eur, chce štát ako jediný akcionár SPP okrem iného sanovať aj vyrokovaním výhodnejšej zmluvy o dodávkach plynu s ruskou spoločnosťou Gazprom. Cieľom manažmentu SPP je vyrokovať cenu dodávaného plynu, ktorá sa bude pohybovať na úrovní trhových cien, a objem dodávaného zemného plynu.

"Neúspešná renegociácia parametrov kontraktu by mala za následok výrazne horší výsledok hospodárenia SPP a nutnosť sanovať prípadné straty z dividendových príjmov. Predovšetkým spoločnosti Eustream a SPP - Distribúcia,“ podotklo ministerstvo.
Štát si musí dať pozor

Podľa rezortu hospodárstva sa však rokovania s Gazpromom v súčasnosti vyvíjajú pozitívne. "V tej súvislosti je však nutné upozorniť na fakt, že SPP má možnosť začať arbitráž voči ruskej spoločnosti v prípade, že sa nenájde riešenie, ktoré by bolo uspokojivé. Klauzula o renegociácii ceny je pomerne štandardná a dáva SPP šance na úspech v prípadnej arbitráži," konštatovalo ministerstvo.

Štát ako jediný vlastník SPP si podľa analýzy rezortu hospodárstva musí dať do budúcnosti pozor najmä na dve veci. A to na stratu trhového podielu, keďže trh so zemným plynom na Slovensku je plne liberalizovaný. A na možný príchod bývalých akcionárov SPP na Slovensko, spoločností E.ON Ruhrgas a GDF Suez, ako nových obchodníkov s plynom.

"Bývalí akcionári majú dlhoročné skúsenosti s fungovaním obchodu so zemným plynom na slovenskom trhu. Navyše počas niekoľkoročného pôsobenia v SPP majú veľmi dobrý prehľad o podnikaní spoločnosti, zákazníckom portfóliu, ziskovosti v jednotlivých segmentoch odberateľov plynu a v neposlednom rade detailné informácie o nákupnom kontrakte s dodávateľom plynu. To im dáva konkurenčnú výhodu, ktorá môže mať za následok v prípade vstupu na trh ďalšie zhoršovanie pozície SPP na domácom trhu,“ uzavrel rezort hospodárstva.

Česká spoločnosť EPH, ktorú ovládajú českí podnikatelia Daniel Křetinský a Petr Kellner a slovenská finančná skupina J&T, kúpila začiatkom tohto roka 49-percentný podiel SPP za 2,6 mld. eur. Celý proces prevzatia 100-percentného podielu SPP štátom by sa mal ukončiť do konca tohto roka.

Slovenský plynárenský priemysel je energetická spoločnosť. SPP priamo nadväzuje na viac ako 150-ročnú tradíciu plynárenstva na Slovensku. SPP poskytuje dodávky energií a s nimi spojené služby na Slovensku aj na medzinárodných trhoch.
Zdroj: SITA
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Premiér: V Bruseli budem riešiť Zelenského sabotáž na finančných záujmoch SR

Premiér: V Bruseli budem riešiť Zelenského sabotáž na finančných záujmoch SR

DNES - 18:36Ekonomické

Robert Fico chce vo štvrtok v Bruseli riešiť škodu vo výške takmer 1,5 miliardy eur, ktorú podľa neho Ukrajina spôsobila Slovensku zastavením tranzitu plynu.

KDH upozorňuje: Tieto rodiny tento rok prídu o 740 eur

KDH upozorňuje: Tieto rodiny tento rok prídu o 740 eur

DNES - 12:29Ekonomické

Pre konsolidáciu klesne životná úroveň rodín s viacerými deťmi.

Šefčovič na pôde WTO tvrdí, že EÚ je za svetový obchod založený na pravidlách

Šefčovič na pôde WTO tvrdí, že EÚ je za svetový obchod založený na pravidlách

VČERA - 17:20Ekonomické

Komisia spresnila, že Šefčovič odišiel na pracovnú návštevu do sídla WTO, aby opätovne potvrdil záväzok EÚ k systému obchodovania založeného na pravidlách.

Hlas-SD: Je namieste otázka, či SR bude naďalej podporovať vstup Ukrajiny do EÚ

Hlas-SD: Je namieste otázka, či SR bude naďalej podporovať vstup Ukrajiny do EÚ

VČERA - 16:45Ekonomické

Slovensko príde na základe kroku ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského o stámilióny eur tak pri nákupe plynu od iného dodávateľa, ako aj pri ušlých poplatkoch za tranzit do iných krajín.

Progresívne Slovensko kritizuje Fica za chaos v otázke tranzitu plynu

Progresívne Slovensko kritizuje Fica za chaos v otázke tranzitu plynu

VČERA - 16:13Ekonomické

Premiér Robert Fico (Smer-SD) vraj ide vo štvrtok (9. 1.) rokovať do Bruselu o tranzite plynu.