Ako povaha človeka ovplyvňuje plač a 12 ďalších vecí, ktoré ste o slzách nevedeli
- 9:24 20.09.2020
- Bratislava

Na to, ako často plačete, okrem iného vplýva aj výchova, pohlavie, prostredie a nálada. Najnovší psychologický výskum sa pozrel na najzaujímavejšie poznatky o tomto emocionálnom prejave.
Plač je jeden z najbežnejších emocionálnych prejavov človeka. Každý z nás si ho už minimálne raz zažil, no aj tak o ňom vieme len málo.
Nedostatok poznatkov o plači v oblasti psychológie sa pokúsil napraviť výskum publikovaný v žurnále Psychotherapy, ktorého cieľom je priviesť tomuto citovému prejavu väčšiu pozornosť psychológov. Pozrime sa na 13 poznatkov, ktoré výskum priniesol a možno vás zaujmú:
1. Medzi 5 najčastejších príčin plaču patrí strata (partnera, rodinného príslušníka a podobne), beznádej, fyzická bolesť a nepohodlie, empatický plač (napríklad plač ako reakcia na emócie niekoho iného) a nadmerne pozitívne alebo dojímavé situácie (slzy šťastia).
2. Medzi plačom žien a mužov nie je žiadny badateľný rozdiel.
3. Ženy v priemere plačú 2 až 5-krát za mesiac, zatiaľ čo muži len 0 až 1-krát za mesiac. Rozdiel vzniká v období dospievania a pravdepodobne je dôsledkom rozdielnej socializácie (chlapcom sa často hovorí, aby neplakali).
4. Empatickejší ľudia sa ľahšie rozplačú v pozitívnych aj negatívnych situáciách ako menej empatickí ľudia. Neurotickí ľudia sa ľahšie rozplačú v negatívnych situáciách, ale v pozitívnych situáciách plačú rovnako často ako menej neurotickí ľudia.
5. Ak patríte k ľuďom, ktorí ťažšie nadväzujú vzťahy, pravdepodobne plačete menej ako niekto, kto rýchlo „vhupne“ do vzťahu.
6. Ľudia v bohatých demokratických krajinách plačú častejšie ako ľudia z iných častí sveta.
7. Pohľad na plač niekoho iného mení našu perspektívu na daného človeka. Plačúci ľudia sú vnímaní ako viac empatickí, spoľahliví, úprimní a menej agresívni. Rovnako ich vnímame ako emocionálne nestabilných, čo možno považovať za negatívny efekt.
8. Záleží aj na mieste, kde sa človek rozplače. Plač na pracovisku je vnímaný horšie ako napríklad plač v súkromí.
9. Asi 50 percentám ľudí plač prináša psychickú úľavu.
10. Zhruba 10 percent ľudí sa po plači cíti horšie.
11. To, ako sa človek po plači cíti, vo veľkom závisí od ľudí, ktorí ho v tom čase obklopujú. Ak z ich strany cíti podporu a utešenie, bude sa cítiť lepšie.
12. Plač sa vyskytne na asi 15 až 30 percentách psychoterapeutických sedení.
13. Plač u psychoterapeuta sa spája s lepším výsledkom sedenia. Vyjadrenie emócií je totiž dôležitým krokom k úspešnej liečbe.

Google varuje: Tento mail ani neotvárajte!
Nový typ podvodu môže ukradnúť osobné údaje používateľov služby Gmail.

Mlákam sa pri parkovaní vyhnite, toto hrozí
Opakované dlhodobé státie v mlákach môže poškodiť viaceré časti vozidla, varuje odborník.

Hrôza počas vysielania: Moderátorka požiadala produkciu, aby okamžite kontaktovala jej mamu
Moderátorka prerušila rozhovor a požiadala televíznu produkciu, aby zavolala jej matke.

Autá DMC-12 známe z filmovej trilógie Návrat do budúcnosti sa vytrácajú z ciest
Autá DeLorean, ktoré preslávila filmová trilógia Návrat do budúcnosti, sa vytrácajú z ciest a postupne sa stávajú skôr zberateľskými predmetmi ako funkčnými vozidlami.

Mach zo záhrady netreba odstraňovať, pre toto je užitočný
Dlhoveký zelený nepriateľ záhradkárov nemusí byť na škodu.