2-metrový odstup nestačí: Toto musíte urobiť, aby sa nový koronavírus nešíril v interiéri

Je sociálny dištanc dostatočne efektívny, alebo existujú lepšie spôsoby, ako znížiť šírenie COVID-19?
Koronavírus sa môže šíriť vo vzduchu na vzdialenosť viac ako 10 metrov, keď infikované osoby vydychujú kvapôčky, kašlú, kýchajú alebo dokonca len hovoria. Vírusové kvapôčky sú veľmi malé, a preto sa môžu šíriť ďalej, ako odporúčané odstupy medzi osobami.
Štúdie ukázali, že akonáhle vírus SARS-CoV-2 opustí telo, zostáva aktívny po dobu 3 až 16 hodín. Šanca na vdýchnutie kvapôčok vírusu zo vzduchu je vyššia na preplnených miestach alebo pri blízkom kontakte menej ako 2 metre od infikovanej osoby.
Nedávna petícia podpísaná 239 vedcami poukazuje na to, že vírusové aerosóly môžu cestovať ďalej ako súčasné pravidlá o dištancovaní, čo naznačuje, že je potrebné prijať opatrenia na zabránenie prenosu COVID-19.
Jedna zo signatárov petície Lidia Morawska, uviedla:
„Štúdie signatárov a ďalších vedcov preukázali bez akejkoľvek pochybnosti, že vírusy sa vydychujú v mikrokvapkách dostatočne malých na to, aby zostali vo vzduchu a predstavovali riziko expozície infikovanej osoby nad 1 až 2 m. Pri typických vnútorných rýchlostiach vzduchu bude 5-mikrónová kvapka cestovať desiatky metrov, oveľa ďalej ako rozmery typickej miestnosti, pričom sa usadzuje od výšky 1,5 m nad podlahou.“
Výskum ukázal, že riziko vzdušného prenosu Covid-19 je v interiéroch takmer 19-krát vyššie ako na otvorených priestranstvách. Mnoho vnútorných miest nemá dobré vetranie, čo zvyšuje riziko infekcie.
Signatári zdôrazňujú niektoré praktické opatrenia, na ktoré poukázali aj v starších štúdiách:
- Správne vetranie budov, aby sa zabezpečil čistý vzduch z vonku a filtrovaný vzduch, najmä v nemocniciach, verejných budovách, opatrovateľských domoch, na pracoviskách a v školách.
- Prostriedky na kontrolu infekcie prenášanej vzduchom, napríklad vysokoúčinná filtrácia vzduchu a germicídne ultrafialové svetlá.
- Zabránenie preplneniu verejných budov a verejnej dopravy.
Vedci o opatreniach uvádzajú:
„Sú praktické a dajú sa ľahko implementovať a mnohé sú nenákladné. Napríklad jednoduché kroky, ako je otvorenie dverí aj okien, môže dramaticky zvýšiť rýchlosť prúdenia vzduchu v mnohých budovách.
Početné zdravotnícke orgány sa v súčasnosti zameriavajú na umývanie rúk, udržiavanie sociálneho dištancu a preventívne opatrenia proti kvapôčkam.
Umývanie rúk a sociálne dištancovanie je vhodné, ale zdá sa, že je nedostatočné na ochranu pred respiračnými mikrokvapkami prenášajúcimi vírusy, ktoré infikované osoby uvoľnili do ovzdušia.“

Zdravotníci varujú: 24 vírusov, ktoré môžu spustiť ďalšiu pandémiu
Britskí zdravotníci zverejnili zoznam potenciálnych patogénov, ktoré môžu viesť k vzniku ďalšej pandémie. Viaceré z nich sú už v obehu.

Poľskí vedci vyvíjajú robota, ktorý mapuje lesy a zbiera aj kliešte
Medzinárodný vedecký tím, ktorého súčasťou sú odborníci z poľských univerzít, pracuje na vývoji robota určeného na mapovanie lesov.

Tieto bylinky v sebe skrývajú liek na Alzheimerovu chorobu
Dve bylinky môžu skrývať kľúč k liečbe demencie.

Takto sa dá zarobiť 5000 eur za ležanie v posteli
Dobrovoľníci dostanú tisíce eur za 10 dní ležania v špeciálnej posteli.

ISS zaznamenala míľnik, Zem obehla už 150.000 krát
Medzinárodná vesmírna stanica (ISS) dosiahla v utorok významný míľnik, keď dokončila svoj 150-tisíci obeh okolo Zeme.