• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 2.12.2024Meniny má Bibiána
Bratislava

Tento hormón môže zvrátiť poškodenie mozgu pri demencii

  • 19:38 02.10.2020
  • Tokio
Tento hormón môže zvrátiť poškodenie mozgu pri demencii

Zistenia otvárajú cestu k vývoju nových liekov na liečbu demencie spôsobenej Alzheimerovou chorobou.

Hoci vedci poznajú niekoľko základných symptómov, ktoré vyvolávajú Alzheimerovu chorobu, doteraz nebol vyvinutý účinný liek. Nová štúdia však naznačuje, že oxytocín, hormón známy pre podporu pocitov lásky a pohody, môže zvrátiť niektoré poškodenia mozgu.

Alzheimerova choroba je progresívne ochorenie mozgu, ktoré spôsobuje neustále zhoršovanie duševných funkcií. Medzi jej primárne príznaky patrí vážne narušenie schopnosti premýšľať, strata pamäti a zmätenosť.

Jedným z hlavných vinníkov Alzheimerovej choroby je proteín známy ako amyloid β (Aβ). Vedci tvrdia, že Aβ sa zhlukuje a vytvára plaky okolo neurónov v mozgu. Tieto povlaky narúšajú normálnu funkciu neurónov a spúšťajú degeneráciu.

Veľa výskumov sa zameriava na akumuláciu plakov Aβ v hipokampe mozgu. Predpokladá sa, že tento región je hlavným centrom v mozgu pre učenie a pamäť.

Štúdie ukázali, že zhluky plakov v hipokampe narúšajú vlastnosť neurónov nazývanú synaptická plasticita alebo schopnosť mozgových synapsií adaptovať sa na rôzne úrovne nervovej aktivity v priebehu času. Predpokladá sa, že synaptická plasticita hrá rozhodujúcu úlohu pri učení a zachovaní pamäti.

Ako funguje hormón lásky

Vedci z Tokyo University of Science potvrdili, že Aβ zhoršuje synaptickú plasticitu po tom, ako preskúmali tvorbu plakov v hipokampe myší. Potom pridali oxytocín do mozgu zvieraťa, pričom sa ukázalo, že hormón môže zvrátiť poruchy týchto synapsií. Keď vedci zablokovali receptory oxytocínu, zistili, že oxytocín nemohol zvrátiť poškodenie proteínov Aβ, čím potvrdili výhody hormónu lásky.

Tím je presvedčený, že oxytocín môže tiež zvrátiť toto poškodenie ovplyvnením aktivity vápnika. Je známe, že oxytocín podporuje prísun vápnika do buniek. O vápniku sa predpokladá, že hrá kľúčovú úlohu pri nervovej signalizácii a formovaní pamäti. Predchádzajúce štúdie navyše naznačujú, že Aβ môže potlačiť aktivitu vápnika.

Na základe týchto zistení vedci zablokovali receptory zodpovedné za transport vápniku cez bunkové membrány. Keď to urobili, oxytocín nebol schopný znovu zvrátiť negatívne účinky Aβ na synaptickú plasticitu.

Autori štúdie naznačujú, že oxytocín môže byť prospešný pre mozog prostredníctvom oboch týchto kanálov a zvrátiť tak poškodenie proteínom Aβ.

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) tvrdí, že na celom svete trpí týmto ochorením okolo 50 miliónov ľudí. Hlavný autor štúdie v tlačovej správe uviedol:

"Toto je prvá štúdia na svete, ktorá preukázala, že oxytocín dokáže zvrátiť poruchy indukované Aβ v hipokampe myší. V súčasnosti neexistujú dostatočne uspokojivé lieky na liečbu demencie a sú potrebné nové terapie s novými mechanizmami účinku. Očakávame, že naše zistenia otvoria novú cestu k vývoju nových liekov na liečbu demencie spôsobenej Alzheimerovou chorobou."

Zdroj: Info.sk, TM, sciencedirect.com, tus.ac.jp, studyfinds.org
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Európou sa šíri nebezpečný vírus, liek neexistuje

Európou sa šíri nebezpečný vírus, liek neexistuje

21:06 30.11.2024Veda

WHO vyzýva na očkovanie, vírus potvrdili už v troch európskych krajinách.

Vysádzanie stromov v Arktíde môže škodiť: Vedci dospeli k šokujúcim zisteniam o globálnom otepľovaní

Vysádzanie stromov v Arktíde môže škodiť: Vedci dospeli k šokujúcim zisteniam o globálnom otepľovaní

20:03 17.11.2024Veda

Vedci prekvapili novými zisteniami o účinku vysádzania stromov v Arktíde.

Vedci prekvapili: Toto sa deje ženám, keď každý deň jedia vajcia

Vedci prekvapili: Toto sa deje ženám, keď každý deň jedia vajcia

7:01 17.11.2024Veda

Odborníci dospeli k zaujímavým výsledkom.

Táto zložka vo víne môže pomáhať pri prevencii rakoviny hrubého čreva

Táto zložka vo víne môže pomáhať pri prevencii rakoviny hrubého čreva

20:01 16.11.2024Veda

Látka nájdená vo víne by mohla pomôcť predchádzať fatálnym ochoreniam.

Toto je maximálny vek, ktorého sa môžete dožiť

Toto je maximálny vek, ktorého sa môžete dožiť

7:24 04.11.2024Veda

Na základe výskumu sa zistilo, akého maximálneho veku sa človek môže skutočne dožiť.