2-metrový odstup nestačí: Toto musíte urobiť, aby sa nový koronavírus nešíril v interiéri
Je sociálny dištanc dostatočne efektívny, alebo existujú lepšie spôsoby, ako znížiť šírenie COVID-19?
Koronavírus sa môže šíriť vo vzduchu na vzdialenosť viac ako 10 metrov, keď infikované osoby vydychujú kvapôčky, kašlú, kýchajú alebo dokonca len hovoria. Vírusové kvapôčky sú veľmi malé, a preto sa môžu šíriť ďalej, ako odporúčané odstupy medzi osobami.
Štúdie ukázali, že akonáhle vírus SARS-CoV-2 opustí telo, zostáva aktívny po dobu 3 až 16 hodín. Šanca na vdýchnutie kvapôčok vírusu zo vzduchu je vyššia na preplnených miestach alebo pri blízkom kontakte menej ako 2 metre od infikovanej osoby.
Nedávna petícia podpísaná 239 vedcami poukazuje na to, že vírusové aerosóly môžu cestovať ďalej ako súčasné pravidlá o dištancovaní, čo naznačuje, že je potrebné prijať opatrenia na zabránenie prenosu COVID-19.
Jedna zo signatárov petície Lidia Morawska, uviedla:
„Štúdie signatárov a ďalších vedcov preukázali bez akejkoľvek pochybnosti, že vírusy sa vydychujú v mikrokvapkách dostatočne malých na to, aby zostali vo vzduchu a predstavovali riziko expozície infikovanej osoby nad 1 až 2 m. Pri typických vnútorných rýchlostiach vzduchu bude 5-mikrónová kvapka cestovať desiatky metrov, oveľa ďalej ako rozmery typickej miestnosti, pričom sa usadzuje od výšky 1,5 m nad podlahou.“
Výskum ukázal, že riziko vzdušného prenosu Covid-19 je v interiéroch takmer 19-krát vyššie ako na otvorených priestranstvách. Mnoho vnútorných miest nemá dobré vetranie, čo zvyšuje riziko infekcie.
Signatári zdôrazňujú niektoré praktické opatrenia, na ktoré poukázali aj v starších štúdiách:
- Správne vetranie budov, aby sa zabezpečil čistý vzduch z vonku a filtrovaný vzduch, najmä v nemocniciach, verejných budovách, opatrovateľských domoch, na pracoviskách a v školách.
- Prostriedky na kontrolu infekcie prenášanej vzduchom, napríklad vysokoúčinná filtrácia vzduchu a germicídne ultrafialové svetlá.
- Zabránenie preplneniu verejných budov a verejnej dopravy.
Vedci o opatreniach uvádzajú:
„Sú praktické a dajú sa ľahko implementovať a mnohé sú nenákladné. Napríklad jednoduché kroky, ako je otvorenie dverí aj okien, môže dramaticky zvýšiť rýchlosť prúdenia vzduchu v mnohých budovách.
Početné zdravotnícke orgány sa v súčasnosti zameriavajú na umývanie rúk, udržiavanie sociálneho dištancu a preventívne opatrenia proti kvapôčkam.
Umývanie rúk a sociálne dištancovanie je vhodné, ale zdá sa, že je nedostatočné na ochranu pred respiračnými mikrokvapkami prenášajúcimi vírusy, ktoré infikované osoby uvoľnili do ovzdušia.“
Európou sa šíri nebezpečný vírus, liek neexistuje
WHO vyzýva na očkovanie, vírus potvrdili už v troch európskych krajinách.
Vysádzanie stromov v Arktíde môže škodiť: Vedci dospeli k šokujúcim zisteniam o globálnom otepľovaní
Vedci prekvapili novými zisteniami o účinku vysádzania stromov v Arktíde.
Vedci prekvapili: Toto sa deje ženám, keď každý deň jedia vajcia
Odborníci dospeli k zaujímavým výsledkom.
Táto zložka vo víne môže pomáhať pri prevencii rakoviny hrubého čreva
Látka nájdená vo víne by mohla pomôcť predchádzať fatálnym ochoreniam.
Toto je maximálny vek, ktorého sa môžete dožiť
Na základe výskumu sa zistilo, akého maximálneho veku sa človek môže skutočne dožiť.