• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 2.12.2024Meniny má Bibiána
Bratislava

Ako sa vyhnúť ďalším vlnám pandémie koronavírusu

  • 20:15 16.09.2020
  • Svet
Ako sa vyhnúť ďalším vlnám pandémie koronavírusu

Vedci navrhli niekoľko intervencií, ktoré pomôžu zabrzdiť ďalšie vlny pandémie.

Pre zmiernenie niektorých protipandemických opatrení čelia krajiny novej vlne infekcií COVID-19. Podľa novej modelovej štúdie uverejnenej v časopise Nature Human Behaviour je však možné zabrániť opätovným vlnám pomocou jednoduchých opatrení. Aj keď nie je isté, či bude pandémia COVID-19 prichádzať v ďalších vlnách, vedci ostávajú skeptickí a pripravujú sa na ďalšie krízy.

Správanie ľudí má výrazný vplyv na odvrátenie potenciálnych ďalších vĺn koronavírusových infekcií. Jednoduché intervencie, ako je umývanie rúk, socálne dištancovanie a nosenie rúška na preplnených a uzavretých verejných miestach, by mohli v budúcnosti zabrániť tomu, aby sme museli vypnúť celú krajinu.

Účinný je dvojmesačný lockdown a postupné uvoľňovanie opatrení

Táto modelová štúdia tiež ukazuje, že tzv. lockdown by mal trvať dva mesiace, aby sa dosiahol vrchol infekcií COVID-19, a potom je potrebné postupne zmierňovať opatrenia, aby sa znížilo riziko ďalšej vlny.

Proces uvoľňovania opatrení by mal byť opatrný, pretože je len tenká hranica medzi záchranou ekonomiky a obavou z druhej vlny, ktorá by mohla preťažiť systémy zdravotnej starostlivosti. Profesor Xavier Rodó, hlavný autor štúdie, uviedol:

"Problém je, že hodnotenie tohto rizika je náročné vzhľadom na nedostatok spoľahlivých informácií o skutočnom počte infikovaných ľudí alebo miere získanej imunity v populácii."

Vedci v štúdii vytvorili model založený na rozdelení populácie do siedmich scenárov: náchylná, karanténna, vystavená vírusu, infekčná a nezistená, hlásená a obmedzená, zotavená a mŕtva.

Profesor Rodó povedal, že jeho model je odlišný, pretože berie do úvahy návrat ľudí, ktorí boli predtým v karanténe, do populácie náchylnej na infekciu. Tak mohli vedci odhadnúť účinok návratu ľudí do spoločnosti a zahŕňa správanie ľudí a vnímanie rizika ako modulačné faktory.

Leonardo López, prvý autor štúdie, uviedol:

„Tento model môže byť obzvlášť užitočný pre krajiny, kde ešte nebol dosiahnutý vrchol prípadov, napríklad na južnej pologuli. Umožnilo by to vyhodnotiť kontrolné postupy a minimalizovať počet prípadov a úmrtí spôsobených vírusom."

Aj keď krajiny menej testujú a dohľadávajú kontakty, kľúčové sú hygienické opatrenia a dištancovanie

Už predchádzajúce štúdie potvrdili účinok umývania rúk a sociálneho dištancovania. Cieľom tejto štúdie bolo vyhodnotiť tieto typy správania na prevenciu a kontroly infekcie. Výsledky ukazujú, že na rozdiel od unáhleného návratu do spoločnosti, dokáže postupný návrat do normálu znížiť mieru infekcií a počet úmrtí.

Profesor Rodó povedal:

„Ak sa nám podarí znížiť rýchlosť prenosu o 30% pomocou masiek, hygieny rúk a sociálneho dištancovania, môžeme výrazne znížiť veľkosť nasledujúcej vlny. Pri znížení rýchlosti prenosu o 50% by sme sa jej mohli úplne vyhnúť.“

Výsledky tiež ukazujú, že aj keď krajiny nevykonávajú veľa testov a nesledujú kontakty infikovaných, hygiena rúk, spoločenské dištancovanie a nosenie rúška je kľúčové k obmedzeniu šírenia nového koronavírusu. Výsledky simulácie navyše ukazujú, že čím dlhšie sú ľudia imunní voči chorobe, tým dlhší je časový interval medzi vrcholmi pandémie.

Zdroj: Info.sk, TM, news-medical.net, nature.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Európou sa šíri nebezpečný vírus, liek neexistuje

Európou sa šíri nebezpečný vírus, liek neexistuje

21:06 30.11.2024Veda

WHO vyzýva na očkovanie, vírus potvrdili už v troch európskych krajinách.

Vysádzanie stromov v Arktíde môže škodiť: Vedci dospeli k šokujúcim zisteniam o globálnom otepľovaní

Vysádzanie stromov v Arktíde môže škodiť: Vedci dospeli k šokujúcim zisteniam o globálnom otepľovaní

20:03 17.11.2024Veda

Vedci prekvapili novými zisteniami o účinku vysádzania stromov v Arktíde.

Vedci prekvapili: Toto sa deje ženám, keď každý deň jedia vajcia

Vedci prekvapili: Toto sa deje ženám, keď každý deň jedia vajcia

7:01 17.11.2024Veda

Odborníci dospeli k zaujímavým výsledkom.

Táto zložka vo víne môže pomáhať pri prevencii rakoviny hrubého čreva

Táto zložka vo víne môže pomáhať pri prevencii rakoviny hrubého čreva

20:01 16.11.2024Veda

Látka nájdená vo víne by mohla pomôcť predchádzať fatálnym ochoreniam.

Toto je maximálny vek, ktorého sa môžete dožiť

Toto je maximálny vek, ktorého sa môžete dožiť

7:24 04.11.2024Veda

Na základe výskumu sa zistilo, akého maximálneho veku sa človek môže skutočne dožiť.