Tieto povahové vlastnosti zvyšujú riziko úmrtia pri infarkte
U ľudí s týmito povahovými vlastnosťami existuje štatisticky vyššie riziko úmrtia pri opakovanej zástave srdca.
Sarkazmus sa vždy nevníma ako negatívna povahová črta, no rozhodne vám nepridáva na zdraví. Ako totiž dokázala štúdia z Univerzity v Tennessee, spolu s pesimizmom a cynizmom sa aj on podieľa na zhoršení vyhliadok pri zotavovaní z opakovaného infarktu.
Z analýzy 2300 pacientov, ktorí prekonali infarkt, vyplýva, že tí, ktorí navonok pôsobia negatívne, sú častejšie obeťou druhého infarktu v prípade, že nastane do dvoch rokov od prvého. Do kategórie „negatívnych emócií“ v tomto prípade môžeme zaradiť sarkazmus, cynizmus, hnevlivosť, netrpezlivosť a podráždenosť.
Podľa výskumníkov negatívne emócie kladú na srdce nepretržitý tlak. Okrem toho predpokladajú, že ľudia, ktorí sa k ostatným správajú nepriateľsky, sa o seba málokedy dôsledne starajú. Takisto ide častejšie o fajčiarov, konzumentov alkoholu a vo všeobecnosti ľudí s nezdravým spôsobom života.
Nepriateľskosť pacientov sa merala pomocou testu osobnosti. Po jeho vykonaní vedci sledovali účastníkov po dobu 2 rokov. Po 24 mesiacoch sa porovnali osobnostné typy zosnulých, z čoho vyplynulo, že pri nepriateľskom správaní existuje vysoká pravdepodobnosť úmrtia v dôsledku opakovaného infarktu.
Ako sa uvádza v publikácii European Journal of Cardiovascular Nursing, osobnosť človeka dokáže ovplyvniť zdravie jeho srdca a ciev prostredníctvom psychologických a behaviorálnych mechanizmov.
„U nepriateľských jedincov častejšie dochádza k zrážaniu krvi a majú zvýšenú hladinu adrenalínu, abnormálne hladiny cholesterolu a triglyceridov a zvýšenú reaktivitu srdca. Tieto známe zápalové faktory môžu vyvolať zástavu srdca a zhoršiť jej prognózu.“
Predošlé výskumy, ktoré sa zamerali na ľudskú povahu a jej vplyv na zdravie srdca, potvrdzujú aj opačnú súvislosť – optimizmus sa niekoľkokrát preukázal ako nástroj na upevnenie zdravia srdca a ciev. Dobrá nálada totiž znižuje množstvo stresových hormónov, pulz a krvný tlak.
Pozitívne naladení ľudia okrem toho štatisticky častejšie cvičia a pijú menej alkoholu. Rovnako sa neoddávajú iným návykovým látkam a zdravšie sa stravujú.
Podľa autorky štúdie z Tennessee Tracey Vitoriovej súbor negatívnych vlastností nemožno označiť za chvíľkovú zlú náladu. „Nejde len o momentálny stav, ale o spôsob, akým človek vo všeobecnosti komunikuje s inými ľuďmi,“ hovorí.
Vitoriová dodáva, že k zlepšeniu zdravia srdca a ciev pomáha zmena životného štýlu, ale aj postoja k životu a okoliu.
Tieto bežné lieky výrazne zvyšujú riziko autizmu a ADHD, tehotné ženy by ich nemali brať
Lieky, ktoré užívajú milióny tehotných žien, môžu mať za následok autizmus u detí.
Lekár sa nakazil rakovinou: Takto ju dokázal dostať od pacienta
Ide o prvý zdokumentovaný prípad svojho druhu.
Tento druh mlieka je spojený s depresiou a úzkosťou
Výskumníci radia, ktorý typ mlieka je lepší z hľadiska vplyvu na duševné zdravie.
Odborník na rakovinu hrubého čreva: Tieto tri veci by som v kúpeľni nikdy nepoužil
Lekár prezradil niekoľko bežných vecí, ktoré vám po vykonaní potreby môžu škodiť.
Dietologička: Tieto vitamíny by som nikdy neužívala, spôsobujú obličkové kamene a rakovinu
Odborníčka na výživu onkologických pacientov varuje pred bežnými doplnkami stravy, ktoré užívajú milióny ľudí po celom svete.