V tomto veku sa najčastejšie vyskytuje vyhorenie. Netýka sa to aj vás?
- 18:05 22.09.2020
- Londýn
K vyhoreniu dochádza pri dlhodobom vplyve stresu, ktorý spôsobuje emocionálnu, fyzickú a psychickú vyčerpanosť. Väčšinou sa pritom vyskytuje v konkrétnom veku.
Vyhorenie by sme skrátene mohli charakterizovať ako stav nadmernej záťaže, emocionálneho vypätia a neschopnosti spĺňať požiadavky okolia. Vyhorenie je zvyčajne odpoveď organizmu na nadmerné množstvo času v práci a nedostatok priestoru pre sebarealizáciu.
Práca a pracovné nasadenie vo veľkom ovplyvňuje aj to, v akom veku sa s vyhorením stretávame najčastejšie. Britská realitná spoločnosť The Office Group (TOG) zmapovala najčastejšie príčiny vyhorenia u ľudí v produktívnom veku, a dospela k záveru, že k vyhoreniu zväčša dochádza vo veku 32 rokov.
Podľa TOG k vyhoreniu v tomto veku prispieva aj fakt, že pracujúci Briti v súčasnosti zažívajú už druhú ekonomickú recesiu od nástupu do zamestnania, s čím súvisí aj dlhší čas bežne strávený v práci.
Za najčastejšie príčiny vyhorenia Briti označili nadčasy pri práci z domu (59%), neschopnosť oddeliť súkromný život od pracovného (42%) a neistý pracovný trh so zvyšujúcou sa konkurenciou (33%). Samozrejme, k týmto dôvodom prispieva aj fakt, že v dôsledku pandémie COVID-19 sa väčšina firiem presunula do domácností jednotlivých zamestnancov, čím sa obmedzil prenos ochorenia na verejnosti. Podobné opatrenia prijali aj iné krajiny.
Ako ukazujú dáta, v Británii v dôsledku krízy netrpia len ľudia v strednom veku. Aj 48% pracovníkov po 50-ke udáva, že od začiatku pandémie nemali dlhšiu dovolenku. Naproti tomu každý šiesty zamestnaný dvadsiatnik uvádza, že neustále bojuje s pracovným vyčerpaním.
Až takmer polovica opýtaných kvôli stresu dala výpoveď, a viac ako štvrtina by si pri hrozbe vyhorenia vzala neplatené voľno.
Väčšina z 3200 opýtaných sa po práci obracia na pomoc jogy a meditácie, vďaka ktorým nepodliehajú vyhoreniu.
Viac ako 50 percent účastníkov prieskumu uvádza, že počas pandémie pracovali nad rámec svojho zazmluvneného pracovného času. V priebehu 5 mesiacov väčšina z nich venovala nadčasom v prepočte celých 7 pracovných dní. K vyhoreniu u nich prispieva aj nedostatok socializácie na pracovisku a blízkosť práce k domovu.
Jednoduché kroky, ako predísť vyhoreniu
Ak sa práca z domu týka aj vás, alebo sa nachádzate vo veku, keď vyhorenie dolieha na väčšinu pracovníkov, určite oceníte rady, ktoré zlepšia vaše mentálne zdravie nielen na pracovisku, ale aj v súkromnom živote.
Oddeľujte dennú a nočnú rutinu
Je jedno, či dochádzate do práce, alebo pracujete z domu – v oboch prípadoch by ste sa mali pridržiavať konzistentných časov na vstávanie a spánok. Pomôžete tak telu s regulovaním 24-hodinového cirkadiánneho rytmu.
Spíšte si zoznam povinností
Nemusíte byť vedec, aby ste vedeli, že čím viac úloh plníte naraz, tým menej pozornosti venujete každej z nich. Takáto práca má dopad na to, ako rýchlo ju vykonáte, pričom strácate čas aj medzi prechodom od jedného zadania k druhému. Pomôže preto zoznam s úlohami, ktoré splníte postupne.
Prírodné svetlo
Spomínaný cirkadiánny rytmus je hnací motor, ktorý telu pomáha určiť, kedy je čas na spanie a kedy by malo bdieť. Spolieha sa predovšetkým na svetlo, ktoré by sme mu počas dňa nemali odoberať. Štúdie naznačujú, že čím viac sa počas dňa vystavujete svetlu, tým dlhší a kvalitnejší je váš spánok v noci.
Vyzeralo to ako zápal slepého čreva, ženu v nemocnici však čakalo prekvapenie
Len 40 minút po prijatí v nemocnici prišiel šok. Prasknuté slepé črevo sa nakoniec ukázalo ako falošná diagnóza.
Video: Pred domom padol meteorit, všetko zachytila kamera
Podľa NASA ide o skutočne unikátnu udalosť.
Pozor na infikované kŕmidlá pre vtáky. Takto zistíte, či sa šíri nákaza
Tu je niekoľko tipov, ako rozpoznať, či sa v okolí kŕmidla šíri nákaza.
Pozor na podvodné správy v Gmail: Takto vám ukradnú bankové údaje
Podvodníci našli nový spôsob, ako sa dostať k údajom obetí.
Pozor na túto taktiku narcistov – často ju vidieť vo vzťahoch
Partneri, ktorí toto robia vo vzťahu, obvykle vykazujú vysokú mieru narcistických prejavov správania.