Tieto vakcíny majú prekvapivo pozitívny vplyv na rozvoj Alzheimerovej choroby
Očkovanie môže pomôcť znížiť riziko vzniku Alzheimerovej choroby o 40%.
Očkovanie proti chrípke a pneumónii môže podľa nového výskumu znížiť aj riziko vzniku Alzheimerovej choroby v budúcnosti. Štúdia predstavená na Medzinárodnej konferencii Alzheimerovej asociácie 27. júla skúmala zdravotné záznamy 9 066 ľudí vo veku nad 60 rokov.
Po analýze údajov vedci zistili, že ľudia ktorí dostali jednu vakcínu proti chrípke, mali o 17% nižšie riziko vzniku Alzheimerovej choroby. Avšak u ľudí, ktorí boli v priebehu času zaočkovaní viac ako raz, sa riziko vzniku ochorenia znížilo o ďalších 13%. Ľudia, ktorí mali najmenšie riziko vzniku Alzheimerovej choroby, dostali svoju prvú vakcínu proti chrípke v mladšom veku.
Ako môže očkovanie proti chrípke znížiť vaše riziko Alzheimerovej choroby?
Ako uviedol spoluautor štúdie Albert Amran pre Verywell, existuje niekoľko teórií:
„Medzi hlavnými je myšlienka, že samotné pravidelné očkovanie môže udržiavať imunitný systém v kondícii, keď starne. S pokračujúcou pandémiou vidíme, že reakcia na vírusy u starších pacientov je oveľa menej kontrolovaná a celkovo horšia."
Predchádzajúci výskum publikovaný v časopise Brain, Behavior and Immunity zistil, že ľudia, ktorí mali chrípku, nemajú zvýšené riziko vzniku Alzheimerovej choroby. Podľa Amrana to naznačuje, že svoju úlohu zohráva samotná chrípka:
"Vírus chrípky aj vakcína obsahujú bielkoviny nachádzajúce sa vo víruse a môžu ovplyvniť imunitný systém, aby pomohol zabrániť Alzheimerovej chorobe."
Je tiež možné, že ľudia, ktorí sa dajú očkovať proti chrípke, sa lepšie starajú o svoje zdravie a to môže znížiť riziko Alzheimerovej choroby. Ako uviedla Lealani Mae Acostová, neurologička špecializovaná na neurodegeneratívne poruchy pamäti na Vanderbilt University Medical Center:
„Vieme, že viaceré rizikové faktory, najmä vaskulárne rizikové faktory, ako je vysoký krvný tlak a cukrovka, sú spojené so zvýšeným rizikom vzniku Alzheimerovej choroby, takže ľudia, ktorí sa usilujú zostať zdraví pomocou preventívnych aktivít, ako je napríklad očkovanie proti chrípke, môžu tiež lepšie zvládať ďalšie rizikové faktory Alzheimerovej choroby.“
Amran však tvrdí, že jeho výskumný tím overil tento účinok tak, že porovnával užívanie liekov pacientov, vrátane množstva liekov, ktoré sa zvyčajne podávajú počas chirurgického zákroku alebo pobytu v nemocnici. Históriu užívania liekov tak využili ako merítko pre využívanie lekárskych služieb. Namiesto toho, aby skúmali všetkých pacientov celkovo, porovnávali očkovaných pacientov, ktorí brali viac liekov s rovnako „chorými“ neočkovanými pacientmi.
“Je veľmi možné, že to, čo vidíme, môže skutočne súvisieť so samotným očkovaním, na rozdiel od správania alebo lekárskych návykov zúčastnených pacientov," uviedol Amran.
Očkovanie proti pneumónii môže tiež znížiť riziko Alzheimerovej choroby
Ďalšia štúdia prezentovaná na Medzinárodnej konferencii Alzheimerovej asociácie zistila znížené riziko vzniku Alzheimerovej choroby pri pneumokokovej vakcíne. Tento výskum analyzoval údaje od 5 146 účastníkov dlhodobej populačnej štúdie srdcových chorôb a mozgovej príhody u dospelých vo veku 65 rokov a starších.
Po analýze údajov vedci zistili, že očkovanie proti pneumónii vo veku od 65 do 75 rokov znížilo u človeka riziko Alzheimerovej choroby až o 40%. Ľudia s najmenším rizikom boli očkovaní a neniesli konkrétny genetický rizikový faktor pre vznik choroby.
Táto konkrétna štúdia tiež zistila, že ľudia, ktorí dostali vakcínu proti chrípke a pneumokokovú vakcínu, mali nižšie riziko vzniku Alzheimerovej choroby.
Aj keď tieto nové štúdie nevedú k definitívnym záverom, odborníci tvrdia, že poskytujú jasné pokyny. „Ľudia všetkých vekových skupín by mali dodržiavať lekárske pokyny a odporúčania lekára týkajúce sa očkovania proti chrípke a zápalu pľúc, a to nielen ako dobré preventívne zdravotné opatrenie proti týmto závažným infekciám, ale aj preto, že môže znížiť riziko Alzheimerovej choroby,“ uviedla Acostová.
Celkovo lepšie zdravie vedie aj k zdravšiemu mozgu. Ak sa budeme starať o svoje telo, ono sa postará o váš mozog.
Tieto bežné lieky výrazne zvyšujú riziko autizmu a ADHD, tehotné ženy by ich nemali brať
Lieky, ktoré užívajú milióny tehotných žien, môžu mať za následok autizmus u detí.
Lekár sa nakazil rakovinou: Takto ju dokázal dostať od pacienta
Ide o prvý zdokumentovaný prípad svojho druhu.
Tento druh mlieka je spojený s depresiou a úzkosťou
Výskumníci radia, ktorý typ mlieka je lepší z hľadiska vplyvu na duševné zdravie.
Odborník na rakovinu hrubého čreva: Tieto tri veci by som v kúpeľni nikdy nepoužil
Lekár prezradil niekoľko bežných vecí, ktoré vám po vykonaní potreby môžu škodiť.
Dietologička: Tieto vitamíny by som nikdy neužívala, spôsobujú obličkové kamene a rakovinu
Odborníčka na výživu onkologických pacientov varuje pred bežnými doplnkami stravy, ktoré užívajú milióny ľudí po celom svete.