Káva verzus rakovina: S týmto druhom zhubného ochorenia si poradí najlepšie
Len niekoľko šálok kávy za deň dokáže zvýšiť šance onkologických pacientov na vyliečenie.
Na Slovensku každoročne pribudne 4-tisíc pacientov s rakovinou hrubého čreva a konečníka, kvôli čomu patríme medzi krajiny s najvyšším výskytom tohto ochorenia. Zvlášť nebezpečná je metastatická rakovina hrubého čreva a konečníka, ktorá je vo väčšine prípadov neliečiteľná.
Sľubné výsledky pri liečbe rakoviny ale okrem tradičnej chemoterapie, rádioterapie a imunoterapie podporuje aj obyčajná káva. Vedci totiž prišli s prevratnou štúdiou, v ktorej tvrdia, že pitie tohto nápoja dokáže predĺžiť život onkologických pacientov až o 39 mesiacov.
Z 1200 účastníkov rozsiahlejšej štúdie tí, ktorí denne vypili štyri šálky kávy a viac, sa mohli tešiť z o 36 percent vyššej šance na záchranu života. Toto percento pritom záleží od počtu vypitých šálok kávy:
- pri vypití jednej šálky kávy denne sa účastníci dožívali 30 mesiacov od diagnózy
- pri vypití dvoch až troch šálok kávy denne sa konzumenti dožívali 32 mesiacov od stanovenia diagnózy
- pri vypití štyroch šálok kávy denne a viac sa účastníci dožívali približne 39 mesiacov od diagnózy
Viac kávy tiež znamená pomalší progres ochorenia. U tých, ktorí denne vypili dve až tri šálky kávy, sa priebeh rakoviny zhoršoval pomalšie ako u tých, ktorí vypili len jednu šálku alebo menej. Tento účinok bol ešte väčší u pacientov, ktorí denne vypili štyri a viac šálok kávy.
Účinky kávy na spomalenie rakoviny sú rovnaké pri káve s obsahom aj bez obsahu kofeínu. O káve sa pritom už v minulosti hovorilo ako o možnom prostriedku na prevenciu rakoviny. Štúdia študenta medicíny na Mayo Clinic School of Medicine vo Phoenixe Christophera Mackintosha je ale prvá, ktorá skúmala jej vplyv na metastatickú formu rakoviny hrubého čreva.
Vedci pripomínajú, že ich štúdia neposkytuje jasný dôkaz o tom, že káva lieči rakovinu hrubého čreva a konečníka. Mackintosh okrem toho prízvukuje, že pacienti s týmto ochorením by nemali zvyšovať konzumáciu kávy len kvôli jednej štúdii.
„Ak niekto trpí kolorektálnou rakovinou a má rád kávu, pokojne ju môže ďalej piť bez strachu zo zhoršenia prognózy ochorenia. Podobné rozhodnutia by, samozrejme, mali prichádzať až po diskusii so zodpovedajúcim lekárom.“
Káva obsahuje viac ako tisíc chemických zlúčenín, z ktorých mnohým sa pripisuje bioaktívny potenciál. Polyfenoly napríklad nesú antioxidačné a protizápalové účinky, zatiaľ čo kofeín podporuje pohyb čriev.
Mackintosh s kolegami polemizuje aj o možnej schopnosti kofeínu bojovať proti ochoreniu vďaka vplyvu na vylučovanie inzulínu. Túto teóriu podporuje aj harvardský profesor medicíny Andrew Chan. „Káva má protizápalové účinky a znásobuje citlivosť tkaniva na účinky inzulínu, čo pomáha pri regulácii cukru,“ vysvetlil. „Obidva tieto mechanizmy môže redukovať riziko rakoviny.“
Tieto bežné lieky výrazne zvyšujú riziko autizmu a ADHD, tehotné ženy by ich nemali brať
Lieky, ktoré užívajú milióny tehotných žien, môžu mať za následok autizmus u detí.
Lekár sa nakazil rakovinou: Takto ju dokázal dostať od pacienta
Ide o prvý zdokumentovaný prípad svojho druhu.
Tento druh mlieka je spojený s depresiou a úzkosťou
Výskumníci radia, ktorý typ mlieka je lepší z hľadiska vplyvu na duševné zdravie.
Odborník na rakovinu hrubého čreva: Tieto tri veci by som v kúpeľni nikdy nepoužil
Lekár prezradil niekoľko bežných vecí, ktoré vám po vykonaní potreby môžu škodiť.
Dietologička: Tieto vitamíny by som nikdy neužívala, spôsobujú obličkové kamene a rakovinu
Odborníčka na výživu onkologických pacientov varuje pred bežnými doplnkami stravy, ktoré užívajú milióny ľudí po celom svete.